25 kwietnia 2023

„Czerwone Jezioro” Julii Łapińskiej Kryminalnym Debiutem Roku 2022!

„Czerwone Jezioro” Julii Łapińskiej Kryminalnym Debiutem Roku 2022!

 

Julia Łapińska otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za swój debiutancki kryminał „Czerwone Jezioro”. Uroczysta gala odbyła się 22 kwietnia na festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.

 

W laudacji wygłoszonej podczas gali wręczenia nagrody przewodniczący komisji Ryszard Ćwirlej podkreślił m. in. to, że Kryminał „Czerwone Jezioro” Julii Łapińskiej to połączenie zgrabnie skomponowanej intrygi, pogłębionego rysunku psychologicznego postaci, nieoczywistych relacji między kierującymi się różnorodnymi motywacji bohaterów, którzy zostali osadzeni w znaczącym dla współczesnej geopolityki miejscu. Mało jest przestrzeni nieistniejących, nieobecnych w świadomości społecznej, będących białą plamą na mapie Polski. Takim z pewnością do początku lat 90. pozostawało Borne Sulinowo, siedziba wojsk radzieckich. Łapińska postanowiła wypełnić tę białą plamę blisko sześciuset stronicową opowieścią, w której przeszłość wkrada się niepostrzeżenie w teraźniejszość, a postaci utrwalone na taśmie fotograficznej przerywają milczenie i zaczynają zdradzać kolejne, głęboko skrywane sekrety.

 

Całość wypowiedzi znajduje się tu:

https://bit.ly/Laudacja

 

W zeszłym roku, podczas pierwszej edycji konkursu, nagrodę otrzymał Grzegorz Dziedzic za powieść „Żadnych bogów, żadnych panów”. W tym roku w finale znalazły się także powieści „Kraina złotych kłamstw” Anny Górnej, „Zły pasterz” Michała Wierzby.

 

Organizatorami konkursu są: Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury, partnerami: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Poniżej więcej informacji na temat „Czerwonego Jeziora” oraz „Dzikich psów”, najnowszego kryminału Julii Łapińskiej.

 

***

Jakie ciemne sprawki łączą uczestników ekskluzywnego przyjęcia ze zbrodniami popełnianymi przed laty w radzieckim garnizonie? Czy miejscowa legenda o żołnierzach topiących ciała kobiet w Czerwonym Jeziorze to tylko fikcja?

 

Kuba Krall, najlepszy polski fotoreporter na życiowym zakręcie, dostaje zlecenie ostatniej szansy: ma sfotografować przyjęcie weselne wszechwładnego i cynicznego rosyjskiego oligarchy, Borysa Morozowa. Ale oko fotografa potrafi wyłowić z luksusowej scenerii niewygodne szczegóły. Pannę młodą, która jeszcze na weselu zdradza świeżo poślubionego męża. Tajemniczego mężczyznę w szatach jurodiwego. Zmasakrowane zwłoki, które ktoś porzuca nad ranem na terenie imprezy…

 

Rozwiązanie zagadki kryją zdjęcia. Trzeba tylko wiedzieć, jak na nie patrzeć.

 

 

Poradzieckie garnizonowe miasto, tajemniczy oligarcha z Rosji i makabryczne morderstwo. To wszystko znajdziecie Państwo w tym mocnym i mrocznym debiucie. Kryminał, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością, a każdy nieostrożny krok grozi śmiercią. Wciągające!

Wojciech Chmielarz

 

Elektryzująca proza kryminalna o krzywdzie z przeszłości i ranach, które się nie goją. Ten debiut zachwyca!

Robert Małecki

 

Fascynująca sceneria, intrygujący bohaterowie i wartka akcja. Przeczytałem jednym tchem. Znakomita powieść i świeży głos w literaturze kryminalnej.

Jędrzej Pasierski

 

***

To miało być sentymentalne spotkanie po latach i wymarzony sylwestrowy wieczór na koniec trudnego roku. Za oknem mróz i śnieg, a w urokliwie położonym domu nad jeziorem kilkoro przyjaciół, których łączy zagadkowa historia. Błogi nastrój burzą cztery wystrzały i szybko okazuje się, że nie były to fajerwerki. „Dzikie psy”, najnowszy kryminał Julii Łapińskiej, już w księgarniach.

 

Fotoreporter wojenny Kuba Krall i podkomisarz Inga Rojczyk ruszają wydeptanym w śniegu krwawym tropem. Wikłają się w intrygę, która prowadzi od zaginionego chłopca z imigranckiej rodziny do prywatnych tajemnic, o jakich każdy wolałby zapomnieć.

 

Zamarznięte, przykryte grubą warstwą śniegu jezioro znowu staje się świadkiem niepokojących wydarzeń.

 

***

Napisanie wyśmienitej powieści kryminalnej po świetnym debiucie to dopiero sztuka. Tak się udowadnia pisarską klasę. Polecam.

Maciej Siembieda

 

Julia Łapińska umie w ludzi i tajemnice. Jej postaci żyją, a opowieść wciąga. To jedna z tych książek, których po prostu nie potrafiłem odłożyć.

Łukasz Orbitowski


Julia Łapińska – studiowała filozofię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka Instytutu Reportażu. Publikowała reportaże i wywiady w „Tygodniku Przegląd”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Dużym Formacie”. Jej teksty ukazywały się w antologiach opowiadań i zbiorach reportaży. Zadebiutowała kryminałem „Czerwone Jezioro”, którym zwyciężyła I konkurs Wydawnictwa Agora na najlepszą powieść sensacyjną.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022