Pierwszą w tym roku premierę dla publiczności STUDIO przygotował aktor związany z teatrem od listopada 2016 - Rob Wasiewicz. To druga produkcja teatralna przygotowana przez aktora i reżysera w rodzimym teatrze. W 2019 w duecie z Marcinem Miętusem zrealizował „Więcej niż jedno zwierzę” – połączenie mockumentu przyrodniczego z emocjonalnym koncertem muzyki pop. Tym razem z dramaturżką Darią Sobik w spektaklu „Piękny początek” przygląda się temu, co mogłoby być, gdyby ikonicznym postaciom filmowym przyjrzeć się bliżej, niż pozwala na to hollywoodzka kamera. Twórcy spektaklu przyglądają się wątkom z filmów takich jak „Armageddon”, „Titanic” „Twister” i „Interstellar”, które napędzają narracje katastroficzne. Dramaturżka i reżyser wykorzystują suspens przed wydarzeniem, by opowiedzieć historie romansów, mezaliansów i bohaterstwa. „Piękny początek” z kostiumami projektanta Tomasza Armady, uznanego przez amerykański magazyn Vogue jako jeden z 27 młodych, najciekawszych projektantów mody i w scenografii Marty Szypulskiej to próba powołania obrazów niemożliwych i rozbijających stare konwencje, inspirowanych scenami, które mogły się wydarzyć poza kadrem i bez świadków. A w postacie wcielą się: Jupiter (gościnnie), Edmund Krempiński (gościnnie), Maja Pankiewicz, Marcin Pempuś i Monika Świtaj. Oprawę muzyczną przygotował muzyk Lubomir Grzelak, za reżyserię świateł odpowiada Jan Zajączkowski a wideo realizuje Paweł Banaszczyk.
Premiera: 8 marca 2024. Kolejne terminy: 9, 10, 16, 17, 24 marca).
W repertuarze STUDIO:
Ponadto STUDIO gości:
W teatrze trwają próby spektaklu biograficznego „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i „Naku*wiam zen” Marii Peszek (Wydawnictwo Marginesy). Będzie to pierwsza koprodukcja STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Warszawska premiera: 19 kwietnia 2024, a krakowska: 21 września 2024. W marcu rozpoczynają się próby spektakl „Stara kobieta wysiaduje" według Tadeusza Różewicza w wykonaniu Ireny Jun. Spektakl jest wznowieniem monodramu, którego premiera miała miejsce w 1988 w Studio.
Premiera: 5 kwietnia 2024.
W marcu publiczności w Katowicach zobaczy koprodukcję STUDIO, Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego i Instytutu im. Jerzego Grzegorzewskiego we Wrocławiu - „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w reż. Roberta Talarczyka (16, 17 marca) i monodram „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (23 marca), natomiast multimedialne widowisko „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego zostanie pokazane w Théâtre de Liège w Belgii (20, 21 marca).
Od 15 marca 2024 w Galerii STUDIO zaprezentowana zostanie wystawa „Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio”, która była przygotowana dla instytucji OP EHNHEIM we Wrocławiu w 2023 roku. W Warszawie kuratorki: Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska poszerzyły ją, między innymi o nowe nabytki, które w ostatnim czasie znalazły się w Kolekcji Galerii Studio. Wystawa „Widzenie ciałem” jest zainspirowana przez nurty filozofii i estetyki krytyczne wobec epoki człowieka. Bierze się z intuicji, że artyści od dawna interesowali się tymi rejonami wrażliwości, które dzisiaj opisywane są w kontekście posthumanizmu. Na wystawie prezentujemy wybór z Kolekcji Galerii Studio: dzieła artystów międzynarodowych, m. in. Keitha Haringa i Andy Warhola; prace
klasyków polskiej sztuki nowoczesnej, takich jak Erna Rosenstein, Konrad Jarodzki czy Teresa Pągowska; sztukę neoawangardy m.in prace Teresy Tyszkiewicz, Józefa Robakowskiego, Ewy Partum, Krystyny Piotrowskiej i Natalii LL. Zwracamy uwagę na wątki ciała i zmysłowości w dziełach Jana Dobkowskiego, Jerzego Ryszarda Zielińskiego „Jurry’ego”, Barbary Falender; prace artystek młodszego pokolenia, takich jak Agnieszka Grodzińska, Agata Bogacka, Renata (Rara) Kamińska, Zuzanna Hertzberg i Alicja Bielawska. Wystawa potrwa do 5 maja 2024.
Z myślą o widzach o skromniejszych zasobach finansowych trwa akcja promocyjna „Stać Cię na teatr”. Specjalne oferty dla publiczności czekają w newsletterze STUDIO, wystarczy się tylko zapisać.
STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022