28 lutego 2024

„Piękny początek”. Pierwsza premiera STUDIO w 2024, już 8 marca!

Pierwszą w tym roku premierę dla publiczności STUDIO przygotował aktor związany z teatrem od listopada 2016 - Rob Wasiewicz. To druga produkcja teatralna przygotowana przez aktora i reżysera w rodzimym teatrze. W 2019  w duecie z Marcinem Miętusem zrealizował „Więcej niż jedno zwierzę” – połączenie mockumentu przyrodniczego z emocjonalnym koncertem muzyki pop. Tym razem z dramaturżką Darią Sobik w spektaklu „Piękny początek” przygląda się temu, co mogłoby być, gdyby ikonicznym postaciom filmowym przyjrzeć się bliżej, niż pozwala na to hollywoodzka kamera. Twórcy spektaklu przyglądają się wątkom z filmów takich jak „Armageddon”, „Titanic” „Twister” i „Interstellar”, które napędzają narracje katastroficzne. Dramaturżka i reżyser wykorzystują suspens przed wydarzeniem, by opowiedzieć historie romansów, mezaliansów i bohaterstwa. „Piękny początek” z kostiumami projektanta Tomasza Armady, uznanego przez amerykański magazyn Vogue jako jeden z 27 młodych, najciekawszych projektantów mody i w scenografii Marty Szypulskiej to próba powołania obrazów niemożliwych i rozbijających stare konwencje, inspirowanych scenami, które mogły się wydarzyć poza kadrem i bez świadków. A w postacie wcielą się: Jupiter (gościnnie), Edmund Krempiński (gościnnie), Maja Pankiewicz, Marcin Pempuś i Monika Świtaj. Oprawę muzyczną przygotował muzyk Lubomir Grzelak, za reżyserię świateł odpowiada Jan Zajączkowski a wideo realizuje Paweł Banaszczyk.

Premiera: 8 marca 2024. Kolejne terminy: 9, 10, 16, 17, 24 marca).

W repertuarze STUDIO: 

  • spektakl „Plath” w reżyserii Katarzyny Kalwat inspirowany biografią i twórczością Sylvii Plath, oparty na tekście Bożeny Keff oraz aktorskich improwizacjach. Na scenie, obok aktorów STUDIO, wystąpią studentki i studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (1, 2, 3 marca),
  • sit-up „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk czyli gotowy materiał na pełen zwrotów akcji film biograficzny o mistrzyni pływania i biseksualnej kobiety z niepełnosprawnością w jednej osobie, Karolinie Hamer (2, 3 marca),
  • od trzynastu sezonów artystycznych w STUDIO można obejrzeć cykl The Met: Live in HD. STUDIO pokaże dwukrotnie operę „Moc przeznaczenia” (La Forza del Destino) Giuseppe Verdiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego (9 marca - transmisja z prelekcją dramaturga Marcina Cecko oraz 24 marca retransmisja). Natomiast dwoje znakomitych śpiewaków – sopranistka Nadine Sierra i rewelacyjny tenor Benjamin Bernheim spotykają się w operowej adaptacji sztuki Szekspira „Roméo et Juliette” (23 marca), 
  • reżyserka i dyrektorka artystyczna Natalia Korczakowska zaprasza na spektakl na podstawie opowieści dokumentalnej Wojciecha Tochmana „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie”, który podważa nasze stereotypowe myślenie o osobach znienawidzonych i wyłączonych ze społeczeństwa (12, 13, 14 marca z angielskimi napisami). Spektaklowi towarzyszą warsztaty teatralne dla kobiet w Areszcie Śledczym na Grochowie koordynowane przez Dział Edukacji i Projektów Społecznych.

 

Ponadto STUDIO gości:

  • przez cały rok redakcję Magazynu PISMO. Podczas marcowej Premiery Pisma zastanowimy się nad tym, czym jest talent i jak nie marnować związanego z nim potencjału. W dyskusji wezmą udział prof. Tomasz Szapiro oraz Oktawia Gorzeńska (6 marca), 
  • spektakl „Homesick | Sick Home” to zaproszenie do rozważań na tematy dotyczące uchodźców, imigrantów oraz wielokulturowości (26 marca),
  • Krakowski Teatr Tańca z pierwszym pokazem w Warszawie spektaklu „Treatise” w choreografii Milana Tomášika inspirowany jest tytułową partyturą graficzną stworzoną przez Corneliusa Cardew w latach 1963-1967 (28 marca)

 

W teatrze trwają próby spektaklu biograficznego „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i „Naku*wiam zen” Marii Peszek (Wydawnictwo Marginesy). Będzie to pierwsza koprodukcja STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Warszawska premiera: 19 kwietnia 2024, a krakowska: 21 września 2024. W marcu rozpoczynają się próby spektakl „Stara kobieta wysiaduje" według Tadeusza Różewicza w wykonaniu Ireny Jun. Spektakl jest wznowieniem monodramu, którego premiera miała miejsce w 1988 w Studio.

Premiera: 5 kwietnia 2024. 

 

W marcu publiczności w Katowicach zobaczy koprodukcję STUDIO, Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego i Instytutu im. Jerzego Grzegorzewskiego we Wrocławiu - „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w reż. Roberta Talarczyka (16, 17 marca) i monodram „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (23 marca), natomiast multimedialne widowisko „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego zostanie pokazane w Théâtre de Liège w Belgii (20, 21 marca).

 

Od 15 marca 2024 w Galerii STUDIO zaprezentowana zostanie wystawa „Widzenie ciałem. Kolekcja Galerii Studio”, która była przygotowana dla instytucji OP EHNHEIM we Wrocławiu w 2023 roku. W Warszawie kuratorki: Natalia Andrzejewska, Dorota Jarecka, Paulina Olszewska poszerzyły ją, między innymi o nowe nabytki, które w ostatnim czasie znalazły się w Kolekcji Galerii Studio. Wystawa „Widzenie ciałem” jest zainspirowana przez nurty filozofii i estetyki krytyczne wobec epoki człowieka. Bierze się z intuicji, że artyści od dawna interesowali się tymi rejonami wrażliwości, które dzisiaj opisywane są w kontekście posthumanizmu. Na wystawie prezentujemy wybór z Kolekcji Galerii Studio: dzieła artystów międzynarodowych, m. in. Keitha Haringa i Andy Warhola; prace
klasyków polskiej sztuki nowoczesnej, takich jak Erna Rosenstein, Konrad Jarodzki czy Teresa Pągowska; sztukę neoawangardy m.in prace Teresy Tyszkiewicz, Józefa Robakowskiego, Ewy Partum, Krystyny Piotrowskiej i Natalii LL. Zwracamy uwagę na wątki ciała i zmysłowości w dziełach Jana Dobkowskiego, Jerzego Ryszarda Zielińskiego „Jurry’ego”, Barbary Falender; prace artystek młodszego pokolenia, takich jak Agnieszka Grodzińska, Agata Bogacka, Renata (Rara) Kamińska, Zuzanna Hertzberg i Alicja Bielawska. Wystawa potrwa do 5 maja 2024.

 

Z myślą o widzach o skromniejszych zasobach finansowych trwa akcja promocyjna „Stać Cię na teatr”. Specjalne oferty dla publiczności czekają w newsletterze STUDIO, wystarczy się tylko zapisać.

STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022