18 grudnia 2018

„W stronę Swanna” Prousta najdroższą francuską książką.

Pierwszy numerowany egzemplarz pierwszego wydania „W stronę Swanna” Marcela Prousta został sprzedany w piątek na aukcji w Paryżu za kwotę 1,51 miliona euro, bijąc tym samym rekord dla najdroższej francuskiej książki należący do tej pory do pierwszego wydania „Kwiatów zła” Charlesa Baudelaire’a.

Na wyjątkowość sprzedawanej książki złożyło się kilka elementów. Był to egzemplarz numer jeden (z pięciu ponumerowanych) pierwszego wydania powieści, opublikowanego w luksusowej edycji, za której druk zapłacił sam Marcel Proust. Co więcej, pisarz podarował książkę swojemu bliskiemu przyjacielowi i (najprawdopodobniej) kochankowi Lucienowi Daudetowi.

Zdaniem specjalisty Benoita Forgeota, który pomógł zorganizować sprzedaż, załączona do książki dedykacja dla Daudeta to „powieść w powieści”. „Moje ukochane maleństwo, nie ma cię w tej książce. Jesteś zbyt ważną częścią mojego serca, dlatego nigdy nie mógłbym przedstawić cię obiektywnie. Nigdy nie będziesz ‚postacią’, ponieważ jesteś najlepszą częścią autora” – pisał Proust.
Po śmierci pisarza w 1922 roku Daudet sprzedał egzemplarz powieści, zachowując jedynie dedykację, która została napisana na oddzielnej kartce papieru. Tuż przed własną śmiercią w 1946 roku przekazał ją swemu lekarzowi. Medyk spędził resztę życia, próbując na próżno wytropić książkę, żeby połączyć ją z dedykacją. Udało się to dopiero ostatniemu właścicielowi.
 

Powieść „W stronę Swanna” została sprzedana za kwotę 1,51 miliona euro, stając się tym samym najdroższą francuską książką. Do tej pory rekord należał do pierwszego wydania „Kwiatów zła” Charlesa Baudelaire’a, które osiągnęło na licytacji w 2009 roku wartość 775 tysięcy euro.

Dzieło Prousta pochodziło z kolekcji francuskiego przemysłowca Pierre’a Berge’a. Zmarły w 2017 roku współzałożyciel domu mody Yves Saint Laurent SAS był znanym bibliofilem i posiadaczem jednego z najbardziej imponujących zbiorów rzadkich książek we Francji. Są one sprzedawane w partiach. 130 dzieł wystawionych w piątek zlicytowano za 8,1 miliona euro, czyli dwukrotnie więcej, niż szacowali specjaliści.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022