Brytyjskie imperium to nie tylko potęga i wielkość, ale także krwawe fundamenty zbudowane na kolonialnej przemocy.
Caroline Elkins w Dziedzictwie przemocy pokazuje, że opowieść o łagodnym, cywilizującym imperium to mit, za którym kryją się brutalne mechanizmy represji: deportacje, tortury, systematyczne łamanie praw człowieka.
Czy Wielka Brytania rzeczywiście rozliczyła się ze swoją przeszłością?
Nostalgia za imperium, którą widzimy w narracji o Brexicie, jest niepokojącym echem dawnych ambicji kolonialnych. Elkins udowadnia, że skutki imperialnej polityki są nadal odczuwalne – nie tylko w dawnych koloniach, ale i w samej Wielkiej Brytanii.
To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć, jak historia wpływa na naszą współczesność.
Caroline Elkins – historyczka, profesor na Harvard University, laureatka Nagrody Pulitzera. Specjalizuje się w historii imperiów i przemocy kolonialnej. Jej książka Imperium wstydu ujawniła brutalne represje Brytyjczyków wobec Mau Mau w Kenii i doprowadziła do historycznego procesu o odszkodowania dla ofiar. W Dziedzictwie przemocy rozszerza swoje badania na całe imperium brytyjskie, ukazując systemowy charakter kolonialnych represji. Dzięki jej pracom ujawniono odtajnione archiwa i obalono mit „łagodnego imperializmu” Wielkiej Brytanii.
Premiera: 17.03.2025
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022