11 stycznia 2019

110-letnie chore drzewo nadawało się do ścięcia. Zrobili w jego pniu sąsiedzką bibliotekę

Mieszkanka Idaho wraz ze swoją rodziną była zmuszona do ścięcia wiekowego drzewa, które rosło przed posesją. Postanowiła jednak zachować jego pozostałość dla potomnych, a przy okazji uczynić pożytecznym dla otoczenia, przekształcając pień w przepiękną bibliotekę sąsiedzką.

Mieszkanka Idaho wraz ze swoją rodziną była zmuszona do ścięcia wiekowego drzewa, które rosło przed posesją. Postanowiła jednak zachować jego pozostałość dla potomnych, a przy okazji uczynić pożytecznym dla otoczenia, przekształcając pień w przepiękną bibliotekę sąsiedzką.

Sharalee Armitage Howard mieszka w miejscowości Coeur d’Alene, w stanie Idaho (USA). Przy drodze obok jej posesji stało drzewo, które stanowiło zagrożenie dla otoczenia. Średnia żywotność topoli wynosi od 40 do 50 lat. Specjaliści twierdzą, że praktycznie każda topola powyżej 60 lat może być niebezpieczna dla otoczenia (na przykład na skutek porażenia zgnilizną). Tymczasem drzewo, o którym mowa, miało już 110 lat. Od dawna na pobliski chodnik i ulicę spadały ogromne gałęzie. Martwiono się, że prędzej czy później ktoś zostanie ranny, dlatego w końcu podjęto decyzję o ścięciu topoli.

 

Jako że Sharalee jest osobą o wszechstronnych talentach i pasjach – ukończyła szkołę introligatorską, pracuje w bibliotece, projektuje stroje, haftuje i wykonuje mnóstwo innych artystycznych projektów dla lokalnej społeczności – uznała, że można by pozostawić pień drzewa i dać mu nowe życie poprzez przekształcenie go w bibliotekę sąsiedzką.

 

Pień drzewa został wydrążony, a od góry zwieńczony dachem. W środku zainstalowano półki oraz oświetlenie. Drzwi ozdobiono małymi kawałkami drewna w kształcie książek – na każdej widnieje tytuł słynnej powieści. Do biblioteczki w pniu prowadzi ścieżka ułożona z kamiennych schodów. Dzięki takim ozdobnikom całość zyskała iście bajkowy wygląd.

Biblioteczka służy lokalnej społeczności. Każdy może w niej za darmo wypożyczać i zostawiać dla innych książki. To jedna z ponad 75 tysięcy takich mikrobibliotek działających w 88 krajach pod szyldem Little Free Library. Oczywiście rzadko są to tak imponujące pomysły jak ten z drzewem, o wiele częściej występują budki, przypominające domki dla ptaków lub karmniki. Ważne jednak, że spełniają swoją rolę: pozwalają rozwijać pasję do literatury i zacieśniać więzi sąsiedzkie.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022