22 marca 2022

120 dni kultury

 
Kiedy na początku 2020 roku zamknięte zostały granice, a ludzie pochowali się w domach – Wojciech Karpiński potraktował to jako szansę na zrealizowanie od dawna zamierzonego celu: stworzenie literackiego serial o „Kulturze”. Dzięki Portalowi Kultura Paryska, za sprawą którego wszystkie numery „Kultury” były dostępne dla szerokiego grona odbiorców, Karpiński stworzył subiektywny wybór ważnych dla niego tekstów z paryskiego miesięcznika.Treści prezentowane były od 30 marca 2020 roku, zaś teraz, w rocznicę pierwszego wpisu, my zaprezentujemy państwu te przemyślenia i cytaty w formie drukowanej   i w e-booku  . ️ Tymczasem ogłaszamy przedsprzedaż tytułu, który dostępny będzie przez najbliższy tydzień z rabatem 20%, a przy okazji pozostałe tytuły z serii Biblioteka Mnemosyne opatrzyliśmy rabatem 30%   Książkę, wydaną przez Fundację Terytoria Książki, a także pozostałe tytuły z serii Biblioteka Mnemosyne możecie zamawiać na naszej stronie  https://terytoria.com.pl/promocje
 
 
 
 
 
PRZEDSPRZEDAŻ
 
 
 
120 dni KulturyWojciech Karpiński
„120 dni Kultury to wybitna, odkrywcza książka! Rodzaj testamentu Wojciecha Karpińskiego, któremu zawdzięczamy „książki zbójeckie”: nowe spojrzenie na literaturę Polską w podzielonej Europie w „napowietrznym boju” o wolność indywidualną, społeczną i polityczną. W książce Karpiński powraca do najważniejszych tekstów opublikowanych w czasopiśmie, do najważniejszych autorów i wydarzeń. Dzięki oryginalnemu doborowi cytatów i komentarzy książka ta może zainteresować nie tylko oddanych miłośników „Kultury”, ale też zupełnie nową, młodą publiczność, która do tej pory mogła czuć się przytłoczona mnogością tekstów (i kontekstów) związanych z czasopismem Giedroycia. Dla tych, którzy „Kulturę” znają, będzie to więc podróż sentymentalna. Dla młodych czytelników – rodzaj przewodnika, który otworzy przed nimi świat Czapskiego, Miłosza, Gombrowicza, Jeleńskiego i wielu innych.Prof. Andrzej St. Kowalczyk, Uniwersytet Warszawski
 
 
 
 
 
W PROMOCJI DOSTĘPNE RÓWNIEŻ:
 
 
Dni 1941-1956oraz Róża losu. Eseje wybrane Jorgos Seferis
Dni 1941–1956 to najobszerniejszy wybór z dziennika Jorgosa Seferisa, jaki kiedykolwiek został upubliczniony. Te intymne i intensywne zapiski wyraziście odsłaniają nagą myśl i wrażliwość, z których poczynają się wiersze, pozwalają głęboko wniknąć w serce i umysł poety, a także w sam akt twórczy. Dziennik ten ukazuje głębokie źródła geniuszu poetyckiego Seferisa. Ma w sobie bezpośredniość objawienia i ów rzadki pierwiastek numinotyczny, który kojarzymy z notatnikami Henry’ego Jamesa czy listami Keatsa i Rilkego.---Wybór najważniejszych esejów Seferisa. Teksty prezentują pełen wachlarz zainteresowań autora oraz pokazują jego ogromną wiedzę i wyjątkowy kunszt literacki.
 
 
 
 
 
 
 
Korespondencja 1945–1959Nicola Chiaromonte i Albert Camus
Lektura tych listów pogłębia i komplikuje sylwetki Camusa i Chiaromontego oraz ich współczesnych. W ich dialogu odsłania się także coś, co można nazwać duchem epoki, w której formowała się tożsamość europejska drugiej połowy XX wieku.
 
 
 
 
 
Ślad wydawcyRoberto Calasso
Od weneckiego wydawcy Erazma z Rotterdamu Aldusa Manucjusza przez młodego wydawcę Kafki Kurta Wolffa aż do Roberta Silversa, legendarnego redaktora „The New York Review of Books” – Ślad wydawcy to nie tylko apologia edytorstwa jako jedynego w swoim rodzaju gatunku literackiego, którego perłą w koronie jest prowadzone przez Roberta Calassa mediolańskie wydawnictwo Adelphi, lecz także requiem dla tej „ukrytej tradycji” życia i myśli, którą dla wielu z nas pozostaje książka i przyjemność płynąca z formy jej wydania.
 
 
 
 
 
 
... I INNE. SPRAWDŹ!  https://terytoria.com.pl/promocje

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022