28 kwietnia 2022

15 książek na 15-lecie Nagrody Literackiej

Znamy już tytuły nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Spośród ponad 700 zgłoszeń jury wybrało 15 polskich książek wydanych w 2021 roku. Po raz pierwszy Nagroda zostanie przyznana w kategorii komiks i powieść graficzna.


Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest w tym roku przyznawana po raz 15. Podobnie jak w poprzednich latach, książki zgłaszali czytelnicy i czytelniczki, a także przedstawiciele wydawnictw, księgarń i bibliotek. Jury w składzie Justyna Sobolewska, Maciej Jakubowiak, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak wybrało finałową piętnastkę, spośród której wyłonione zostaną zwycięskie tytuły. Podczas jubileuszowej gali 18 czerwca poznamy najlepsze publikacje w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje), książka o tematyce warszawskiej oraz – pierwszy raz – komiks i powieść graficzna.


Jury przedstawia nominowanych

Pierwszym nominowanym w kategorii proza jest Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii Piotra Oczki. Jak uzasadnia jury: „jeśli ktoś szukałby tekstów, które w naszym pisarsko-humanistycznym świecie byłyby dowodem i owocem miłości do konkretnej kultury i miejsca, to
nie mógłby pominąć "Pocztówki z Mokum”.

Drugi nominowany tytuł to Przewóz Andrzeja Stasiuka. „To powieść, która pokazuje, jak rodzi się dosztukowana duma narodowa. Okazało się też, że Stasiuk może pisać inaczej niż dotychczas, tworzyć narrację historyczną oraz portretować – w sposób bardzo udany – kobiety” – przekonują jurorzy.

Kategorię zamyka nominacja dla książki Golem Macieja Płazy. Jej autor według jury „potrafi znakomicie stosować literackie stylizacje i oddaje narastający lęk – niemal jak w literaturze grozy – kiedy nad miasteczkiem krąży widmo pogromu. A wszystko po to, by ożywić mit”.

Pierwszy nominowany w kategorii poezja – Tomasz Bąk z publikacją O, tu jestem – według jurorów buduje w swoich wierszach „świat zmęczony i ograniczony – nami i sobą”.

Drugi nominowany tomik – gift. z Podlasia Justyny Kulikowskiej – to „przykład literatury, która, idąc drogą nauk Witolda Gombrowicza, ma być po to nieprzyjemna, żeby nas wypraszać z wygodnickiej sfery komfortu”.

Ostatnia z wyróżnionych książek to gdzie są moje dzieci? Ilony Witkowskiej, która „przynosi nam znakomite "poetycko zimne światło wieszczby", ale też
rodzaj pocieszenia, bo "jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta”.

W kategorii literatura dziecięca nominowano Beskid bez kitu. Zima Marii Strzeleckiej, którą jury opisuje w następujący sposób: „dziedzictwo inności może być bogactwem, a opowieść o ziemi i ludziach edukacyjna i bawiąca zarazem”.

Druga nominowana książka to Bajka i jej gang napisana i zilustrowana przez Marcina Podolca. Jak uzasadniają jurorzy to „rzadki przypadek książki dla dzieci, która wysoko ceni inteligencję swoich czytelniczek i czytelników”.

Ostatnia w tej kategorii książka to Tkaczka chmur, w której „ilustracje Marianny Sztymy splatają się ze słowami Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w misterną tkaninę dwuosnowową, poruszającą najczulsze struny duszy”.

Pierwszym tytułem nominowanym w kategorii książka o tematyce warszawskiej jest Wstecz. Historia Warszawy do początku Błażeja Brzostka. Jury tak ją opisuje: „czy da się napisać historię miasta, mieszając narrację stricte historyczną z fabułą, dialogami, wątkami sensacyjno-kryminalnymi, reportażem historycznym, obyczajowymi portretami oraz czym tam jeszcze chcecie. (…) Da się!”.

Kolejny nominowany tytuł to Krahelska. Krahelskie Olgi Gitkiewicz, w której „autorka rekonstruuje trzy splecione ze sobą życiorysy, ustala fakty, dekonstruuje mity i na nowo rozkłada akcenty, tworząc barwną opowieść o trzech Krahelskich”.

Tę kategorię zamyka „rozpisany na trzy głosy esej o patrzeniu i szczególne ćwiczenie warszawskiego wzroku”, czyli Warszawski trójkąt Zagłady Artura Żmijewskiego, Zofii Waślickiej-Żmijewskiej oraz Jacka Leociaka.

Listę nominacji w nowej kategorii komiks i powieść graficzna otwiera Twarz, brzuch, głowa Wandy Hagedorn z ilustracjami Oli Szmidy. „Siłą tej opowieści jest gniew, ale też autoironia i dystans, które pozwalają autorce postawić pytania o jej własną pozycję i spojrzeć krytycznie, ale nie bez czułości, na własne neurozy, zaangażowania i role społeczne”.

Kolejny nominowany tytuł to O, choroba według scenariusza Bogusia Janiszewskiego z ilustracjami Maxa Skorwidera. Jury w uzasadnieniu wyboru napisało: „czy książka z obrazkami i dialogami w dymkach nadaje się do tego, żeby opowiedzieć o chorobie nowotworowej, której doświadcza nastoletnia dziewczyna? Boguś Janiszewski i Max Skorwider udowadniają, że trudno o lepsze medium dla tego wyzwania”.

Ostatni nominowany tytuł to Dziadostwo Jakuba Topora. Jak piszą jurorzy „to rock’n’rollowa opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swego miejsca oraz kręgu najbliższych przyjaciół”.

Lista nominowanych do 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy:

Proza
Maciej Płaza „Golem”, Wydawnictwo W.A.B.
Andrzej Stasiuk „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne
Piotr Oczko „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii”, Wydawnictwo Znak

Poezja
Tomasz Bąk „O, tu jestem”, Wydawnictwo WBPiCAK
Ilona Witkowska „gdzie są moje dzieci?”, Wydawnictwo papierwdole-Katalog Press
Justyna Kulikowska „gift. z Podlasia”, Wydawnictwo WBPiCAK

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)
Marcin Podolec (tekst i ilustracje) „Bajka i jej gang”,
Kultura Gniewu Katarzyna Jackowska-Enemuo (tekst), Marianna Sztyma (ilustracje) „Tkaczka chmur”, Albus
Maria Strzelecka (tekst i ilustracje) „Beskid bez kitu. Zima”, Libra PL

Książka o tematyce warszawskiej
Olga Gitkiewicz „Krahelska. Krahelskie”, Dowody na Istnienie
Artur Żmijewski, Zofia Waślicka-Żmijewska, Jacek Leociak „Warszawski trójkąt Zagłady”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Błażej Brzostek „Wstecz. Historia Warszawy do początku”, Muzeum Warszawy

Komiks i powieść graficzna
Wanda Hagedorn (tekst), Ola Szmida (ilustracje) „Twarz, brzuch, głowa”, Kultura Gniewu
Jakub Topor (tekst i ilustracje) „Dziadostwo”, Timof Comics
Boguś Janiszewski (tekst), Max Skorwider (ilustracje) „O, choroba”, Wydawnictwo Agora, Fundacja Iskierka

W dniach 26-29 maja podczas Targów Książki w Warszawie odbędą się wydarzenia towarzyszące Nagrodzie Literackiej m.st. Warszawy – warsztaty, spotkania autorskie. Będzie też można kupić nominowane tytuły.

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Partner: Dwutygodnik
Patron medialny: Onet

 

[źr. informacja prasowa]

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022