20 października 2019

2010: Odyseja kosmiczna - superprodukcja Audioteki

Nie jest tajemnicą, że uwielbiam audiobooki. Od momentu, kiedy za kierownicą samochodu zacząłem spędzać znaczną część swojego czasu, uważam tę formę obcowania z literaturą niemalże za doskonałą.

Jak pewnie większość was – ja z „Odyseją kosmiczną” najpierw zetknąłem się na srebrnym ekranie, a dopiero później postanowiłem przeczytać książki. Warto przy tym zauważyć, że książki napisane przez Arthura C. Clarka powstały na podstawie scenariusza do filmu Stanleya Cubricka. Co dzieje się w mojej głowie, kiedy myślę o odysei kosmicznej? Słyszę muzyczny temat przewodni „Tako rzecze Zaratustra” skomponowany przez Straussa. Jest on iście monumentalny i doskonale oddaje klimat.
 
Dlaczego zaczynam tę recenzję od słów dotyczących pierwszej części cyklu? Nie jest to oczywiście przypadkowe, gdyż pierwszą superprodukcją audio-książkową zetknąłem się właśnie w Audiotece i była to „2001: Odyseja kosmiczna” przeczytana przez absolutnie topową obsadę głosową!
 

Głosu pani Krystyny Czubówny nie trzeba przedstawiać nikomu. Ten aksamit otulający nasze uszy jest tak charakterystyczny, że nie sposób nie ulec.

Obejrzyjcie materiał dotyczący pierwszej części:
 
Akcja „2010: Odysei kosmicznej” toczy się w dekadę po wydarzeniach, które miały miejsce w pierwszej części. Tym razem jednak ekspedycję w okolice Jowisza wysyłają obydwa supermocarstwa kosmiczne – Rosjanie i Amerykanie. Celem misji jest odzyskanie danych zebranych załogę statku Discovery, a także odkrycie przyczyny awarii komputera pokładowego HAL 9000. Swoją drogą, maszyna ta została uznana za jednego z największych antagonistów ludzkości w historii – Amerykański Instytut Filmowy zakwalifikował go na 13 miejscu w rankingu czarnych charakterów.
 

Pierwotnie Arthur C. Clarke zamierzał umiejscowić akcję w okolicach Japetusa, jednego z jowiszowych księżyców, jednakże ostatecznie toczy się ona na bliskiej orbicie króla planet. Zamiar ten tłumaczył osadzeniem wydarzeń znanych z pierwszej części oraz związanego z nimi losu jaki spotkał Dawida Bowmana i Franka Poola.

 

Superprodukcja Audioteki zachęca do słuchania pierwszorzędną obsadą i perfekcyjnie dobranymi dźwiękami i muzyką tła, które w wyśmienity sposób ilustrują atmosferę toczącej się w przestrzeni kosmicznej oraz na pokładzie klaustrofobicznych wnętrz statku kosmicznego Aleksiej Leonow.

W obsadzie usłyszymy między innymi doskonałą narratorkę – Krystynę Czubównę, której głos wypełnia każdą przestrzeń między dialogami. W pełnej obsadzie znaleźli się także Olaf Lubaszenko, Mirosław Baka, Jarosław Boberek czy Dawid Ogrodnik.
 

Obejrzyjcie materiał dotyczący omawianej powieści:

 

Słuchowisko „2010: Odyseja kosmiczna” polecam każdemu, absolutnie każdemu czytelnikowi. Nie tylko wielbicielom audiobooków single voice, ale nawet tym, którzy do tej pory nie czują przekonania do głosowych książek. Powieść ta bowiem zrealizowana jest niezwykle pieczołowicie, z naciskiem na najmniejsze nawet szczegóły, jak wyraźne i absolutnie ciche przerwy między rozdziałami, wyraziste dialogi czy dźwięki otoczenia, które budują namacalny wręcz dramatyzm.

Osoby, które uważają, że w audiobookach wyobraźnia bierze wolne i zasypia na kanapie obok po odsłuchaniu tej pozycji zmienią zdanie. Zapewniam!
Moja ocena: 9/10
 

Materiały dodatkowe, w tym bezpłatne fragmenty do odsłuchania polecam poniżej:

 

http://bit.ly/2001odysejakosmiczna

http://bit.ly/2010odysejakosmiczna

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022