11 grudnia 2023

2024 Rokiem Czesława Miłosza!

Senat Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Wydawnictwa Znak i instytucji partnerskich uchwalił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.

W 20. rocznicę śmierci pisarza nasze wydawnictwo planuje rozpocząć wydawanie kolekcjonerskiej edycji dzieł jednego z najbardziej znanych polskich pisarzy XX wieku. W najbliższym czasie ukażą się między innymi:

  • Najważniejsze teksty eseistyczne noblisty z przedmowami Olgi Tokarczuk i Timothy’ego Snydera
  • Wybory poezji: w tym Ocalenie – pierwsze wznowienie od 1945 roku oraz dwujęzyczny, polsko-angielski wybór wierszy pt. Zmyślenie albo wielki sen / Fiction or a Long Dream

 

Czesław Miłosz wraca do domu. W 2024 roku Wydawnictwo Znak planuje rozpocząć wydawanie kolekcjonerskiej edycji dzieł jednego z najbardziej znanych polskich pisarzy XX wieku. W przygotowaniu są nowe piękne wydania esejów z przedmowami m.in. Olgi Tokarczuk i Timothy’ego Snydera, wznowienia tomów poetyckich i wiele, wiele więcej. Jest to ogromne przedsięwzięcie, które pozwoli na opublikowanie wszystkich najważniejszych dzieł Miłosza na przestrzeni najbliższych 10 lat.

W 20. rocznicę śmierci chcemy przypomnieć Czesława Miłosza, którego teksty są interesującą odpowiedzią na współczesne kryzysy i przemiany na świecie.  Jego twórczość jest niezwykle aktualna w wielu aspektach: ekologicznym (dialog empatii z naturą), postreligijności, migracji czy rosnącej roli nowych mediów.

Czesław Miłosz proponuje swoim odbiorcom – często niezależnie od pokolenia –  język otwarty na wyzwania społeczne, polityczne, religijne. Pomaga przetrwać momenty, w których – my, czytelnicy –  czujemy się bezradni, osamotnieni czy niezrozumieni. Swoją postawą życiową niejednokrotnie udowadniał, że bycie przyzwoitym jest najlepszą strategią oporu społecznego. Jego remedium na otaczające zło było obcowanie z naturą, pamięć o słabszych, ale i niezwykły humor, o którym często zapominała polska recepcja.

Chcemy przywrócić pamięć o Czesławie Miłoszu. O człowieku broniącym słabszych, poecie bliskim Innemu, buntowniku, rośliniarzu, wielkim polskim uchodźcy, który o sobie mówił, że jest „małym chłopczykiem, który raptem osiwiał”.

Razem z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce, bibliotekami, archiwami, fundacjami, ośrodkami badawczymi i uniwersytetami, oraz z szerokim poparciem środowiska artystycznego mamy wielką przyjemność rozpocząć rok 2024 jako Rok Czesława Miłosza.

 

Uzasadnienie ustanowienia Roku Czesława Miłosza

Fragment uchwały Senatu

Czesław Miłosz, wielki polski poeta, urodził się 30 czerwca 1911 roku. Był świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: od pól bitewnych pierwszej wojny światowej, poprzez rosyjską rewolucję, odzyskanie przez Polskę niepodległości, społeczne i narodowościowe problemy II Rzeczypospolitej, czas spełnionej Apokalipsy i piekła, którym stały się ulice okupowanej Warszawy, Holokaust i starcie dwóch totalitaryzmów, doświadczenie emigranta w świecie podzielonym żelazną kurtyną, aż po upadek sowieckiego imperium i budowę demokracji. W czasach gdy wartości demokracji są ponownie podważane, Miłosz, odznaczony przez Yad Vashem odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ostrzega przed zgubnymi konsekwencjami budzenia demonów nacjonalizmu, antysemityzmu i autorytaryzmu.

Jako pisarz i myśliciel uniwersalny stał się jednym z największych autorytetów intelektualnych. W swojej twórczości Miłosz przekraczał granice kultur, gatunków i języków. Obcował z całą tradycją poetycką – od Biblii, którą tłumaczył, oraz najbliższego mu dziedzictwa polskiej poezji, poprzez wiersze poetów anglosaskich, po Daleki Wschód. Światowe uznanie przyniósł mu, wydany we wczesnych latach 50. we Francji, tom esejów Zniewolony umysł, który stanowi przenikliwą, do dziś nietracącą na aktualności analizę świadomości porażonej przez totalitarne utopie – jedna z najważniejszych książek XX w.

O wadze twórczości Czesława Miłosza świadczą liczne nagrody, wśród nich – przyznana przez Akademię Szwedzką za całokształt twórczości w 1980 r. – Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. W opinii zarówno międzynarodowej krytyki, jak i współczesnych mu poetów, jego dzieło to jedno z najbardziej znaczących zjawisk światowej literatury.

 

2024. ROK CZESŁAWA MIŁOSZA

W 2024 roku przypadnie 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza, jednego z najoryginalniejszych i najbardziej płodnych twórców dwudziestowiecznej literatury polskiej i światowej. Twórczość noblisty, przetłumaczona na ponad 40 języków, nieustająco spotyka się z żywym odbiorem na świecie. Dzieła Miłosza pomagają zrozumieć współczesny świat w obliczu wyzwań przyszłości: nowych technologii, zmieniającej się duchowości czy przemian globalnego świata.

Czesław Miłosz, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych wyróżnionych Literacką Nagrodą Nobla. Doceniony na całym świecie za twórczość poetycką, prozatorską, eseistyczną i translatorską (w tym przekłady ksiąg biblijnych). Pracował jako dyplomata i profesor literatury na emigracji we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał najwyższe wyróżnienia państwowe, w tym Order Orła Białego.

 

Zapowiedzi planów wydawniczych na 2024 rok

EDYCJA KOLEKCJONERSKA DZIEŁ CZESŁAWA MIŁOSZA

POEZJA

Ocalenie – pierwsze wznowienie od 1945 roku Zmyślenie albo wielki sen – dwujęzyczny wybór najważniejszych wierszy. Jedyna taka książka na polskim rynku.

ESEJE

Najważniejsze teksty eseistyczne z przedmowami Olgi TOKARCZUK oraz Timothy’ego SNYDERA Ziemia Urlo Umysł zniewolony

 

Na bieżąco będziemy Państwa informować o dalszych planach wydawniczych związanych z Rokiem Czesława Miłosza.

 

Miłosz jedzie do Sztokholmu

Fragment mowy noblowskiej

„Nie chciałbym stwarzać wrażenia, że mój umysł zwrócony jest ku przeszłości, bo nie byłoby to prawdą. Jak wszyscy moi współcześni byłem skłonny do rozpaczy, do przewidywania bliskiej zagłady, i wyrzucałem sobie uleganie nihilistycznej pokusie. Na głębszym jednak poziomie poezja moja, jak mi się zdaje, pozostała zdrowa i wyrażała tęsknotę do Królestwa Prawdy i Sprawiedliwości. Nazwisko człowieka, który nauczył mnie, że nie trzeba poddawać się rozpaczy, powinno być tutaj wspomniane. Otrzymujemy dary nie tylko od naszego rodzinnego kraju, jego rzek i jezior, jego tradycji, ale także od ludzi, zwłaszcza jeżeli silną osobowość spotkamy we wczesnej młodości. Miałem to szczęście, że traktował mnie prawie jak syna mój krewny Oskar Miłosz, paryski samotnik i wizjoner [...].

Wiele nauczyłem się od niego. Dał mi głębsze zrozumienie religii Starego i Nowego Testamentu i narzucił potrzebę ścisłej, ascetycznej hierarchii we wszystkich sprawach umysłu, łącznie ze wszystkim, co dotyczy sztuki. Tutaj za największy grzech uważał stawianie tego, co drugorzędne, na równi z pierwszorzędnym. Przede wszystkim jednak słuchałem go, jak się słucha proroka, który, jak sam mówił, kochał ludzi „starą miłością zużytą przez litość, samotność i gniew” i dlatego rzucał ostrzeżenie szalonemu światu pędzącemu ku katastrofie. Dowiadywałem się od niego, że katastrofa jest nieunikniona, ale też dowiadywałem się, że wielki pożar wróżony przez niego będzie tylko częścią szerszego dramatu, który musi być dograny do końca”.

Przybliżamy fragmenty twórczości Czesława Miłosza, w których odsłania swoje „ja”

 

Wyznanie

Panie Boże, lubiłem dżem truskawkowy
I ciemną słodycz kobiecego ciała.
Jak też wódkę mrożoną, śledzie w oliwie,
Zapachy: cynamonu i goździków.
Jakiż więc ze mnie prorok? Skąd by duch
Miał nawiedzać takiego? Tylu innych
Słusznie było wybranych, wiarygodnych.
A mnie kto by uwierzył? Bo widzieli,
Jak rzucam się na jadło, opróżniam szklanice
I łakomie patrzę na szyję kelnerki.
Z defektem i świadomy tego. Pragnący wielkości,
Umiejący ją rozpoznać gdziekolwiek jest,
A jednak niezupełnie jasnego widzenia,
Wiedziałem, co zostaje dla mniejszych, jak ja:
Festyn krótkich nadziei, zgromadzenie pysznych,
Turniej garbusów, literatura.

(z tomu Kroniki)

 

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022