12 marca 2024

A Oscar wędruje do… „Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni”

Jeśli chodzi o samego Nolana, to wiadomo o nim niewiele, bo przez lata doskonalił sztukę opowiadania o swoich filmach, jednocześnie nie zdradzając niczego na swój temat. Z tego powodu osoby piszące o nim notki biograficzne mielą w kółko tę samą garstkę faktów. Posiada podwójne obywatelstwo i wychowywał się w Londynie i Chicago. Ojciec, z pochodzenia Anglik, pracował w branży reklamowej. Matka, z pochodzenia Amerykanka, była stewardesą, a później nauczycielką. Nolan spędził znaczną część swoich nastoletnich lat w szkole z internatem w Hertfordshire i uczęszczał do University College London, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Emmę Thomas. Mają czwórkę dzieci. I tyle. Reżyser okazuje się równie tajemniczy, jak grany przez Hugh Jackmana magik z filmu Prestiż (Prestige, 2006) słuchający oklasków pod sceną, pod którą przed chwilą zniknął. (…) Ta książka nie jest biografią, choć rozpoczyna się od opisu młodości Nolana, po którym następuje chronologiczny przemarsz przez jego filmy. Podczas pierwszego spotkania Nolan chętnie opowiadał mi o swoim dorastaniu po dwóch stronach Atlantyku, doświadczeniach w szkole z internatem, o tym, co na niego wpłynęło i co go inspirowało, zanim wziął do ręki kamerę filmową. Jednak niemal alergicznie reaguje na biograficzną interpretację swoich dzieł.

[FRAGMENT KSIĄŻKI]

  • Jakimi zasadami kieruje się Nolan, przygotowując swoje filmy?
  • Jak bardzo osobiste są jego prace?
  • Czego się boi?
  • Jaka jest idealna długość fabuły?
  • Co odróżnia świetny zwrot akcji od zaledwie dobrego?

 

Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań o wybitnym reżyserze, który zdobył Oscara, można odnaleźć w książce Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni (aut. Tom Shone, tłum. Joanna Dziubińska)

 

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022