27 lutego 2024

"Antyświat" - francuski bestseller w Polsce

Nathan Devers, "Antyświat"

 

"Antyświat" ukazał się we Francji, gdy Nathan Devers miał zaledwie dwadzieścia cztery lata. Przebojem wdarł się na listy bestsellerów i od razu zdobył nominację do prestiżowej Nagrody Goncourtów. Powieść podbiła serca czytelników również poza Francją. Oto brawurowy mix prozy Michela Houellebecqa, Hevrégo Le Telliera i Black Mirror.

Premiera 10.04.2024

 

Witaj w Antyświecie!

Świat nie ma Julienowi Libératowi nic do zaoferowania. Dziewczyna go rzuciła, z Paryża wygnała go bieda, a jego kariera muzyczna szoruje po dnie. Zanim zupełnie się podda, postanawia stworzyć dzieło życia… ale najpierw loguje się do Antyświata. Musi odpocząć. W ten sposób na wirtualny świat przychodzi Vangel.

Adrien Sterner oferuje światu wszystko. Dzieło jego życia, Antyświat, to pierwsza prawdziwa wirtualna rzeczywistość, zaprojektowane z diabelską precyzją i boskim rozmachem lustrzane odbicie Ziemi. Wystarczy założyć konto i zacząć od zera. A nad wszystkim czuwać będzie on: wizjoner, technokrata i pan cyfrowego stworzenia…

Tylko co, jeśli wzniesiesz się tak wysoko, że staniesz w oko w oko z samym bogiem?

***

 

Żeby pisać o rzeczywistości gier i mediów społecznościowych, trzeba być albo naiwnym kretynem, albo mieć nieprawdopodobną wiedzę i wyobraźnię. Nathan Devers należy do tej drugiej grupy. Tworząc swoją rzeczywistość, fantazję o antyludziach żyjących w antyświecie, mówi nam o nas samych dużo więcej niż badania współczesnych naukowców. Krytykuje zachodnią konsumpcję pogrążone w depresji społeczeństwo, tłum wpatrzony w równoległy obieg medialno-influencerski: tysiące obserwujących zamiast kilku istotnych relacji, równoległe światy, w których każdy kraj może wygrać ze wszystkimi innymi. To, że spędzamy w tej rzeczywistości 80% naszego czasu, nie oznacza jeszcze, że ją rozumiemy. Śmierć jest tu tylko przejściem na inny level, samobójstwo na oczach tłumu – okazją do budowania kapitału. Musisz obserwować świat stworzony przez Deversa, ale go nie polubisz.

PAULINA MAŁOCHLEB

 

Utalentowany Nathan Devers dokonał czegoś mistrzowskiego – napisał wyjątkową i wciągającą powieść o rzeczywistości wirtualnej. Wielu przed nim połamało sobie zęby na tym temacie.

LE FIGARO

 

Pomyślana jak tragedia opowiadana przez błazna lub komedia w ustach człowieka pogrążonego w rozpaczy.

LE POINT

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022