Głosy japońskiej prowincji
Na maleńkiej japońskiej wyspie Shiraishi, otoczonej wodami Morza Wewnętrznego, Amy Chavez spędziła lata, wsłuchując się w historie mieszkańców i dokumentując świat stopniowo odchodzący w zapomnienie.
Z przeprowadzonych rozmów wyłania się galeria ponad trzydziestu niezwykłych postaci. Poznajemy między innymi Hiro, ostatniego z łowców ośmiornic, wdowę „fugu”, której mąż zmarł po spożyciu trującej ryby, czy byłego naczelnika poczty, wspominającego nocne przeprawy przez góry, by dostarczyć telegram. Ich opowieści o codziennym życiu na wyspie oraz miejscowych tradycjach, wspomnienia z wojny i ze złotych lat turystycznego rozkwitu przeplatają się z relacjami o powszechnych problemach współczesności. Najdotkliwsze z nich to podupadająca lokalna gospodarka i starzejąca się społeczność, która z każdym rokiem maleje.
Wdowa, kapłan i łowca ośmiornic to napisana z czułością opowieść o rodzinie, przemijaniu i ludzkiej wytrwałości. To także intymny portret Japonii w przełomowym momencie, gdy stary świat ustępuje nowemu, a zarazem apel o ocalenie tej wyjątkowej wyspiarskiej społeczności.
Mam przeczucie, że po lekturze reportażu Amy Chavez wyspa Shiraishi znajdzie się na trasie każdego podróżującego po Japonii. To idealna książka dla tych, którzy pragną odwiedzić jej mniej oczywiste zakątki, poznać historię tego kraju, jak również dla tych, którzy kochają opowieści o zwyczajnych, ale niezwyczajnych ludziach. Bo ilu poławiaczy ośmiornic spotyka się w życiu?
Joanna Julia Sokołowska, autorka bloga Byłem tu. Tony Halik i prowadząca podcastu O Japonii
Chavez tak wyraziście przedstawia widoki, zapachy i dźwięki wyspy, że pod wpływem tej książki zatęskniłam za światem, którego nigdy nie poznałam”.
Tina deBellegarde, autorka serii Batavia-on-Hudson
„Wdowa, kapłan i łowca ośmiornic to poruszająca kronika wiekowej społeczności, a zarazem schyłku regionalnej Japonii. Amy podarowała nam cenny zapis niknącej duszy prowincji japońskiej”.
Alex Kerr, autor książki Japonia utracona
Amy gromadzi wątki historii z lat 1912–2021, łącząc szczegóły obrzędowego, gospodarczego i codziennego życia na wyspie. To szczera, osobista i klarowna opowieść nierozerwalnie związana ze staraniami o ochronę dziedzictwa kulturowego.
Rebecca Otowa, autorka W Japonii, czyli w domu
Amy Chavez – amerykańska pisarka, dziennikarka i felietonistka "The Japan Times". W 1993 roku zamieszkała w Japonii, gdzie przez dziesięć lat pracowała jako wykładowczyni akademicka. W poszukiwaniu tradycyjnego stylu życia przeprowadziła się na Shiraishi, małą wyspę na Morzu Wewnętrznym. Jej działania na rzecz rewitalizacji tego miejsca przyciągnęły turystów, a pozyskane w ten sposób fundusze przyczyniły się do utrzymania starożytnego szlaku pielgrzymkowego.
Jest autorką czterech książek, w tym Running the Shikoku Pilgrimage oraz Amy's Guide to Best Behavior in Japan.
Kobiety odzyskują głos
Koreańska kultura ludowa pełna jest historii o żeńskich zjawach nawiedzających świat ludzi. To kobiety, które zginęły w wyniku fałszywych oskarżeń lub odebrały sobie życie z powodu nieszczęśliwej miłości. Powracają, by ujawnić doznane krzywdy, domagać się zadośćuczynienia, a niekiedy wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy nadużyli swojej władzy. Bywa, że jako mściwe duchy porzuconych żon sprowadzają choroby na swoje następczynie. Każda z tych historii kryje w sobie prawdę o brutalnej rzeczywistości i społecznych nierównościach.
W fascynującym świecie koreańskich mitów i legend znajdziemy również opowieści o pramatkach, bóstwach opiekuńczych, górskich boginkach i szamankach łączących świat żywych ze światem zmarłych.
Jeon Heyjin, ujawniając wpływ patriarchalnych struktur na dawne narracje, splata wątki mitologiczne z przenikliwą refleksją nad współczesnością. Opowieści zawarte w książce są uniwersalnym świadectwem ludzkiej siły, a ich echo rozbrzmiewa w nieustannej walce kobiet o swoje prawa.
Demonologia i feminizm? Jeon Heyjin łączy te dwa zagadnienia w tyleż zaskakującą, co fascynującą opowieść o duchach, przemocy i patriarchacie. Jej książka to nowatorski głos w dyskursie feministycznym, oddający sprawiedliwość kobietom skrzywdzonym za życia, a po śmierci niewpasowującym się w neokonfucjański porządek. Jednocześnie Duchy i boginie są pasjonującą lekturą dla miłośników koreańskiej mitologii i demonologii.
dr Blanka K. Dżugaj, dziennikarka i orientalistka, twórczyni i redaktorka naczelna portalu „Kulturazja.
Jeon Heyjin – południowokoreańska pisarka, autorka licznych książek non-fiction przybliżających dzieje kobiet oraz powieści poruszających tematykę mniejszości i dyskryminacji. Duchy i boginie. Kobiety w koreańskich wierzeniach powstały jako rezultat zbierania klasycznych opowieści z Półwyspu Koreańskiego podczas pracy nad innym tekstem. Opowiadanie z gatunku science fiction zatytułowane Pachok, samman ri zdobyło nagrodę specjalną w konkursie literackim „Chengdu za sto lat”, zorganizowanym w ramach piątej edycji międzynarodowego festiwalu fantastyki w chińskim mieście Chengdu. Więcej informacji na stronie: http://heyjinism.com.
Smakować to żyć w pełni
W serii krótkich, błyskotliwych esejów Jehanne Dubrow zastanawia się nad naturą być może najbardziej intymnego zmysłu. Prowadząc nas przez pięć podstawowych smaków, tłumaczy, jak każdy z nich wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości.
Autorka łączy osobiste doświadczenia z rozważaniami nad literaturą, muzyką i sztuką, a także tekstami religijnymi oraz filozoficznymi. Od zanurzonych w herbacie proustowskich magdalenek przez cukiernice pędzla Cézanne’a po słodko-kwaśne sonety Szekspira i grzybobranie Mickiewicza – Dubrow pokazuje, jak z doznania zmysłowego smak przeobraża się w metaforę ludzkiego doświadczenia.
Ta książka to nie tradycyjny posiłek, lecz raczej mezze – zestaw małych dań, które razem tworzą fascynującą opowieść o poznawaniu siebie i świata. To zaproszenie do wspólnego stołu, przy którym cielesne doznania towarzyszą intelektualnej uczcie.
Pyszna opowieść o tym, dlaczego zmysł smaku to największy skarb nie tylko ciała, ale i umysłu, klucz do zrozumienia fizjologii, psychologii i kultury.
Paweł Bravo, autor rubryki "Smaki" w Tygodniku Powszechnym
Jehanne Dubrow jest intelektualną sensualistką, pisarką czasami liryczną, innym razem niestroniącą od potocznego stylu, zawsze odznaczającą się krytyczną wrażliwością. Niektóre publikacje przytłaczają swoją obfitością; Smak Dubrow, odznaczający się ostrością spojrzenia i wyjątkową introspekcją, to doskonałe digestivo.
David Lazar, autor Celeste Holm Syndrome: On Character Actors from Hollywood’s olden Age
Dubrow odwołuje się do licznych tekstów kultury, by w poruszający sposób ukazać bogactwo smaku. To rzecz, którą sam chciałbym napisać.
Albert Sonnenfeld, profesor literatury francuskiej, tłumacz i krytyk kulinarny
Dubrow za pomocą elegancko poprowadzonego eseju dowodzi, że smak to podstawowa forma dostępu do świata i innych ludzi, a także – co najważniejsze – do nas samych. Ta książka to poetycki hołd składany potędze i tajemnicy smaku.
Barbara Carnevali, autorka Social Appearances: A Philosophy of Display and Prestige
Erudycyjna, a zarazem nieprzytłaczająca. Doskonały przykład zmysłowego pisarstwa.
„The European Legacy”
Jehanne Dubrow - autorka tomów poetyckich i książek non-fiction, w tym poświęconej zapachom pod tytułem throughsmoke: an essay in notes (2019). Publikowała swoje wiersze i eseje m.in. na łamach „Poetry”, „The Academy of American Poets”, „The New York Times Magazin” i „The New England Review”. Jest założycielką oraz redaktorką czasopisma „Cherry tree”, a także laureatką licznych nagród literackich. Uczy kreatywnego pisania na University of North Texas.
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022