Braciszek Clary Dupont-Monod w tłumaczeniu Marty Szafrańskiej-Brandt to niezwykły literacki głos oddany tym, o których często się zapomina. Powieść ukaże się 31 maja nakładem wydawnictwa Znak
Książka uhonorowana:
Prix Goncourt des lycéens 2021Prix Femina 2021Prix Landerneau 2021Prix Goncourt de l'OrientPrix Goncourt du Japon
Obsypana nagrodami powieść o życiu w cieniu rodzinnej traumy.
Gdy na świat przychodzi dziecko, wszystko się zmienia. Co robić, kiedy okazuje się, że Braciszek nie wodzi wzrokiem za soczystą pomarańczą, którą matka przesuwa mu przed oczami? Rodzeństwo nie rozumie, co się dzieje. Jak żyć z kimś, kto zamiast radości i szczęścia przyniósł samotność, ból i mrok?
Trzy perspektywy: Starszy Brat, Młodsza Siostra i Najmłodszy Brat.
Każde z nich z trudnymi emocjami radzi sobie inaczej: arogancki chłopiec zmienia się w troskliwego opiekuna. Młodsza Siostra buntuje się i miłości szuka w domu babci. Najmłodszy próbuje wypełnić pustkę po Braciszku.
Żadne z nich nie wie, jak wielki ciężar będzie nieść przez całe życie.
Historia, która ma siłę poruszającą nawet kamienie.
Z recenzji:
Jest to opowieść niezwykła ze względu na temat i sposób ujęcia. Porusza nas, ponieważ stanowi opis rodziny jako środowiska życia, które nigdy nie jest wyznaczone raz na zawsze, zmienia się i chwieje, a jednak dzięki zadzierzgniętym więziom daje solidny fundament. Ta ułomna istota, która mogłaby rozsadzić i zniszczyć rodzinę, okazuje się jej spoiwem.
„Le Figaro"
Diagnoza: takie dzieci nie żyją dłużej niż trzy lata. Rodzice, wiadomo, muszą uruchomić pokłady dzielności, by się z tą sytuacją zmierzyć. A rodzeństwo? Clara Dupont-Monod pisze o strategiach radzenia sobie ze strachem, gniewem i poczuciem winy, o dorastaniu w cieniu nieuniknionej straty, ale przede wszystkim o miłości. I robi to tak, że masz gulę w gardle.
Katarzyna Wężyk, publicystka Gazety Wyborczej, pisarka
O autorce:
Clara Dupont-Monod - Uznana francuska pisarka i dziennikarka. Pracowała w czasopismach „Cosmopolitan" i „Marianne", prowadziła wywiady w radiu RTL, współtworzyła różne programy we francuskiej telewizji, także o literaturze. Równolegle rozwijała karierę pisarską, jej debiut ukazał się w 1998 roku. Każda jej powieść zyskuje uznanie krytyków, zdobywa nagrody literackie lub nominacje do nich.
Jej najnowsza książka, Braciszek (oryg. S'adapter), w której sięga do własnych doświadczeń z dzieciństwa, również została doceniona – autorka otrzymała za nią Prix Goncourt des lycéens 2021, Prix Femina 2021 i Prix Landerneau 2021.
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022