24 sierpnia bieżącego roku nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się reportaż Tomasza Maćkowiaka Byłam katolickim księdzem. Historia Ludmiły Javorovej, kobiety wyświęconej w Czechach.

 

Fascynująca historia siostry Lidy wyświęconej na księdza daje nadzieję, że Kościół może być inny i są w nim ludzie, których można podziwiać.

 Cezary Łazarewicz

 

Byłam katolickim księdzem to reportaż poświęcony historii Judmily Javorovej, kobiety, która została wyświęcona przez katolickiego biskupa na księdza. Książka dotyka rozgrzewającego dyskusję społeczną tematu kapłaństwa kobiet, ich roli w Kościele katolickim, tematu święcenia żonatych mężczyzn i celibatu. To również ciekawa – bo pełna paradoksów – opowieść o czeskim Kościele.

 

Ta książka nie jest prowokacją. To fascynująca historia kobiety, która z miłości do Chrystusa i Kościoła najpierw pozwoliła się wyświęcić na księdza, a potem o tym milczała. Byłam katolickim księdzem stawia pytania o przyszłość Kościoła w kulturze postchrześcijańskiej, w epoce emancypacji kobiet. To reportaż, który trzeba przeczytać.  

 Tomasz P. Terlikowski 

Byłam katolickim księdzem to świetnie napisany reportaż Tomasza Maćkowiaka, dziennikarza, byłego korespondenta w Czechach i na Słowacji. Maćkowiak rozmawiał z osobami działającymi w czechosłowackim Kościele podziemnym oraz z osobami z bliskiego otoczenia Ludmily Javorovej.

To pierwsza w Polsce tak szczera opowieść o jedynej znanej z imienia i nazwiska kobiecie, która była księdzem.

O autorce:

Tomasz Maćkowiak – niezależny dziennikarz, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweekiem” oraz miesięcznikiem „W drodze”. Był korespondentem w Czechach i na Słowacji.

Byłam katolickim księdzem. Reportaż Tomasza Maćkowiaka

05 sierpnia 2022

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022