14 grudnia 2023

Chanuka, Szabat, Pesach i inne. Jak przyrządzić doskonałe dania żydowskie?

Nie jestem praktykującym Żydem i nie dorastałem w religijnym domu, ale jeśli jakiś aspekt judaizmu do mnie przemawia, jest to idea szabatu: dnia odpoczynku rozpoczynającego się uroczystym spotkaniem całej rodziny przy świątecznym posiłku.

 

„Szabatowe przepisy” Marca Grossmana to książka, której nie może zabraknąć w polskich domach. Na pewno pamiętają Państwo program „Kuchnia polskich żydów”, który prowadził Łukasz Modelski. Był pełen nie tylko magii, zapachu i smaku potraw, ale również historii, którą Polacy związani są z narodem żydowskim. Historii pełnej szacunku wobec tradycji, obyczajów i religii. Taka sama jest książka Grossmana. Przenosi w świat kuchni, a także podkreśla potrzebę poszanowania dla tradycji oraz prawa do odpoczynku, którego tak bardzo brakuje nam na co dzień. Przy tym warto zadać sobie jedno krótkie pytanie „Kiedy ostatnio miałem/miałam czas zjeść spokojny posiłek z rodziną w domowej i ciepłej atmosferze?”.

Jak wskazuje tytuł, publikacja zawiera wiele przepisów na szabat, ale nie skupia się wyłącznie na nim. Znajdziesz tu także potrawy na pozostałe dni tygodnia, tradycyjne dania podawane w czasie innych świąt żydowskich, a przede wszystkim przepisy z moich paryskich restauracji. […] Chodzi raczej o kuchnię żydowską, którą lubię postrzegać jako wciąż ewoluujący i podlegający adaptacjom i przeobrażeniom zbiór technik i przepisów wypracowanych przez Żydów, wiecznych tułaczy w trakcie ich wędrówki.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022