14 października 2023

Chirurgia plastyczna bez tajemnic. Wstrząsający reportaż Magdy i Piotra Mieśników | „Poprawione” w sprzedaży już 25 października!

Czy medycyna estetyczna uzależnia? Jaka jest świadomość Polaków w zakresie chirurgii plastycznej? Ile średnio wydajemy na zabiegi upiększające i dlaczego się im poddajemy? Jaką rolę w wyścigu po doskonałość odgrywają media społecznościowe? Dziennikarze Magda i Piotr Mieśnikowie w swoim najnowszym reportażu zabierają nas w fascynującą, a chwilami także niezwykle przejmującą podróż do świata chirurgii plastycznej. W poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytania pomagają im ci, którzy o medycynie estetycznej wiedzą najwięcej: cenieni lekarze specjaliści jak choćby dr Krzysztof Gojdź czy dr n. med. Lucjan Cezary Peszyński-Drews oraz celebryci znani ze świata show-biznesu (m.in. Fagata, Agata Arakel, Piotr i Paweł Tyburscy czy Artur „Kornik” Sowiński). Premiera książki „Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków” już 25 października!

Gdy Karolina pierwszy raz rozebrała się przy chłopaku, ten z przerażeniem odskoczył. Naukowa nazwa schorzenia, z którym dwudziestoośmiolatka boryka się od dziecka, to zespół Polanda, czyli wrodzony zanik piersi, ale terminologia medyczna ma tu znaczenie drugorzędne. Istotniejsze są konsekwencje choroby: poczucie wykluczenia społecznego i niekończące się kompleksy.

Milena w wieku pięciu lat wylała na siebie czajnik z wrzątkiem, czego efektem były głębokie poparzenia ręki, prawej piersi i boku. Powstałe blizny nigdy nie znikną całkowicie, ale dzięki przeszczepowi skóry Milena wreszcie czuje się we własnym ciele dobrze.

Danuta w wyniku choroby nowotworowej przeszła zabieg obustronnej mastektomii, lecz – jak sama przyznaje – dzięki rekonstrukcji piersi nie utraciła poczucia kobiecości. Operacja kosztowała ją dwadzieścia tysięcy złotych, ale jej zdaniem było warto. Depresja i strach przed wychodzeniem z domu są dziś zaledwie złym wspomnieniem.

Dla każdej z tych kobiet wizyta w gabinecie chirurga plastyka okazała się życiowym przełomem. Ale nie wszystkie historie kończą się happy endem. Dwudziestosiedmioletnia Natalia niestety nie miała tyle szczęścia. Marzyła o większym biuście, ale w wyniku komplikacji po nieudanym zabiegu Aquafillingu trafiła do szpitala z ostrym stanem zapalnym, gdzie – aby ratować jej życie – podjęto dramatyczną decyzję o amputacji obu piersi. Dziś Natalia, przeklinając się za próżność, ku przestrodze innych opowiada o zniszczonym życiu i utraconych nadziejach, podczas gdy lekarz, który przeprowadził feralny zabieg wstrzykiwania żelu, nadal przyjmuje pacjentki.

Równie wstrząsająca jest historia Pauliny Werner, która zdecydowała się na operację pośladków w Turcji. Polska influencerka (znana na Instagramie jako @cornelia_corneliee) na miejscu przeżyła prawdziwe piekło i niewiele brakowało, by przypłaciła tę wizytę życiem.

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny ciesząca się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza większej dostępności usług upiększających, które przestały być „towarem luksusowym”, oraz wpływowi popkultury i mediów społecznościowych na postrzeganie siebie. Wygląd i akceptacja własnego ciała mają ogromny wpływ na naszą pewność siebie i samopoczucie. Prawidłowo przeprowadzony zabieg to szansa na nowe, bardziej komfortowe życie, ale czasem poprawianie urody za pomocą skalpela lub nowoczesnych preparatów jest tylko niepotrzebnym ryzykiem, gdyż leczenia wymaga nie ciało, a psychika.

Specjalizujący się w literaturze faktu, Magda i Piotr Mieśnikowie opracowali wnikliwe studium poświęcone chirurgii plastycznej. Autorzy, co ważne, oddają głos zarówno entuzjastom tej gałęzi medycyny, jak i ofiarom nieudanych zabiegów kosmetycznych. Prócz poruszających historii zwykłych Polek i Polaków atutem książki Mieśników są liczne wywiady z ekspertami, takimi jak: dr n. med. Lucjan Cezary Peszyński-Drews, jeden z pionierów medycyny estetycznej, dr Barbara Blicharczyk, specjalistka z zakresu ginekologii estetycznej, dr Krzysztof Gojdź, właściciel klinik medycyny estetycznej w Beverly Hills, Miami i Nowym Jorku, czy dr Michał Feldman, psychiatra specjalizujący się w leczeniu zaburzeń związanych z postrzeganiem własnego ciała.

Na odsłanianie kulisów branży beauty dały się również namówić osoby znane z social mediów i portali plotkarskich. Wśród rozmówców Mieśników znajdziemy: Katarzynę Paskudę, byłą modelkę „Playboya”, Agatę Arakel, popularną influencerkę, braci bliźniaków Piotra i Pawła Tyburskich, uczestników reality show „Love Island”, czy Artura „Kornika” Sowińskiego, zawodnika MMA.

Magda Mieśnik – polska dziennikarka, współautorka książek. Karierę dziennikarską rozpoczęła w „Życiu”, później publikowała m.in. w „Życiu Warszawy”, „Fakcie”, „Super Expressie” i Wirtualnej Polsce.

Piotr Mieśnik – polski dziennikarz, autor książek, studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował dla „Faktu”, „Trybuny” oraz dla grupy Agora i serwisu TVN24.pl. W latach 2020–2023 redaktor naczelny Wirtualnej Polski i członek zespołu zarządzającego grupy Wirtualna Polska Media.

Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik są współautorami czterech książek: „Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”, „Seksualne życie Polaków”, „Jesionka dla trupa” oraz „Śmierć all-inclusive. Jak Polacy umierają na wakacjach”. „Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków” (MUZA, 2023) to ich piąta wspólna książka.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022