21 lutego 2024

Chwile | historia przyjaźni, która złamie Ci serce

PORUSZAJĄCA HISTORIA PRZYJAŹNI... KTÓRA ZŁAMIE CI SERCE

Nie ma na tym świecie rzeczy, której Tully Dawson nie zrobiłby dla przyjaciół. To dzięki niemu James nigdy nie czuł się samotny. I to z nim przeżył najbardziej magiczny weekend w swoim życiu. Festiwal Dziesiątego Lata odmienił ich na zawsze. To właśnie tam za niczym nie tęsknili i niczego nie żałowali. Niesieni melodią How Soon Is Now?, odurzeni alkoholem i zapierającą dech w piersiach młodością, przyrzekli sobie, że przeżyją dany im czas inaczej niż wszyscy.

Trzydzieści lat później James wraca do domu po kolejnym długim dniu. Ciszę wieczoru przerywa niespodziewana wiadomość. Tym razem to Tully postanawia poprosić przyjaciela o pomoc. 

Powieść Andrew O’Hagana, trzykrotnie nominowanego do Nagrody Bookera, którego Granta umieściła na prestiżowej liście najbardziej obiecujących brytyjskich autorów. Poza O’Haganem w gronie wyróżnionych znaleźli się dotychczas m.in. Zadie Smith, Alan Hollinghurst, Kazuo Ishiguro i Julian Barnes.

 

ANDREW O’HAGAN

Andrew O’Hagan urodził się w Glasgow w 1968 roku i studiował anglistykę na Uniwersytecie Strathclyde. Współpracuje jako redaktor z London Review of Books i magazynem Granta. W pierwszej, świetnie przyjętej książce, The Missing (1995), O’Hagan pisał o swoim własnym dzieciństwie i opowiadał historie rodziców, których dzieci zaginęły. Pozycja ta znalazła się na krótkiej liście Esquire Award, Saltire Society Scottish First Book of the Year Award oraz McVities Prize for Scottish Writer of the Year. Fragment książki doczekał się adaptacji radiowej i telewizyjnej pod tytułem Calling Bible John, która zdobyła nagrodę BAFTA. Pierwsza powieść O’Hagana, Our Fathers (1999), znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Booker Prize for Fiction i Whitbread First Novel Award. Książka opowiada historię młodego Szkota Jamiego Bawna i wizyty u umierającego dziadka, która prowadzi go do odkrycia prawdy o przeszłości jego rodziny.

Esej Andrew O’Hagana „The End of British Farming”, pierwotnie opublikowany w London Review of Books, ukazał się w formie krótkiej książki w 2001 roku. Jego powieść Personality (2003) opowiada o trzynastolatce o pięknym głosie, która dorasta nad smażalnią frytek na szkockiej wyspie Bute i przygotowuje się do spełnienia rodzinnego marzenia o sławie. W 2003 roku książka zdobyła nagrodę James Tait Black Memorial Prize (dla literatury pięknej).

W 2003 roku Andrew O’Hagan znalazł się w gronie dwudziestu „Najlepszych młodych brytyjskich powieściopisarzy i powieściopisarek” nominowanych przez magazyn Granta. W 2004 roku opracował książkę The Weekenders: Adventures in Calcutta, zbiór relacji różnych pisarzy i pisarek na temat Kalkuty.


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022