28 kwietnia 2023

Co średniowieczna czarownica wie o pragnieniach współczesnej kobiety?

 

"Czego pragną kobiety? – wielu z nas choć raz w życiu zadało sobie to pytanie. Czy to możliwe, żeby odpowiedź była znana już w XIV wieku? "Lady Ragnel" to słuchowisko stworzone przez Aleksandrę Wójcik – autorkę podkastu "Kobiecość w Eterze". Przesłanie nagranej przez nią baśni jest wyjątkowe i uniwersalne, jest nim bowiem wolność oraz odnalezienie miłości zrodzonej z wolności.

 

Średniowieczna historia pochodząca z legend króla Artura poruszyła współczesnych odbiorców. W powodzenie przedsięwzięcia uwierzyli profesjonaliści. Do udziału w projekcie reżyserka zaprosiła cenionego lektora Macieja Gudowskiego. W nagraniu usłyszymy także znanego z ról dubbingowych aktora – Pawła Krucza oraz lektora Dariusza Drozda. Muzycznym tłem opowieści stały się znakomite utwory symfoniczne zagrane przez zespół Heroes Orchestra.

– Dla mnie to słuchowisko jest wielkim spełnionym marzeniem. Zależało mi na tym, żeby podzielić się jego pięknym przesłaniem z całym światem i żeby zrobić to w możliwie najbardziej profesjonalny sposób. Jestem wdzięczna, że w mój projekt zaangażowało się tyle wspaniałych osób – mówi reżyserka słuchowiska, Aleksandra Wójcik.

Co istotne całe nagranie zostało stworzone pro publico bono. Jego głównym celem jest propagowanie idei wolności każdego człowieka, a także zachęta do tworzenia zdrowych relacji opartych na równości i wzajemnym szacunku.

– To powinna być obowiązkowa bajka dla każdego dziecka! Profesjonalnie stworzona, piękne głosy i dużo włożonego serca. Piękne! – pisze jedna ze słuchaczek.

– Dzieciaki zachwycone. Sama słuchałam z przyjemnością. Polecam i gratuluję jeszcze raz – dodaje inna.

Baśń "Lady Ragnell" pochodzi ze zbioru "Baśnie, których nie czytano dziewczynkom" autorstwa Myriam Sayalero. Polską publikacją zajęło się Wydawnictwo Dwukropek. Pierwsze zapisy tej bajki pochodzą z XIV wieku. Reżyserka słuchowiska natknęła się na tę historię zupełnie przez przypadek, robią prywatne zakupy w jednej z warszawskich księgarni.

Aleksandra Wójcik jest twórczynią podkastu "Kobiecość w Eterze". W swoich rozmowach z zaproszonymi gośćmi prezentuje różne odsłony kobiecości. Tematem jej audycji są społeczne, kulturowe, biologiczne i psychologiczne aspekty bycia kobietą. Szuka niecodziennych kontekstów i skojarzeń dotyczących żeńskości. Podejmuje również różnorodne działania mające na celu wspieranie kobiecej mocy oraz powrót do tego, co możemy rozumieć jako kobiecą energię.

 

Słuchowiska można posłuchać także na Spotify i we wszystkich platformach podkastowych.

Ilustracja: Agata Wyrożemska.

- opis autorki -

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022