11 lutego 2022

Dlaczego kochamy?

Skąd w teorii społecznej wzięła się magiczna liczba 150?
Co to jest relacja paraspołeczna?
Odpowiedź na te i na wiele innych fascynujących pytań znajdziecie w tej książce.

Miłość. Uczucie, z którym każdy z nas się w życiu zetknął, choć dla każdego oznacza trochę coś innego. Antropolożka Anna Machin bierze na warsztat wszystkie jego znane aspekty, a jest ich niemało. Miłość może być przecież rodzicielska, romantyczna, przyjacielska, może określać relację fana z ulubionym artystą, wyznawcy z Bogiem albo opiekuna ze zwierzęciem domowym. Wszystkie jej odmiany są równie ważne i zasługują na uznanie, a także na bliższe przyjrzenie się  mechanizmom jej powstawania. Autorka to właśnie robi – bierze ten fascynujący splot Natury i Kultury, jakim jest miłość, na warsztat badawczy. W pogoni za odpowiedzią na pytanie, skąd się bierze miłość i dlaczego wszyscy tak bardzo jej potrzebujemy, Machin przywołuje dowody z tak odmiennych dziedzin, jak genetyka, farmakologia i dyscypliny wspólnie określane mianem neuronauki. Jej wywód jest fascynujący, a jednocześnie przystępny dla laika.


Jak sama pisze w prologu: „Tak, to książka naukowa, ale przede wszystkim mówi o kluczowych aspektach kondycji ludzkiej. I mam nadzieję, że każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Nadążanie za argumentacją nie wymaga wiedzy uczonego ani antropologa, wszyscy bowiem jesteśmy znawcami miłości”.

O autorce
Doktor Anna Machin jest antropolożką ewolucyjną. Światową renomę zawdzięcza multidyscyplinarnemu podejściu do nauki, zwłaszcza do antropologicznego aspektu bliskich więzi między ludźmi, którym ponad dekadę temu zajęła się na Uniwersytecie Oksfordzkim wraz z profesorem Robinem Dunbarem. Jest zagorzałą orędowniczką propagowania nauki, pisuje do „Guardiana”, „Observera”, „i” oraz „New York Timesa”. Regularnie współpracuje ze stacjami radiowymi telewizyjnymi, w tym brytyjskimi BBC i Channel 4, australijską ABC i niemiecką ZDF.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022