14 sierpnia 2022

Dlaczego Ukraina tak dzielnie się trzyma? Premiera książki Mykoły Riabczuka

„Czternasta od końca. Opowieści o współczesnej Ukrainie”

 

Książka, którą kupiło już ponad 10 tys. Ukraińców, nagradzana i dodrukowywana w trakcie wojny. Wzmacnia ducha wolności i wiarę, że mimo wszystko uda się zwyciężyć.

 

W filmie Michaela Winterbottoma „Aleja snajperów” dygnitarze ONZ odwiedzają oblężone miasto terroryzowane przez obstrzał artyleryjski i snajperów. „Kiedy zaczniecie działać? – pyta sfrustrowany dziennikarz. – Kiedy uratujecie przynajmniej dzieci?” „Cóż – odpowiada wysoko postawiony urzędnik – mamy pewne plany. Proszę mi wierzyć, jest przynajmniej trzynaście miejsc na świecie, gdzie sytuacja jest jeszcze gorsza niż tutaj”. (…) Obecnie mamy do czynienia ze znacznie silniejszym, bardziej cynicznym i pozbawionym skrupułów wrogiem, o wiele niebezpieczniejszym niż ktokolwiek na świecie. I całe to gadanie o trzynastu innych miejscach, gdzie sytuacja jest jeszcze gorsza, brzmi dla mnie jak obłudne i cyniczne „wyrazy zaniepokojenia” codziennie wygłaszane przez polityków Unii Europejskiej. Coraz częściej podejrzewam, że w trzynastu miejscach poza Ukrainą mówią dokładnie to samo.

(fragment książki)

Mykoła Riabczuk pokazuje, dlaczego wybuchła wojna w Ukrainie.  Porównuje swoich rodaków do czarnych mieszkańców USA, którzy po latach dyskryminacji zdobywają się na emancypację. To trudny proces, w którym trzeba zerwać z wyobrażeniem o sobie jako kimś gorszym, „kuzynie ze wsi”, wymagającym potężnego opiekuna ze Wschodu. W swoich przejmujących i zarazem przenikliwych opowieściach autor przekonuje również, że Ukraińcy odbierają dzisiaj dwie bolesne lekcje: o Bogu pomagającym wyłącznie tym, którzy sami sobie pomagają, i o świecie wspierającym jedynie tych, którzy wciąż się bronią. Książka, dzięki której możemy zrozumieć, jakich wartości broni Ukraina, i co sprawia, że mimo wszelkich trudności tak dzielnie się trzyma.


MYKOŁA RIABCZUK

  jeden z najważniejszych współczesnych ukraińskich pisarzy. Urodzony w Łucku na Wołyniu, skończył studia z dyplomem inżyniera mechanika na Politechnice Lwowskiej (1977) i zaocznie Instytut Literacki M. Gorkiego w Moskwie (1988). Z powodu opozycyjnego zaangażowania musiał podejmować się różnych prac fizycznych m.in. był oświetleniowcem w teatrze i pracownikiem działu technicznego w szpitalu. Obecnie pracownik Ukraińskiej Akademii Nauk i wykładowca na Princeton University. Przewodniczący jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i honorowy prezes ukraińskiego PEN Clubu. Wybuch wojny w Ukrainie zastał go na pobycie stypendialnym we Francji, dokąd po czterech tygodniach starań sprowadził żonę z oblężonego Kijowa.

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022