11 stycznia 2024

Dołącz do sentymentalnej podróży w przeszłość | Premiera książki "Marysia. Moje życie ma przedwojennych Kresach" autorstwa Beaty Potockiej

Odkryj magię Kresów Wschodnich

Dzieciństwo tytułowej Marysi to wspomnienia, które są wciąż żywe w jej pamięci. Spokojne upływające lata w niezwykłym miejscu, zostały jednak zakłócone przez widmo nieuchronnie nadchodzącej wojny. Jak w tej zróżnicowanej rzeczywistości odnalazła się młoda kobieta? Jaki wpływ jej doświadczenia miały na przyszłe pokolenia?

Przełom XIX i XX wieku, południowa część Kresów Wschodnich. Istny kulturowy tygiel, w którym polski, rusiński, żydowski i huculski żywioł mieszają się i  przenikają, tworząc fascynującą wielokulturową mozaikę.

To właśnie tutaj, niedługo po utworzeniu II RP, przyszła na świat Marysia. Nic dziwnego, że wczesne dzieciństwo spędzone w tak wyjątkowym regionie pozostawiło w jej pamięci obrazy, których nie zdołał zatrzeć czas. Z najwcześniejszych wspomnień, z historii, jakie Marysia poznała od swoich najbliższych już
na Ziemiach Odzyskanych, a także ze źródeł, do których dotarła jej wnuczka, Beata, powstała powieść pełna wzruszeń i nostalgii. Nostalgii za życiem blisko natury, odmierzanym przez niezmienność pór roku, pełnym tradycyjnych obrzędów i przesądów; życiem niezwykle trudnym, a jednocześnie pięknym. Życiem, które przeminęło bezpowrotnie wraz z nadejściem widma II wojny światowej...

W tym czasie dochodziły nas też słuchy, że w niektórych wioskach, jak na przykład w Dżurkowie, rusińscy chłopcy zaczynają rozrabiać i narasta w nich wrogość do polskiej ludności. Wszyscy myśleli, że są to tylko pojedyncze wybryki, i mówili: „Policja sobie z nimi poradzi”. Nikt nawet nie przypuszczał, że może dojść do eskalacji tej wrogości, skoro przez tyle lat Polacy i Rusini żyli ze sobą w zupełnej zgodzie.

Czy jesteś gotowy_a na sentymentalną podróż? Sięgnij po niesamowitą historię rodziny, zgłębioną przez wnuczkę głównej bohaterki!

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie:
https://bit.ly/Marysia_moje_zycie_na_przedwojennych_Kresach

O autorce:

Beata Potocka – urodzona w Drawsku Pomorskim w 1979 roku. Praktycznie całe swoje życie związana z tą miejscowością. Ukończyła tu szkołę podstawową, liceum i jest także absolwentką dziennikarstwa w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. 17 września 2021 roku w Drawsku Pomorskim odbyła się premiera jej książki Marysia. Moje życie na przedwojennych Kresach, ciesząca się wielkim zainteresowaniem lokalnej społeczności. Obecnie dostępne jest drugie wydanie książki.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022