15 lutego 2024

"Drabina" najnowsza książka Eugenii Kuzniecowej!

W środę 14 lutego odbyła się polska premiera  Drabiny  Eugenii Kuzniecowej – ukraińskiej książki 2023 roku. Autorka pokazuje codzienne życie uchodźców z charakterystycznym dla siebie dystansem i ironią. Po raz kolejny udowadnia, że humor może być potężną bronią, a o rzeczach trudnych da się mówić bez patosu. Książka podbiła serca czytelników w Ukrainie, gdzie natychmiast stała się bestsellerem. W Polsce zachwyciła m.in. Dominikę Słowik, Olgę Drendę, Justynę Sobolewską i Wojciecha Szota.

 

Eugenia Kuzniecowa wzrusza, bawi i irytuje, opowiadając w bezpretensjonalny, zwyczajny sposób o sprawach granicznych.

Olga Drenda, autorka  Duchologii polskiej  i  Słowa humoru

 

Najlepsza książka na ciężkie czasy. Pozostawia czytelnika z nadzieją, którą potrafi dać dobra literatura.

Dominika Słowik, pisarka

 

Eugenia Kuzniecowa to świeży, zaskakujący głos literatury ukraińskiej. Jej nowa powieść o próbie ucieczki przed rodziną, wojną i własnym niedostosowaniem wyrasta z życia na dwóch krańcach Europy.  

O AUTORCE:

Eugenia Kuzniecowa – pisarka, tłumaczka i researcherka. Pochodzi z miejscowości  Chomutyńce  w obwodzie winnickim w centralnej Ukrainie. Po ukończeniu studiów na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym uzyskała doktorat z krytyki literackiej w Hiszpanii. Obecnie zajmuje się media researchem, skupiając się na tekstach dotyczących konfliktów i przeciwdziałaniu dezinformacji.  Nim dojrzeją maliny  to jej debiut prozatorski, za który otrzymała wyróżnienie Europejskiej Nagrody Literackiej (Nagroda Literacka Unii Europejskiej).

 

O KSIĄŻCE:

Introwertyczny Tolik zawsze marzył o własnym domu w Hiszpanii. Kiedy jego marzenie się spełniło i usiadł w wygodnym fotelu, w Ukrainie wybuchła wojna. U progu pojawiła się matka z jego siostrą i jej przyjaciółką, wujem, cioteczną babką, dwoma kotami i hałaśliwym psem. Wyśniona oaza spokoju do złudzenia zaczęła przypominać jego dom rodzinny nieopodal Winnicy. W fontannie, na tonie nawozu, cioteczna babka posadziła pomidory, wujek uzależnił się od flippera, matka nie przestaje dopytywać o narzeczoną.  A Tolik, by nie oszaleć, wchodzi do swojego pokoju przez balkon, po drabinie. Taka sytuacja nie może trwać wiecznie.

Eugenia Kuzniecowa z pazurem opowiada o zagmatwanych relacjach rodzinnych, nieoczywistych emocjach i życiu w cieniu wojny.  Drabina  to napisana z humorem, urzekająca, wielowarstwowa opowieść o sile rodzinnych więzi, niespodziewanej miłości i o tym, że największe niespodzianki potrafimy sprawiać sami sobie.

FRAGMENT

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022