Premiera: 23 marca 2022
Feministyczna wersja klasycznej powieści Jane Austen nie tylko dla młodzieży, z kryminalną zagadką w stylu Agathy Christie i mnóstwem humoru.
Energiczna i inteligentna Lizzie Bennet, córka właściciela kancelarii Longbourn i Synowie, dowiaduje się o skandalicznym morderstwie w wyższych sferach. Postanawia nie przegapić okazji i udowodnić, że w świecie zdominowanym przez napuszonych mężczyzn, kobieta także może coś znaczyć. Decyduje więc, że rozwiąże tę sprawę i przywróci sprawiedliwość.
Tyle że oskarżony o zbrodnię – pan Bingley – ma już prawnika: Fitzwilliama Darcy'ego, wyniosłego młodego spadkobiercę prestiżowej kancelarii Pemberley i Wspólnicy. Lizzie jest zdeterminowana rozwiązać sprawę morderstwa, zanim zrobi to Darcy. (A fakt, że Darcy jest upartym snobem, nie ma z tym oczywiście NIC wspólnego). Jednak niebezpieczny morderca wciąż jest na wolności, więc gdy sprawa się komplikuje, Lizzie i Darcy będą musieli zacząć współpracować, by nie stać się kolejnymi ofiarami.
Książka jest przykładem świetnego, twórczego retellingu, przedstawieniem czytelnikom od nowa lubianego utworu, który wszedł do kanonu literatury pięknej. Dzięki sięgnięciu po motywy historii kryminalnych, które wyszły spod pióra Agaty Christie, zyskujemy inną perspektywę wydarzeń, możemy odczytywać na nowo znane motywy, zmieniamy wydźwięk powieści Jane Austen.
Poznanie Lizzie Bennet starającej się pokazać jako niezależna, silna kobieta w zdominowanym przez mężczyzn świecie, pozwala nam pobyć z ulubioną historią odczytaną od nowa, w atrakcyjny, szczególnie dla młodszych czytelników, sposób.
Twórczość Jane Austen inspirowała i nadal inspiruje wielu pisarzy. Wielu uznanych autorów książek lubiło czytać jej powieści i zachęcali innych do ich lektury. Uznanie dla pisarki wyrażał Rudyard Kipling, laureat Literackiej Nagrody Nobla, autor „Księgi dżungli”. Do wielbicieli i wielbicielek Austen należeli też Virginia Woolf, Vladimir Nabokov, który zachęcał swoich studentów do czytania jej powieści czy Walter Scott.
„Duma i uprzedzenie” ukazała się drukiem 28 stycznia 1813 roku. Była drugą powieścią wydaną za życia autorki, po "Rozważnej i romantycznej", która ukazała się w 1811 roku. Austen pracowała nad powieścią przez niespełna rok - od jesieni 1796 roku do lata roku następnego. Okładki pierwszego wydania nie sygnowano jej nazwiskiem, opatrzone je adnotacją, że jest nią autorka "Rozważnej i romantycznej". W dziewiętnastowiecznej Anglii publikowanie powieści przez kobiety było uważane za niewłaściwe, a wydanie powieści przez pannę stanowiło dodatkowy problem dla jej przyszłego zamążpójścia. Nic zatem dziwnego, że Lizzie Bennet jest, zarówno w „Dumie i podejrzeniu”, jak i w literackiej inspiracji Tirzah Price, zbuntowana przeciw konwenansom…
O autorce:
Tirzah Price jest autorką serii „Jane Austen Murder Mysteries”, której pierwszą częścią tłumaczoną na język polski jest Duma i podejrzenie. Dorastała na farmie
w Michigan, gdzie czytała każdą książkę, która wpadła jej w ręce. Nigdy nie wyrosła ze swojej miłości do literatury z kategrorii Young Adults. Jest absolwentką kierunku „Kreatywne pisanie dla dzieci i młodzieży” w Vermont College of Fine Arts, pracowała jako księgarka i bibliotekarka. Obecnie jest redaktorką w serwisie Book Riot. Kiedy nie pisze, nie czyta ani nie myśli o książkach dla młodzieży, dzieli swój czas między eksperymentowanie w kuchni i robienie na drutach skarpetek pomagających jej i przyjaciołom przetrwać srogie zimy w stanie Michigan.
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022