5 listopada tego roku ukaże się trzecia część cyklu „Jak ograłem PRL” Witka Łukaszewskiego – „Na scenie”. Warto wystąpić Na scenie w PRL-u – z Franzem, ponieważ fabuła kipi humorem, ironią i lekkością. Wszystkich rozbawi, ale i wzruszy!
Polska lat 80. Gest Kozakiewicza podczas olimpiady w Moskwie zapisuje się w historii sportu, Czesław Miłosz otrzymuje Nagrodę Nobla, „Boskie Buenos” wygrywa w Opolu, a sierpniowe strajki rozpoczynają „karnawał” Solidarności i socjalistyczny raj trzeszczy w szwach.
Franz Lipa, obibok z wyboru, znalazł swoją wielką miłość – gitarę, i miejsce na ziemi – scenę. Jako „wieczny student” ciągle musi kombinować, by nie trafić w kamasze. Robi dobre interesy, rozwija artystyczne talenty i kocha kobiety, a one go uwielbiają, choć i tak zawsze najważniejsza jest muzyka.
Trzynastego grudnia 1981 roku zamiast „Teleranka” na ekranie telewizora pojawia się śnieżny pył, a na rogatkach miasta – czołgi i ZOMO, które wita obywateli pałami. WRON roztacza opiekę nad narodem, ale Franz – od dziecka zbuntowany wobec totalitarnego systemu, mający za nic wszelkie zasady i reguły panujące w tym chorym kraju – kolejny raz ogrywa PRL.
Kapitalna historia społeczna PRLu z ogromną ilością prześmiesznych historii dotyczących zarówno relacji z komunistyczną władzą, której autor bardzo nie lubi, ale również silnego antyklerykalizmu. Nie kryję, że jestem dziesięć lat młodszy od Łukaszewskiego, ale odnajdowałem w kolejnych etapach tej książki bardzo wiele osobistych doświadczeń właśnie z lat 70. i 80. To wszystko, czego nie ma w podręcznikach, monografiach historycznych, biografiach można odnaleźć na kartach tej znakomitej trzytomowej książki.
- prof. Antoni Dudek na kanale "Dudek o Historii"
Witek Łukaszewski
Pisarz i gitarzysta. Autor poczytnych powieści o Led Zeppelin (Schodami do nieba), Jimi Hendrixie (Dialogi: Hendrix & Paganini) i Jimie Morrisonie( Dialogi(2) Morrison & Picasso). Autor muzyki i słów do ostatniej płyty Maryli Rodowicz „Ach Świecie”. Lider zespołu „Super Trio” skupiającego czołówkę polskich gitarzystów rockowych z Dżemu, Perfektu, Turbo i Budki Suflera. Wydał 14 płyt z pogranicza rocka, flamenco i jazzu.
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022