30 maja 2023

Eneida - opowieść z perspektywy Dydony

Historia o miłości, zdradzie i rozpaczy 

Opowieść znana z Eneidy Wergiliusza, tym razem przedstawiona z zupełnie innej perspektywy.

W książce Marilù Olivy przeczytamy o silnej kobiecie, która została stłamszona w Eneidzie Wergiliusza: tam była to Dydona, królowa bez króla, która przeżywała tysiące nieszczęść, ale tutaj, w odświeżonej opowieści, czytamy odmienną wersję, widzianą oczami królowej i opowiadaną jej własnym głosem.

Widzimy ją oczami pięknej Wenus, która wykorzystuje wszystkie swoje talenty i zdolności, aby zdobyć to, czego chce, i chronić kogo chce. Dydona zostaje opisana również z perspektywy bezwzględnej Matki Bogów, Junony, przepełnionej wściekłością, zdanej na męża, który ma prawo robić, co chce, gdy ona nie ma nawet możliwości wypowiedzenia słowa.

Dydona podstępem podbiła ziemie na afrykańskim wybrzeżu. Zrobiła to dla swojego ludu, Fenicjan. Królowa bez króla założyła Kartaginę, otoczyła ją murami, nadała prawa. Osaczona przez chciwych plemiennych przywódców, zmęczona codziennymi dyplomatycznymi trudami, zaniepokojona przyszłością, czuje się samotna, zagubiona, niekochana. Pewnego dnia do brzegu przybijają statki cudzoziemców, którzy uciekli z płonącej Troi. Na czele wyprawy stoi Eneasz – bohater, o którego czynach słyszała pieśni…

Tak zaczyna się ta opowieść. Tym razem jednak pojawia się głos, którego nigdy nie słyszeliśmy. Głos Dydony, silnej kobiety, która przetrwała męczarnie, a jednak zabiła się z miłości. Tak przynajmniej głosi legenda.

Jaka jest kobieca wersja zdarzeń?

Jak wyglądał wyjazd Eneasza z Kartaginy i jego podróż na Półwysep Apeniński, która doprowadziła do założenia Rzymu?

Jaki wpływ na losy bohaterów miały dwie ambitne boginie?

HISTORIA, KTÓRA ODMIENIŁA LOSY ŚWIATA, NIEWYCZEPRANA MOC MITU I NIEBYWAŁA SIŁA KOBIET

W skrócie Eneida zawiera:

  • Modny retelling dobrze znanego mitu
  • Nowe spojrzenie z kobiecej perspektywy
  • Najpiękniejszą w dziejach historię o miłości, zdradzie i rozpaczy

 

Do tego książka została pięknie wydana, posiada złocony grzbiet i ozdobniki w środku – prezentuje się zjawiskowo! 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022