24 listopada 2022

Epikureizm. Dobre życie w chaotycznym świecie – grudniowy „Znak”!

„Celem jest przyjemne życie, jednak epikureizm nigdy nie był filozofią dogadzania sobie. Epikur twierdził, choć pewnie jest w tym nieco przesady, że powinniśmy być zadowoleni z odrobiny wody, chleba i sera na kolację – to wszystko”

– mówi w najnowszym Znaku Catherine Wilson

 

Starożytny filozof Epikur twierdził, że świat nie ma żadnego całościowego sensu; jest przypadkową grą atomów, a śmierć stanowi ostateczny kres ludzkiego istnienia. Mimo to od nas zależy, czy przeżyjemy swoje życie dobrze. Aby tak się stało, Epikur zalecał szukanie przyjemności. Chodziło mu nie o wystawne uczty, lecz o zadowalanie się skromnymi wygodami, przyjaźnią, obserwowaniem natury. Przypadkowość świata sprawia, że samo nasze istnienie można postrzegać jako niesłychany cud, budzący zdziwienie i zachwyt.

 

Zachęcamy do przyjrzenia się tej antycznej mądrości. Wierzymy, że może ona oświetlić także naszą codzienność – pełną niepokoju i pytań o przyszłość.

 

Jaki jest epikurejski przepis na szczęście? Czy filozofia może nas uwolnić od lęku? Kiedy poczucie sensu jest ważniejsze od przyjemności?

 

Odpowiadają:

Catherine Wilson, Michał Jędrzejek i Paul Bloom


Premiera numeru już 1. grudnia!

 

Ponadto w numerze:

  • Diabeł i mesjasz. Jak Lula i Bolsonaro podzielili Brazylię
  • Jakiż ten Kafka był kafkowski! Czytelnicza przygoda Łukasza Najdera
  • Więcej niż domy. Gdzie powstawały arcydzieła amerykańskiej literatury
  •  „Absolwentki” – opowiadanie Barbary Woźniak
  • Felietony Filipa Springera, Olgi Gitkiewicz i Janusza Poniewierskiego

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022