25 lipca 2023

Facemaker. Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną

6 września, nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukaże się fascynująca książka Lindsey Fitzharris - Facemaker. Historia człowieka, który stworzył chirurgię plastyczną w tłumaczeniu Łukasza Müllera. 

Lindsey Fitzharris, autorka bestsellerowych Rzeźników i lekarzy, powraca w wielkim stylu z opowieścią o narodzinach chirurgii plastycznej.

Wraz z pierwszym wystrzałem z karabinu maszynowego jedno stało się jasne: rozwój medycyny skapitulował wobec rozwoju techniki wojskowej. W czasie I wojny światowej ludzkość osiągnęła niespotykaną dotąd skuteczność w zabijaniu i okaleczaniu. Żołnierz w okopach był narażony nie tylko na grad kul, ale mógł też zostać zaatakowany miotaczem ognia, gazem bojowym albo zmiażdżony przez gąsienice czołgu. Pozostawały też tradycyjne metody: nabijane ćwiekami pałki okopowe i bagnety z ząbkowanym ostrzem.

Żołnierze, którzy przetrwali tę rzeź, wracali do domów potwornie okaleczeni. Szczególnie dotkliwe okazały się obrażenia twarzy, które wykluczały ich z życia. Kobiety zrywały zaręczyny, dzieci bały się ojców, a zwykłe wyjście z domu stawało się problemem. I to właśnie tym ludziom w odzyskaniu dawnego życia postanowił pomóc lekarz z Nowej Zelandii Harold Gilles, pionier chirurgii plastycznej.

Lindsey Fitzharris stworzyła poruszającą i wciągającą historię chirurga, który naprawiał twarze i dusze ludzi zrujnowane przez piekło okopów.

Jedna z najlepszych książek roku „Guardiana”

Finalista Kirkus Prize 2022Bestseller „New York Timesa”

O AUTORCE:

Lindsey Fiztharris – bestsellerowa autorka z doktoratem z historii nauki i medycyny zrobionym na Uniwersytecie Oksfrodzkim.  Regularnie publikuje na łamach takich pism jak „The Wall Street Journal", „Scientific American", „The Lancet" i „New Scientist".  W programie telewizyjnym w Smithsonian Channel bada najbardziej tajemnicze przypadki śmierci w dziejach świata. Jej pierwsza książka Rzeźnicy i lekarze  spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem – zdobyła prestiżową PEN/E.O. Wilson Award przyznawaną najlepszym książkom naukowym, została przetłumaczona na dwadzieścia języków i trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa". Druga książka Fitzharris Facemaker  znalazła się w finale Kirkus Book Prize i na liście najlepszych książek roku według „Guardiana".


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022