20 września 2023

Festiwal teatru familijnego KORCZAK DZISIAJ startuje 19 października 2023 w Warszawie

ASSITEJ Polska ogłasza program 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ pod hasłem przewodnim „Rodzinność”.

Trzynaście spektakli repertuarowych dla dzieci i młodzieży z Polski, pełne artystycznej pasji, dwie czeskie produkcje i polska premiera czytania sztuki szwedzkiej autorki Rebecci Örtman zawładnie scenami warszawskich teatrów i instytucji kultury w dniach 19-28 października 2023.

RODZINA 2.0

Hasłem przewodnim 27. edycji Festiwalu KORCZAK DZISIAJ jest „Rodzinność". W obliczu trudnych czasów, takich jak wojna w Ukrainie, pandemia, kryzysy migracyjne, ekonomiczne i zdrowia psychicznego ważne jest podkreślenie znaczenie rodziny, budowania relacji i wzmacniania więzi społecznych. Ideą KORCZAK DZISIAJ w 2023 jest przekazanie młodej publiczności, że nie są sami.

Rodzinność oznacza troskę o relacje i bezpieczne wspólnoty. To również zadanie i wspólna odpowiedzialność za przyszłość młodych i najmłodszych. Spektakle podczas festiwalu będą opowiadać o potrzebie relacji, różnych modelach rodzin i problemach samotności w rodzinie. Przez pryzmat teatru przyjrzymy się także odczuwanej w rodzinach inności i zastanowimy się nad takimi fundamentami budowania relacji jak akceptacja, współdziałanie, szanowanie praw i respektowanie granic. - zaznacza dyrektorka artystyczna Dorota Kowalkowska.

Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu będzie można poznać różne rodzaje teatru familijnego zarówno spektakle skierowane do dzieci i dorosłych, jak i performanse rodzinne tworzone przez kilka pokoleń występujących na jednej scenie.

Wśród polskich przedstawień publiczność znajdzie: nowe odczytania klasycznych pozycji repertuarowych m.in. spektakl o pochwale codzienności i zwykłym życiu „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Lalka (26 października o 11:00 i 17:30) i realizacji Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka o dziecięcych emocjach „Piotruś Pan” w reż. Anny Ilczuk (28 października o 11:00); adaptacje popularnej literatury dla dzieci i młodzieży, jedna na podstawie bestsellerowej powieści Clementine Beauvais „Pasztety do boju!” w reż. Magdaleny Miklasz z Teatru Komedia (27 października o 11:00), a druga piękna opowieść Gro Dahle i Svein Nyhus „Włosy mamy” w reż. Tomasza Maśląkowskiego z Teatru Maska z Rzeszowa (25 października o 18:00); nową dramaturgię m.in. interaktywne zdarzenie teatralne „Trolle” w reż. Justyny Sobczyk z Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 (26 października o 11:00, 27 października o 18:00), „Urodziny w Nigdylandii…” w reż. Agi Błaszczak z Teatru Banialuka w Bielsku- Białej (23 października o 11:00 i 18:00), opowieść o rodzinie zwyczajnej i nadzwyczajnej „Głośniej się nie da?” w reż. Michała Buszewicza z Wrocławskiego Teatru Lalek (24 października o 10:00), nachalna promocja weganizmu na podstawie książek Marty Dymek „Wyspa Jadłonomia” w reż. Macieja Podstawnego ze STUDIO teatrgalerii (24 października o 12:00); teatr partycypacyjny młodzieży, która o rzeczywistości chce mówić własnym głosem w spektaklu „2030” w reż. Michała Buszewicza z TR Warszawa (24 października o 12:00 i 19:00) i spektakl „Wszystko w głowie” w reż. Julii Szmyt zrealizowany wraz z osobami z niepełnosprawnością wzroku z Teatru Guliwer (25 października o 9.30 i 11:00).

 

Silną częścią tegorocznego Festiwalu są propozycje z nurtu tańca i nowej choreografii. W warszawskich teatrach zobaczymy: spektakl czerpiący inspirację ze splotu dzikości przyrody i człowieka „InstynkTY” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak z Teatru Polskiego Tańca (21 października o 15:00 i 16:30), najnowszą produkcję niezależnego kolektywu Holobiont „Mój ogon i ja” (28 października o 11:00 i 16:00) oraz familijny eksperyment choreograficzny Anny Wańtuch i performujących rodzin „Rośnie i rośnie, i…” z Centrum Sztuki Dziecka (21 i 22 października o 11:00).

 

Po obejrzanych spektaklach pedagożka teatru Dorota Ogrodzka poprowadzi cykl spotkań Klub Dobrej Rozmowy z elementami warsztatów pedagogiczno-teatralnych.

 

Ponadto w programie: ilustratorka i graficzka Zosia Frankowska poprowadzi warsztaty rysownicze dla rodzin „Stary/Malutki” w Muzeum Karykatury, które jest organizatorem trwającej do 29 października wystawy „Butenko dla dużych i małych” (22 października o 12:00); wystawa „Gwiezdne Dzieci” w Teatrze Guliwer stworzona w procesie działań warsztatowych wraz z grupą osób neuroróżnorodnych w konsultacji z dziećmi i osobami dorosłymi w spektrum autyzmu (21, 22, 24, 25, 26 października) oraz finał projektu „STARtGIRLS 2”, warsztatów teatralnych skierowanych do nastoletnich dziewczyn, pochodzących z Ukrainy, Białorusi i Polski zaproszonych przez performerkę i pedagożkę teatru - Sviatlanę Haidalionak w Ośrodku Kultury Ochoty OKO (28 października o 12:00).

 

FOKUS NA CZECHY

Międzynarodowa odsłona Festiwalu w tym roku poświęcona jest Czechom. Z kraju o bogatej tradycji teatru familijnego, przyjadą aż trzy przedstawienia. KORCZAK DZISIAJ otworzy „Boom vol. 2” w wykonaniu młodych artystów z Cirk La Putyka oraz Kijowskiej Akademii Cyrkowo-Teatralnej (19 października o 19:00, 20 października o 11:00). Następnie zobaczymy spektakl teatru formy z minimalną ilością słów „Szczurołap” w reż. Patricka Simsa z Divadlo Radost (20 i 21 października o 18:00). Dopełnieniem prezentacji spektakli będzie panel o czeskim teatrze dla młodej publiczności, zatytułowany FOCUS: CZECHY. Kuratorką czeskiego modułu Festiwalu jest Joanna Zdrada. FOCUS będzie miał formę jednodniowej konferencji z udziałem przedstawicieli różnych nurtów teatru instytucjonalnego i alternatywnego z Czech, którzy wykorzystują w swojej pracy zróżnicowane modele działań teatralnych, animacyjnych, edukacyjnych i włączających.

SZWEDZKI AKCENT NA ZAKOŃCZENIE

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie niespodzianek ze Szwecji. W Korczakianum spotkanie „Stulecie dziecka? 123 lata później” z Margaretą Aspan, sztokholmską badaczką dzieciństwa z Martą Rakoczy i Anną Czernow poświęcone pedagogice Ellen Key i Janusza Korczaka. Natomiast pierwsze polskie czytanie sztuki „Kamień w brzuchu” szwedzkiej dramatopisarki Rebecci Örtman w reż. Klaudii Hartung-Wójciak zakończy Festiwal w tym roku i jest jednocześnie zapowiedzią międzynarodowego partnera edycji w 2024 roku (28 października o 18:00). Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Never violence” przygotowana przez Svenska Institutet oraz rozmowa z autorką i reżyserką poprowadzona przez kuratorkę szwedzkich wydarzeń, Dominikę Górecką i dyrektorkę Festiwalu, Dorotę Kowalkowską.

Festiwal przyzna trzy nagrody (Grand Prix Festiwalu – Nagroda im. Janusza Korczaka, Nagrodę im. Stefani Wilczyńskiej, Nagrodę Machulskich) oraz trzy Wyróżnienia. Nagrody zostaną przyznane przez dwa grona jurorskie: Jury Młodych, w skład którego wejdą osoby nastoletnie, zainteresowane teatrem, wyłonione w drodze otwartego naboru oraz Jury Dorosłych: Paulina Dobosz (PL/CZE), Piotr Morawski (PL) i Karola Štěpánová (CZE). Oficjalne wyniki poznamy 28 października 2023 na uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka.

 

27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ

edycja Rodzinność”

19-28 października 2023

https://korczak-festival.pl/


Organizatorem Festiwalu jest Polski Ośrodek Assitej.

Festiwal dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków m.st. Warszawy i Fundacji ORLEN.


Partner strategiczny Festiwali: Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka.

Partnerzy Festiwalu: Novotel, Ambasada Szwecji w Warszawie, Svenska Institutet, Perform Czech, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Muzeum Warszawy, Korczakianum, Ośrodek Kultury Ochoty OKO.

 

Partnerzy medialni: Tygodnik Powszechny, Gazeta Dzieci.

Patroni medialni: TEATR, e-teatr.pl, Magazyn Dzieci, ładne bebe, portal Czas Dzieci.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022