22 lutego 2023

Gdy pociągały za spust, ich płeć nie miała znaczenia – premiera książki

Kiedy chwytały za broń płeć nie miała znaczenia. Cyngielki w akcji. Polskie aktywistki, terrorystki sprzed 100 lat w służbie RP. Oto historia kobiet, które miały krew na rękach. Ta książka traktuje o „wyklętej” części polskiej historii.

Dziś znana jest tylko jedna polska terrorystka. Wzięła udział w zamachu bombowym, postanowiła zabić carskiego satrapę. To Wanda Krahelska. Tymczasem kobiet, które podział ról płci wyrzuciły na śmietnik historii, było znacznie więcej. Michał Wójcik przedstawia ich historie, kobiet niezwykłych, które wymknęły się swojej epoce.

Najpierw – jak Krahelska właśnie - walczyły jako terrorystki. Potem robiły to jako Legionistki Piłsudskiego a na koniec już jako „starsze panie” - podczas okupacji hitlerowskiej – dawały przykład młodszym dziewczynom.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022