04 lipca 2023

Informacja czy propaganda? Michał Rusinek rozbraja język polityków (nie tylko przed wyborami)

27 lipca premierę będzie miała najnowsza książkaMichała RusinkaPtak Dodo, czyli co mówią do nas politycy.

Co znajdą Państwo w książce?

  • Znakomity język - nikt tak jak Michał Rusinek nie pisze o języku polityki i polityków; książka pełna ironii, humoru, erudycji
  • Aktualne tematy z pierwszych stron gazet – premiera książki przed wyborami
  • Błyskotliwe felietony dla śledzących politykę oraz dla tych, którzy jej nie śledzą – oto bieżące wydarzenia w pigułce

 

Dziady i dziadersi. Odmieniane przez wszystkie przypadki lex Czarnek i Polski Ład. Wojna. Dobra zmiana? Słowa, które docierają do naszych uszu ze wszystkich stron. Zakażają rozmowy przy stole, przenikają niepostrzeżenie do języka dzieci, zniekształcają widzenie świata. Jak się przed nimi bronić? Myśleć samodzielnie i nie dać się uśpić. Michał Rusinek od lat uważnie wsłuchuje się w język polityków, wyjaśnia rządzące nim mechanizmy i alarmuje, byśmy sami byli czujni. Wie, że manipulacji w przestrzeni publicznej nie da się za bardzo zmierzyć (chyba że w sasinach), ale przekonuje, że można ją zdemaskować i rozbroić. Czy nauczy nas to odróżniać informację od propagandy? Nie potwierdzamy, nie zaprzeczamy. Ale wiedza o tym wszystkim należy nam się jak psu… micha!


O AUTORZE

MICHAŁ RUSINEK, jak sam o sobie pisze, wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki) i układa (wierszyki, piosenki i felietony). A do tego specjalizuje się w retoryce, czego wyraz dał w bestsellerach Jak się dogadać? Czyli retoryka codzienna (z Anetą Załazińską), Dobra zmiana. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów (z Katarzyną Kłosińską) czy Mroczny Eros. Pypcie na języku polityki. Ostatnio przygląda się zwłaszcza retoryce polityków i jak deklaruje, będzie to robił, „dopóki nie przestaniemy żyć w ciekawych czasach".

fot. Edyta Fufaj

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022