17 maja 2024

Irena Klepfisz – Poetka i/lub pisarka

Pomiędzy światami. Wybór wierszy i esejów


Niezwykle ważna i piękna, licząca ponad 600 stron wierszy i esejów Ireny Klepfisz oraz wzbogacona detalami z prac jej partnerki – Judith Waterman (1936-2014), książka, którą trzeba znać. 


Życie i twórczość Ireny Klepfisz wymykają się próbom zaszufladkowania – jak pisze we wstępie do książki Olga Kubińska – sama twórczyni określa się jako poetka, Amerykanka, świecka Żydówka, lesbijka, feministka i socjalistka, jak również autorka esejów i prozy literackiej, redaktorka oraz wykładowczyni akademicka. 


***
„Twórczość Ireny Klepfisz wreszcie ukazuje się w Polsce. Jej wielojęzyczne wiersze, początkowo urywane, nieuporządkowane, były dla autorki próbą zrozumienia własnych emocji. W tomie widać doskonale, jak jej poezja nabiera kształtów, rozrasta się i zyskuje moc. Queerowe, żydowskie, odważne – mimo że część prezentowanych utworów powstała ponad cztery dekady temu, wszystkie brzmią świeżo i odważnie. Czas więc na poznanie Ireny i jej świata".

Sylwia Chutnik

Dwujęzyczne polsko-angielskie wydanie Pomiędzy światami to pierwszy obszerny wybór wierszy i prozy Ireny Klepfisz opublikowany w języku polskim.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022