16 marca 2022

Jacek Dukaj zajął ważne stanowisko w sprawie wojny w Ukrainie

Jestem zwolennikiem daleko posuniętej wolności słowa. Kultura ma jednak znaczenie także symboliczne i ekonomiczne, i niekiedy w ekstremalnych sytuacjach to one są ważniejsze. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie, gdy Putin zaatakował Ukrainę.

Do czasu odzyskania przez Ukrainę pełnej niepodległości i wyparcia okupanta z jej terytorium nie zawieram żadnych umów z rosyjskimi wydawnictwami i postaram się nie dopuścić do ukazania się w Rosji moich książek i jakichkolwiek innych tworów kultury, których jestem autorem czy współautorem.

Nie mam sposobu, by zablokować realizację umów podpisanych przed laty – toteż mogą się jeszcze w Rosji ukazać zbiory moich opowiadań i „Starość aksolotla”. Tak te książki, jak i już wydane tam „Inne pieśni” oraz „Perfekcyjna niedoskonałość”, zostały przetłumaczone na rosyjski przez Siergieja Legiezę, Ukraińca. Po raz drugi w ciągu dekady znalazł się on pod rosyjskim ostrzałem. Andriej Pawłyszyn, tłumacz „Lodu” na ukraiński, szykuje się właśnie na oblężenie jego ukochanego Lwowa.


By szybko i bezpośrednio pomóc w wysiłku wojennym Ukrainy z dowolnego zakątka Ziemi, rekomenduję transfery kryptowalut na oficjalne wallety państwa ukraińskiego:

BTC: 357a3So9CbsNfBBgFYACGvxxS6tMaDoa1P

ETH, USDT (ERC-20): 0x165CD37b4C644C2921454429E7F9358d18A45e14

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022