06 czerwca 2024

Kim były kobiety Picassa i… dlaczego z nim były? Premiera powieści Jeanne Mackin „Kobiety Picassa” już 3 lipca!

„Są tylko dwa typy kobiet: boginie i szmaty”. Czy można kochać mężczyznę, który myśli w ten sposób? Zmienia kochanki jak rękawiczki, dwukrotnie żonaty, jednocześnie otwarcie utrzymuje intymne relacje z innymi partnerkami? Spośród siedmiu najbardziej znaczących kobiet w życiu Picassa dwie oszalały, a dwie popełniły samobójstwo. Kim były i dlaczego z nim były?

"Kobiety Picassa" Jeanne Mackin (tłum. Anna Bereta-Jankowska) to fascynująca powieść, w której narratorkami są nietuzinkowe, silne i utalentowane kobiety - artystki, ważne postacie swojej epoki - które mimo trudnych i burzliwych relacji z genialnym artystą, wciąż pozostają w cieniu jego twórczości.

Książka zabiera czytelnika w podróż przez dekady, ukazując bogatą w szczegóły historię epoki. W tle przewijają się wielkie nazwiska, takie jak Diagilew, Cole Porter, Cocteau, Strawiński, Apollinaire, a także kreacje od Diora i Chanel, szybkie samochody i słoneczne plaże. Atmosferę dopełniają szampan i kawior, ale także ciemniejsze strony historii – faszyści, Stalin, wojna i lata pięćdziesiąte z aferą McCarthy’ego, segregacją rasową i ruchem emancypacji kobiet.

 

„Kobiety są maszynami do cierpienia” – powiedział Picasso do jednej ze swoich kochanek. Ta książka to historia o kobietach, które go inspirowały, kochały i nienawidziły, o ich pasji, cierpieniu i sile. Przenikając przez miłosne trójkąty, polityczne intrygi i wojenne zawieruchy, opowieść ta wciąga czytelnika w złożony świat jednego z największych artystów XX wieku i kobiet, które odcisnęły na nim swoje piętno.

Premiera książki Kobiety Picassa już 3 lipca.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022