24 października 2023

Kim Ghattas "Czarna fala" (Black Wave: Saudi Arabia, Iran, and the Forty-Year Rivalry That Unraveled Culture, Religion, and Collective Memory in the Middle East) - premiera 6 grudnia

Czarna fala

Tytuł oryginalny: Black Wave: Saudi Arabia, Iran, and the Forty-Year Rivalry That Unraveled Culture, Religion, and Collective Memory in the Middle East

Tłumaczenie: Anna Dzierzgowska  

 

Literatura faktu

Czarna fala to pełne wnikliwości nowe spojrzenie na współczesną historię Bliskiego Wschodu, opowiadające niezbadaną w dużej mierze historię rywalizacji między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem – rywalizacji zrodzonej z iskier irańskiej rewolucji z 1979 roku – która radykalnie zmieniła kulturę, tożsamość i zbiorową pamięć milionów muzułmanów w ciągu czterech dekad. Kim Ghattas śledzi losy zwykłych obywateli, których życie zostało dotknięte geopolitycznym dramatem.

Większość Amerykanów zakłada, że ​​ekstremizm, sunnicko-szyicki antagonizm i antyamerykanizm zawsze istniały na Bliskim Wschodzie, ale przed 1979 rokiem Arabia Saudyjska i Iran były sojusznikami. Dopiero po tym roku – niezwykłym punkcie zwrotnym – szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska zaczęły wykorzystywać religię jako narzędzie rywalizacji o dominację w regionie. Rozpaliło to wojny kulturowe, które doprowadziły do ​​amerykańskiej inwazji na Irak w 1991 roku, ataków terrorystycznych z 11 września i powstania ISIS.

Ghattas pokazuje, jak Arabia Saudyjska i Iran przeszły od sojuszników przeciwko zagrożeniu komunizmem ze strony Rosji, odgrywających główną rolę w amerykańskiej strategii antyradzieckiej, do śmiertelnych wrogów, którzy wykorzystują konserwatyzm religijny do wzniecania podziałów i niepokojów od Egiptu po Pakistan.


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022