Literatura faktu
Czarna fala to pełne wnikliwości nowe spojrzenie na współczesną historię Bliskiego Wschodu, opowiadające niezbadaną w dużej mierze historię rywalizacji między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem – rywalizacji zrodzonej z iskier irańskiej rewolucji z 1979 roku – która radykalnie zmieniła kulturę, tożsamość i zbiorową pamięć milionów muzułmanów w ciągu czterech dekad. Kim Ghattas śledzi losy zwykłych obywateli, których życie zostało dotknięte geopolitycznym dramatem.
Większość Amerykanów zakłada, że ekstremizm, sunnicko-szyicki antagonizm i antyamerykanizm zawsze istniały na Bliskim Wschodzie, ale przed 1979 rokiem Arabia Saudyjska i Iran były sojusznikami. Dopiero po tym roku – niezwykłym punkcie zwrotnym – szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska zaczęły wykorzystywać religię jako narzędzie rywalizacji o dominację w regionie. Rozpaliło to wojny kulturowe, które doprowadziły do amerykańskiej inwazji na Irak w 1991 roku, ataków terrorystycznych z 11 września i powstania ISIS.
Ghattas pokazuje, jak Arabia Saudyjska i Iran przeszły od sojuszników przeciwko zagrożeniu komunizmem ze strony Rosji, odgrywających główną rolę w amerykańskiej strategii antyradzieckiej, do śmiertelnych wrogów, którzy wykorzystują konserwatyzm religijny do wzniecania podziałów i niepokojów od Egiptu po Pakistan.
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022