26 września 2022

KORCZAK DZISIAJ 2022 wystartuje 11 października 2022

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ wraca do spotkań z widownią na żywo. Jedenaście spektakli dla dzieci i młodzieży, zarówno z Polski i z Ukrainy zostanie pokazanych na scenach warszawskich teatrów i instytucji kultury. 26. edycja Festiwalu odbędzie się 11-23 października 2022 w Warszawie. 

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Dziecko ma prawo do sztuki”. Wybrzmiewa ono szczególnie mocno w czasie trwającej wojny w Ukrainie. W czasie, kiedy prawa, w tym niezbywalne prawo do dzieciństwa i bezpiecznego dorastania, powinny być chronione jeszcze pełniej. Dziecko ma prawo do zabawy, emocji, krytyki, niezrozumienia, zachwytu, ekspresji siebie. Dziecko ma prawo do bycia dzieckiem.

W 80. rocznicę śmierci patrona Festiwalu  organizatorzy przywołują jedno z najbardziej znanych dzieł Korczaka, „Jak kochać dziecko”?, książkę napisaną podczas pobytu autora w Kijowie. I zadają pytania o aktualność idei i twórczego dorobku pedagoga-artysty. 

Jak dzisiaj czytać myśli Korczaka i co znaczy „dzisiaj”, które z dnia na dzień może zmienić wszystko? Jak zatroszczyć się o migrujące dzieciństwa? Jak zaopiekować nowymi, dotąd nie przeżywanymi emocjami? Jak nie zgubić prawa do „zwykłych trosk”, jak wyzwolić radość z codzienności? Gdzie dzisiaj byłby Janusz Korczak? - mówi Dyrektorka Artystyczna Dorota Kowalkowska. 

Festiwal rozpocznie pokaz spektaklu „Edukacja seksualna” w reż. Michała Buszewicza z Teatru Współczesnego w Szczecinie (11 października o godz. 11:00 i 19:00, wtorek, Teatr Dramatyczny, Scena im. Gustawa Holoubka). Śledzimy rozwój nurtu teatru dla młodzieży, który w partnerski sposób włącza nastolatków w proces twórczy, uwzględnia ich perspektywę i zaprasza do rozmowy o rzeczywistości, przełamując społeczne tabu - zaznacza Kowalkowska. Jak co roku Festiwal prezentuje: zarówno nowatorskie odczytania klasycznych pozycji repertuarowych takich jak baśniowy międzypokoleniowy spektakl o krainie fantazji, bezpośredniej opowieści i radości „Niekończąca się historia” w reż. Magdaleny Miklasz (23.10 o godz. 15:00, niedziela, Teatr Rampa na Targówku); realizacje popularnej współczesnej literatury dla dzieci „Tonja z Glimmerdalen” w reż. Karoliny Maciejaszek z Teatru Miniatura w Gdańsku (21.10 o godz. 11:00 i 18:00, Teatr Komedia); młodą dramaturgię prezentującą nowe tematy i języki teatralne, m.in.: spektakl odwołujący się do mitologii bałtyjskiej „Biruta i tajemnica rzeki” w reż. Przemysława Jaszczaka z Teatru Maska w Rzeszowie (17.10 o godz. 11:00 i 18:00, poniedziałek, Teatr Lalek Guliwer), również tego samego reżysera
poetycka opowieść „Wędrówka Nabu” z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi (14.10 o godz. 11:00 i 18:00, piątek, Teatr Dramatyczny, Scena Przodownik) czy „Królestwa” w reż. Justyny Sobczyk na podstawie historii wymyślonych i zilustrowanych przez Martę Stańczyk, aktorkę Teatru 21 (12.10 o godz. 10:00 i 12:00, środa, Teatr Lalek Guliwer). Spore miejsce w programie znajdują propozycjedla młodszych dzieci i ich opiekunów, które w centrum stawiają relacje – z innymi osobami, przyrodą i sobą, m.in.: autorski spektakl Tomasza Maśląkowskiego „Kulka” to zabawne i ciepłe przedstawienie z muzyką na żywo Fundacji LALE. Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek (17.10 o godz. 10:00 i 12:00, poniedziałek, Teatr Dramatyczny, Scena Przodownik), produkcja Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze „Do góry” w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak dla najnajmłodszych jest zachwytem nad  bogactwem, pięknem i niezwykłością karkonoskiej natury (13.10 o godz. 10:00 i 11:00, czwartek, Teatr Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich).

Rocznica śmierci Janusza Korczaka stała się impulsem dla Teatru Banialuka w Bielsku-Białej do stworzenia wielowymiarowego projektu wokół osoby Korczaka. W Warszawie zaprezentowany zostanie spektakl na podstawie sztuki Artura Pałygi „Zakazane dzieci - opowieść korczakowska” w reż. Anny Augustynowicz (22.10 o godz. 17:00, sobota, Teatr Dramatyczny, Scena Przodownik) oraz słuchowisko „Kajtuś Czarodziej” w reż. Pawła Łysaka (23.10 o godz. 10:00, sobota, Korczakianum).

Repertuar Festiwalu KORCZAK DZISIAJ w tym roku tworzą polskie i ukraińskie spektakle dla dzieci i młodzieży. Teatr zawsze powinien być uważny na moment, w którym znajduje się świat i wspierać budowanie wspólnoty, być blisko młodych ludzi. Wojna nie zabrała teatru i o tym także przekonają się widzowie Festiwalu KORCZAK, poznając tych, którzy tworzą spektakle dla dzieci i młodzieży w schronach przeciwlotniczych, na stacjach metra, w miastach i wioskach - podkreśla Kowalkowska. Młody zespół studencki z Charkowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Lalek zaprezentuje przejmujący spektakl „Jestem OK” (reż. Oksana Dmitrieva). Scenariusz powstał na podstawie rozmów z nastoletnimi osobami, które pozostały i przebywają obecnie w Ukrainie. Publiczność Festiwalu usłyszy, o czym w trakcie wojny myślą i marzą nastolatki z Buczy (15.10 o godz. 19:00, sobota i 16.10 o godz. 11:00, niedziela, Teatr Collegium Nobilium). „Słoneczne niebo” (reż. Iryna Zapolska) to spektakl-gra, która zaprasza dzieci do dyskretnej przestrzeni ruchu i kontemplacji. Pomaga również pozbyć się stresu. Spektakl powstał według metodologii i przy wsparciu litewskiego teatru „Dansema” (18.10, wtorek o godz. 10:00 i 12:00, Teatr Dramatyczny, Sala Zatorskiego). Wszystkie polskie spektakle pokazywane na Festiwalu będą tłumaczone na język ukraiński i stanowią część nowego międzynarodowego elementu wydarzenia, przybliżającego co rok panoramę teatru dla młodych z wybranego kraju, realizowanego pod nazwą FOCUS. Pierwsza edycja poświęcona jest teatrowi z Białorusi i Ukrainy (15.10, sobota i 16.10, niedziela, o godz. 10:00, Instytut Teatralny). Kuratorki - ukraińska reżyserka i badaczka Roza Sarkisian i białoruska reżyserka spektakli dla najnajmłodszych Nataliia Levanava - zapraszają na FOCUS UKRAINA i FOCUS BIAŁORUŚ. Działanie ma na celu wzmacnianie idei partnerstwa, budowanie relacji między artystami i widzami, poznawanie punktów wspólnych i uświadomienie odrębności i wyjątkowości kulturowej. Moduł będzie realizowany z udziałem gości na żywo i online. Podczas Festiwalu odbędzie się również pokaz STARTGIRLS (22.10, sobota, o godz. 12:00, OKO Radomska) będący efektem prac uczestniczek warsztatów teatralnych dla nastoletnich dziewczyn. Spotkania prowadzone są przez artystkę rezydencji Instytutu Teatralnego, Sviatlanę Haidalionak. Organizatorzy zapewniają także pulę bezpłatnych biletów na każdy z prezentowanych podczas festiwalu spektakli dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Osoby chcące skorzystać z takiej możliwości będą proszone o pobranie specjalnej wejściówki oraz o okazanie paszportu lub dowodu tożsamości przy wejściu na spektakl.

Do przeglądu spektakli dołączył drugi nowy element programowy: Klub Dobrej Rozmowy (kuratorka: Weronika Idzikowska, współpraca psychologiczna: Maciej Jonek). Zaproszone w roli ekspertów życia i teatru dzieci wspólnie z dorosłymi porozmawiają o swoich prawach  (22.10, sobota, Teatr Dramatyczny - Scena Przodownik, po spektaklu „Zakazane dzieci”, 23.10, niedziela, Korczakianum, po słuchowisku „Kajtuś Czarodziej”).   

W ramach Festiwalu przyznawane są przez Jury Młodych i Jury Dorosłe nagrody: GRAND PRIX Festiwalu - Nagroda im. Janusza Korczaka, Nagroda im. Stefani Wilczyńskiej, Nagroda Machulskich i 3 wyróżnienia. Oficjalne wyniki poznamy 23 października 2022 na uroczystej gali w Teatrze Rampa na Targówku.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022