24 lipca 2023

Krakowski spleen - śladami Kory, spacer drogami artystki.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie Krakowski spleen - śladami Kory.  Spacer, który odbędzie się  29 lipca o godzinie 11.00 z okazji piątej rocznicy śmierci artystki. Przewodniczką spaceru będzie Katarzyna Kubisiowska, autorka książki Się żyje. Kora. Biografia, która swą premierę miała pod koniec maja tego roku. 

Spacer potrwa około godziny.  Rozpocznie się o 11.00 obok pamiątkowej tablicy przy ul. Grottgera 2, gdzie mieszkała Kora. Następnymi odwiedzanymi miejscami będą: 

  • dom naprzeciwko Bagateli, w którym Kora wraz z Markiem Jackowskim wychowywali swojego syna Mateusza,
  • Bunkier Sztuki - Planty, 
  • Krzysztofory,
  • Piwnica pod Baranami.

W wydarzeniu wezmą również udział przyjaciele i fani piosenkarki.

  • Kim była Kora w latach osiemdziesiątych? Jak była postrzegana przez sobie współczesnych? POSŁUCHAJ 
  • O czym zazwyczaj mówią piosenki Kory? Czy mają uniwersalne przesłanie? POSŁUCHAJ
  • Czy dzisiaj Kora może być dla nas równie ważna, jak wtedy, gdy żyła? POSŁUCHAJ
  • Kim dzisiaj dla nas może być/jest Kora? POSŁUCHAJ
  • Kim może być Kora dla przyszłych pokoleń? POSŁUCHAJ

O książce:

Ola. Olga. Kora. Jedyna taka biografia.

Nie ma jednej Kory. Każdy z jej bliskich, przyjaciół, znajomych, kto kiedykolwiek z nią się zetknął, mówi o innej osobie.

Kobieta – żywioł. Ikona. Sprawcza, bezkompromisowa, waleczna. Brała z życia, co chciała – pożerała słabych mężczyzn, podziwiała mocne kobiety. Na strachu i samotności zbudowała niewiarygodną siłę.

Katarzyna Kubisiowska jako jedyna miała dostęp do niepublikowanego archiwum Kory: fotografii, zapisków, nagrań. Tylko z nią zgodzili się porozmawiać najbliżsi Kory  i opowiedzieli jej historie, które do tej pory nie wyszły poza prywatne kręgi. Autorka, czerpiąc z tych niedostępnych dotychczas źródeł, snuje wciągającą, pełną nieoczekiwanych emocji opowieść pulsującą muzyką i rytmem zmieniających się czasów.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022