Kroniki najciemniejszych zaułków ulicy Krochmalnej - przenieś się w sensacyjny świat przedwojennej Warszawy z najnowszą powieścią noblisty Izaaka Baszewisa Singera Odwiedziny. Książka od dziś dostępne w najlepszych księgarniach w całej Polsce!
Odwiedziny Izaaka Baszewisa Singera to kolejna po Rudej Kejli nietłumaczona do tej pory na język polski powieść noblisty, którą w znakomity sposób przełożył Krzysztof Modelski. Od dziś tę wyjątkową książkę znajdziecie w najlepszych księgarniach w całej Polsce!
Z pozoru prosta, brukowa fabuła powieści obnaża najbardziej pierwotne ludzkie instynkty oraz wszechogarniające świat fatum. Centrum tego świata jest ulica Krochmalna, z której autor Sztukmistrza z Lublina uczynił metaforę ludzkiej egzystencji. Podobnie jak jego bohaterowie, on sam wciąż wraca na tę legendarną ulicę, poszukując wśród jej zaułków i mieszkań najbiedniejszych mieszkańców przedwojennej Warszawy odpowiedzi na pytania o kondycję duszy zwykłego człowieka.
Sensacyjna narracja powieści sprawiła, że przedwojenni czytelnicy pokochali prozę Baszewisa. Potrafili odnaleźć się wśród bohaterów z marginesu, dla których każdy dzień jest walką o przetrwanie, a związki zawierane są na krótko w zależności od aktualnych potrzeb i pragnień. Czy współcześni czytelnicy również odnajdą w tej powieści jakiś kawałek swojego doświadczenia?
Piotr Paziński w swojej recenzji dla czasopisma Książki. Magazyn do czytania również zauważa ten światopoglądowy mechanizm noblisty:
Akcja osadzona jest właśnie na tej ulicy, wśród opryszków, alfonsów i prostytutek[...] Drogą do sukcesu – zdrada, kłamstwo, występek i zbrodnia. Przeszkodą –żądze i namiętności. Wyrokiem losu – klątwa Krochmalnej. Jest jeszcze otchłanna czerń ludzkiej duszy. Tę Singer odmalowuje tak, jak tylko autorzy powieści brukowej potrafią.
Otchłanna ulica Krochmalna. Brukowa powieść Singera - recenzja Piotra Pazińskiego dla magazynu Książki. Przeczytaj całość!
Baszewisa interesuje to, co pomiędzy: między dobrem i złem; bogactwem i biedą; prawem i przestępstwem, świętością i grzechem. Właśnie w szczelinach między tymi ekstremami przyłapuje swoich bohaterów i bohaterki, którzy, miotani namiętnościami, próbują zbudować sobie jakiś rodzaj dobrego życia. Jednak każde pozytywne uczucie jest u autora Rudej Kejli swoim przeciwieństwem.
Według pisarza z Leoncina ludzka natura uwięziona jest w tej niedającej się zlikwidować sprzeczności, która każdego - prędzej czy później - doprowadzi do upadku.
Fame Art to niezależne lubelskie wydawnictwo powstałe z fascynacji kulturą i sztuką. Zespół działającego od 2015 roku Fame Art tworzą głównie kobiety, koncentrując się na projektach literackich, ale także muzycznych. Jedną z misji wydawnictwa jest przywracanie nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi utworów pisarek i pisarzy jidysz. Do tej pory w wydawnictwie ukazały się takie tytuły jak: Ruda Kejla Izaaka Baszewisa Singera, Na obcej ziemi, Perły i Towarzysz Nachman Izraela Joszuy Singera, Rodowód, Taniec Demonów, Brylanty Ester Singer Kreitman oraz Moimi Słowami Ruth Bader Ginsburg i Dzienniki Raka Audre Lorde.
Obserwuj Wydawnictwo Fame Art
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022