10 września 2023

Kroniki najciemniejszych zaułków ulicy Krochmalnej

Kroniki najciemniejszych zaułków ulicy Krochmalnej - przenieś się w sensacyjny świat przedwojennej Warszawy z najnowszą powieścią noblisty Izaaka Baszewisa Singera Odwiedziny. Książka od dziś dostępne w najlepszych księgarniach w całej Polsce!

 

Odwiedziny Izaaka Baszewisa Singera to kolejna po Rudej Kejli nietłumaczona do tej pory na język polski powieść noblisty, którą w znakomity sposób przełożył Krzysztof Modelski. Od dziś tę wyjątkową książkę znajdziecie w najlepszych księgarniach w całej Polsce!

Z pozoru prosta, brukowa fabuła powieści obnaża najbardziej pierwotne ludzkie instynkty oraz wszechogarniające świat fatum. Centrum tego świata jest ulica Krochmalna, z której autor Sztukmistrza z Lublina uczynił metaforę ludzkiej egzystencji. Podobnie jak jego bohaterowie, on sam wciąż wraca na tę legendarną ulicę, poszukując wśród jej zaułków i mieszkań najbiedniejszych mieszkańców przedwojennej Warszawy odpowiedzi na pytania o kondycję duszy zwykłego człowieka.

Sensacyjna narracja powieści sprawiła, że przedwojenni czytelnicy pokochali prozę Baszewisa. Potrafili odnaleźć się wśród bohaterów z marginesu, dla których każdy dzień jest walką o przetrwanie, a związki zawierane są na krótko w zależności od aktualnych potrzeb i pragnień. Czy współcześni czytelnicy również odnajdą w tej powieści jakiś kawałek swojego doświadczenia?

Piotr Paziński w swojej recenzji dla czasopisma Książki. Magazyn do czytania również zauważa ten światopoglądowy mechanizm noblisty:

Akcja osadzona jest właśnie na tej ulicy, wśród opryszków, alfonsów i prostytutek[...] Drogą do sukcesu – zdrada, kłamstwo, występek i zbrodnia. Przeszkodą –żądze i namiętności. Wyrokiem losu – klątwa Krochmalnej. Jest jeszcze otchłanna czerń ludzkiej duszy. Tę Singer odmalowuje tak, jak tylko autorzy powieści brukowej potrafią.

Otchłanna ulica Krochmalna. Brukowa powieść Singera - recenzja Piotra Pazińskiego dla magazynu Książki. Przeczytaj całość!

Baszewisa interesuje to, co pomiędzy: między dobrem i złem; bogactwem i biedą; prawem i przestępstwem, świętością i grzechem. Właśnie w szczelinach między tymi ekstremami przyłapuje swoich bohaterów i bohaterki, którzy, miotani namiętnościami, próbują zbudować sobie jakiś rodzaj dobrego życia. Jednak każde pozytywne uczucie jest u autora Rudej Kejli swoim przeciwieństwem.

Według pisarza z Leoncina ludzka natura uwięziona jest w tej niedającej się zlikwidować sprzeczności, która każdego - prędzej czy później - doprowadzi do upadku.

Izaak Baszewis Singer, Odwiedziny

Zamów teraz: https://fameart.pl/produkt/odwiedziny/
Zamów teraz w zestawie z Rudą Kejlą: https://fameart.pl/produkt/zestaw-noblisty/
Przekład: Krzysztof Modelski
Premiera: 07.09.2023
 
Izaak Baszewis Singer (ur. prawdopodobnie 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24lipca 1991 na Florydzie) – polski pisarz pochodzenia żydowskiego tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978. Zadebiutował w 1925 r. krótkim opowiadaniem Na starość o swoim rodzinnym Biłgoraju, które zostało opublikowane na łamach „Literarisze Bleter”. Autor takich dzieł, jak Sztukmistrz z Lublina (1983), Szatan w Goraju (1992),Urząd mojego ojca (1992) czy Golem (1997). W 1935 wyemigrował do USA. Osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie dzięki pomocy brata Izraela Joszuy otrzymał pracę dziennikarza, korektora i tłumacza w czasopiśmie „Forwerts – The YiddishForward”.
Warszawa początku XX wieku kipi od namiętności i polityki. Maks Szpindler, szycha z półświatka, przybywa z Buenos Aires i za sprawą przypadku wplątuje się w szereg absurdalnych przygód. I choć bohaterowie są antypatyczni, a świat zdeprawowany, ich perypetie wciągają jak kryminał.
Singer niebezpiecznie balansuje na krawędzi bulwarowej sensacji, po mistrzowsku utrzymując równowagę, by w końcu zaskoczyć czytelnika nieoczywistym zakończeniem.
 
— Ishbel Szatrawska

Fame Art to niezależne lubelskie wydawnictwo powstałe z fascynacji kulturą i sztuką. Zespół działającego od 2015 roku Fame Art tworzą głównie kobiety, koncentrując się na projektach literackich, ale także muzycznych. Jedną z misji wydawnictwa jest przywracanie nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi utworów pisarek i pisarzy jidysz. Do tej pory w wydawnictwie ukazały się takie tytuły jak: Ruda Kejla Izaaka Baszewisa Singera, Na obcej ziemi, Perły i Towarzysz Nachman Izraela Joszuy Singera, Rodowód, Taniec Demonów, Brylanty Ester Singer Kreitman oraz Moimi Słowami Ruth Bader Ginsburg i Dzienniki Raka Audre Lorde.

Obserwuj Wydawnictwo Fame Art

 

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022