28 września 2022

Książki kryminalne to nie tylko Remigiusz Mróz! Oto 5 pozycji, które warto
przeczytać

Nie ulega wątpliwości, że większość z nas uwielbia dreszcz emocji związany z tajemniczymi historiami, dlatego kochamy książki kryminalne. Chcemy wiedzieć kto popełnił zbrodnię, rozwiązywać zagadki i prowadzić śledztwo. Lubimy zaglądać w głąb umysłu złoczyńcy, śledzić jego kroki, by w końcu poznać skrywane przez niego sekrety. Polecamy książki, dzięki którym poczujesz się jak detektyw i nie oderwiesz się od czytania, dopóki nie rozwiążesz sprawy.

Według raportu Biblioteki Narodowej Polacy najchętniej wybierają literaturę sensacyjno-kryminalną – sięga po nią 29 proc. zdeklarowanych czytelników w kraju 1 . Co ciekawe, książki z tego gatunku częściej wybierają kobiety, a najpoczytniejszym autorem kolejny rok z rzędu okazuje się Remigiusz Mróz, którego cykl o Joannie Chyłce cieszy się ogromną popularnością, podobnie jak przygody komisarza Wiktora Forsta. Miłośnicy kryminałów z pewnością znają także dzieła Harlana Cobena, Katarzyny Bondy, Camilli Lackberg i Jo Nesbø, ale warto sięgnąć także po mniej znane, a równie emocjonujące powieści z tego gatunku.
Furia, Marcel Moss Kilka morderstw tworzących razem jedną zagadkę, wartka akcja, mnóstwo emocji, świetnie skonstruowani bohaterowie i zaskakujące zakończenie. Czego więcej chcieć od powieści kryminalnej? Te wszystkie cechy zawiera najnowsze dzieło polskiego autora, który w swoich książkach porusza
aktualne problemy społeczne, takie jak choroby psychiczne, przemoc, mobbing, stalking czy hejt w Internecie.

– W wyniku niewyjaśnionego napadu szału cztery osoby w kilku miastach Polski zabijają przypadkowych ludzi. Sprawy łączy fakt, że wszystkie morderstwa dokonują się tego samego dnia o tej samej godzinie. Bohaterem książki jest komisarz Konrad Tajner, postać z krwi i kości popełniająca, błędy, mająca wiele zalet, ale także wady, przez co czytelnik może się z nim łatwo utożsamić i polubić. Podobnie jak upartą współpracownicę komisarza – Zuzę Korcz. Wspólnie próbują odkryć, co łączy cztery z pozoru różne sprawy, a kiedy myślą, że zbliżają się do rozwiązania, sytuację komplikuje odnalezienie kolejnych zwłok. “Furia” to idealna książka dla fanów klasycznych powieści kryminalnych – mówi Agata Kaczanowska z TaniaKsiazka.pl.

Pamiętnik diabła, Adrian Bednarek

Idealna lektura dla tych, którzy chcą zajrzeć w głąb umysłu złoczyńcy i interesują ich psychologiczne aspekty zbrodni. Bohaterem powieści jest Kuba Sobański – młody, przystojny student prawa, który ma wszystko: piękną dziewczynę, sportowy samochód i mieszkanie w centrum miasta. Kolejne karty książki ujawniają coraz więcej informacji o bohaterze, a nawet pozwalają z nim sympatyzować. Kuba jednak skrywa tajemnicę, której poznanie grozi śmiercią. Zwyczajny chłopak, wiodący z pozoru idealne życie okazuje się być seryjnym mordercą. W powieści znajdziemy nie tylko zabijanie z zimną krwią, ale także doskonały rys psychologiczny zabójcy. Czytelnik dowiaduje się jakie myśli i emocje towarzyszą Kubie w procesie przygotowań do zbrodni i podczas jej popełniania, a także jaka trauma z przeszłości jest przyczyną jego postepowania. “Pamiętnik diabła” zmusza do refleksji nad ludźmi, z którymi spotykamy się na co dzień – nie wiemy z jakimi urazami z przeszłości się zmagają.

 

Postrach, Michał Śmielak

Tytułowy Postrach to ktoś, kogo zdecydowanie powinniśmy się bać. Jest nieobliczalnym porywaczem, który uprowadził sześć nastolatek, a ujęcie go przez policję okazuje się nie końcem, a dopiero początkiem koszmaru. Przestępca podczas przesłuchań nie przyznaje się do winy i nie ujawnia żadnych informacji o porwanych. Nie wie, że niedługo ktoś spróbuje uwolnić go z więzienia, choć nie będzie to przyjacielska przysługa. Okazuje się, że Borys i Maciek, którzy zajmują się nielegalnym wymierzaniem sprawiedliwości, zamierzają doprowadzić Postracha w ręce rodziców uprowadzonych dziewczynek. Czytelników czekają zwroty akcji, mnóstwo zaskoczeń i chwile autentycznego strachu, ponieważ przedstawione wydarzenia mogą naprawdę przerazić. Podobnie jak inne książki Michała
Śmielaka, jest to zdecydowanie pozycja warta uwagi.

 

Manipulacja, Klaudia Muniak

Psychologiczny thriller Klaudii Muniak to wciągająca fabuła i połączenie wiedzy medycznej z mroczną zagadką. Nie brakuje tu świetnie napisanych postaci, sekretów i zwrotów akcji. Autorka w mistrzowski sposób buduje napięcie, przez co od książki trudno się oderwać. – Bohaterką powieści jest trzydziestoletnia Anna, która po utracie upragnionej ciąży zaczyna korzystać z pomocy psychoterapeutki. Lekarka jako terapię wykorzystuje metodę ukierunkowanej inkubacji snów. Anna po wizytach u specjalistki otrzymuje dziwne wiadomości od nieznanego nadawcy, przez co staje się kłębkiem nerwów i podejrzewa, że lekarka nią manipuluje. Czy rzeczywiście tak jest? Czytelnik będzie wraz z bohaterką zadawał pytania i dociekał prawdy. Dodanie wiedzy naukowej i psychologicznej do wątków sensacyjnych jest czymś, co wyróżnia tę książkę i sprawia, że jest świetną lekturą – mówi Agata Kaczanowska z księgarni TaniaKsiazka.pl Spirytystka.

 

Honoriusz Mond. Tom 2, Max Czornyj

Maxa Czornyja nie trzeba przedstawiać miłośnikom gatunku. Jego książki są pełne tajemnic, grozy i doskonale napisanych intryg. “Spirytystka” to druga część cyklu o Honoriuszu Mondzie, znanym z tomu “Mortalista”. Bohater powraca, by znów pomagać policji w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Były kierownik katedry mortalistyki chciałby uciec od przeszłości i swojego zawodu, jednak śmierć nigdy nie daje mu o sobie zapomnieć. Czornyj w najnowszej książce  przedstawia wynaturzonego zabójcę, odprawiającego makabryczne rytuały. Podczas jednego z takich morderstw zostaje przyłapany i zastrzelony przez policję. Na tym sprawa się nie kończy, gdyż dochodzi do kolejnej zbrodni... “Spirytystka” trzyma w napięciu do ostatniej strony, a przy tym jest świetnie napisana. Jeśli nie będziesz dawkować sobie przyjemności, przeczytasz ją w jeden dzień! Książki kryminalne nie bez powodu królują w biblioteczkach wielu czytelników. Są  świetnym sposobem na poczucie dreszczyku emocji oraz wytężenie szarych komórek poprzez rozwiązywanie kryminalnych zagadek. Dobrze wybrana powieść będzie z pewnością doskonałą rozrywką.


Informacja prasowa, TaniaKsiążka.pl

Białystok, 30.08.2022 r.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022