Autorka zabiera czytelnika w podróż po zakamarkach ludzkiego organizmu oraz wyjaśnia, co i jak może w nim nie zadziałać. Jednym z chętniej oglądanych przez dzieci serialem popularnonaukowym był i jest "Było sobie życie". To z niego dzieci czerpią wiedzę o budowie i funkcjachorganów ludzkiego ciała. A skąd my, dorośli, czerpiemy wiedzę o naszych ciałach i o zdrowiu?
Oczywiście, powinniśmy postępować inaczej, ale bardzo często korzystamy ze swoistej inter-porady u lekarza, który działa nieprzerwanie na naszych komputerach i w telefonach. U doktora Google’a. Obecnie 84% wyszukań na świecie generowanych jest za pośrednictwem tej wyszukiwarki. Codziennie ponad miliard zadanych tam pytań związanych jest ze zdrowiem. Oznacza to, że jedno na 15 dotyczy tematyki chorób, naszej dobrej kondycji, lub przyczyn jej braku. Ponieważ jednak internet pełen jest nie tylko wartościowej treści, ale także kompletnych bzdur, na pytanie o popularny objaw wielu chorób - gorączkę, możemy w odpowiedzi otrzymać zaskakującą listę możliwych diagnoz, na czele z rakiem mózgu lub infekcją pasożytniczą. To, czego dr Google nie powie, jest nieskończenie bardziej interesujące: co tak naprawdę dzieje się w naszych ciałach, czemu chorujemy. Aby zmniejszyć zjawisko edukacji poprzez fake newsy, lekarze popularyzują poprzez swoje blogi, książki, artykuły.
Przygotowana przez ekspertkę – lekarkę, który się kształci i prowadzi badania naukowe książka odpowiada na wiele pytań, rozwiewając nasze wątpliwości dotyczące interesujących nas pytań o niespodziewane czasem zależności między objawem a jego przyczyną.
Lekarka Sarah Holper wyjaśnia, jakie mechanizmy kryją się za konkretnymi objawami medycznymi. Przytaczając zapadające w pamięć historie pacjentów, zdumiewające fakty z dziejów medycyny, ciekawostki kulturowe oraz dotyczące fizjologii innych gatunków, a także lekarskie sekrety, wyposaża nas w wiedzę, której potrzebujemy, by zrozumieć, dlaczego nasze ciało działa tak, a nie inaczej… I dlaczego czasem się buntuje. I – nawet jeśli poszczególne fakty nas nie dotyczą – czytamy je z ciekawością.
[cytaty ze wstępu do książki]
Pracując w zawodzie lekarza, nauczyłam się dziwnych rzeczy. Zainteresowanie rozmowami o wypróżnieniach jest wprost proporcjonalne do wieku. Mocno wytatuowani ludzie na ogół panicznie boją się igły. Na hasło „uraz jądra” mężczyzna niemal na pewno założy nogę na nogę. Rzecz jasna, posiadłam umiejętności wiązane z zabiegami: umiem zszyć rozcięty łuk brwiowy, wywiercić dziurę w czaszce, wyciąć wyrostek robaczkowy oraz usunąć raka skóry. Kiedyś nauczyłam się nawet, jak wyjąć szpikulec na paragony wbity w przedramię barmana. Przede wszystkim zaś dowiedziałam się, że każdy jest zafascynowany swoim ciałem. Tym, co z niego wychodzi, co może w nim działać nie tak i dlaczego ludzie mają takie lub inne objawy.
(…)
Tok myślenia lekarzy zmierza do postawienia diagnozy: do objawów pacjenta dopasowywana jest nazwa choroby, nieraz podawana po łacinie. Ale pacjentów (czyli normalnych ludzi) zwykle nie obchodzą niezrozumiałe terminy w rodzaju „niedomykalność zastawki mitralnej”, „przemijający atak niedokrwienny” czy „dystrofia mięśniowa twarzowo-łopatkowo-ramienna” (cóż, tego ostatniego my też nie używamy powszechnie). Większość pacjentów po prostu chce, żeby im lekarz wyjaśnił, co się dzieje w ich ciele i co powoduje, że się źle czują. Jeśli wyposażymy pacjenta w wiedzę, nie tylko może go ona zafascynować, lecz także psychologicznie wesprzeć w procesie zdrowienia.
(…)
Książka, którą trzymasz w dłoniach, zawiera mnóstwo informacji, a także ciekawostki ze studiów medycznych i mojej praktyki lekarskiej, przy czym oszczędzone ci będą nieodpłatna praca w nadgodzinach i woń formaliny. Fakty są przetykane szpitalnymi anegdotami, dygresjami kulturowymi i znanymi z historii dziwactwami.
Recenzja czytelnika wydania oryginalnego, zaczerpnięta z zasobów internetowych:
Znalazłam tu świetne wyjaśnienia intrygujących procesów zachodzących w naszym ciele. To jedna z tych książek, które zamierzam podczytywać, nie pochłonąć na raz, od deski do deski. Na razie przeczytałam rozdziały o kaszlu i bólu głowy. Znalazłam wiele istotnych informacji, poznałam różne rodzaje kaszlu i typy bólu głowy oraz dowiedziałam się, co je powoduje. To bardzo pomocne dla osób spoza kręgów medycznych, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o swoim ciele.
Emma Blackman (waterstones.com)
O autorce:
Sarah Holper jest lekarką neurolożką oraz propagatorką wiedzy. Badała zagadnienia nieprzystępności naukowych tekstów medycznych oraz kiepskiej komunikacji z pacjentem, która może narazić na szwank jego dobrostan. Była konsultantką medyczną popularnonaukowej książki Davida Astle’a Rewording the Brain (Przeredagowywanie mózgu) oraz przeprowadziła pierwsze na świecie badanie identyfikujące obszar mózgu odpowiedzialny za chwilę olśnienia podczas
rozwiązywania łamigłówki. W ciągu dziesięciu lat pracy miała pod opieką tysiące osób, wyjaśniła im mnóstwo zagadnień i udzieliła tysięcy odpowiedzi na ważne pytania. Pacjenci chwalą jej umiejętność tłumaczenia skomplikowanych spraw prostym językiem.
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022