12 października 2022

Mała księga otuchy

Refleksje nad nadzieją, przetrwaniem i skomplikowanym cudem życia. Nic nie jest silniejsze od maleńkiej nadziei, która nie chce zgasnąć. Moc dobrych słów to zbiór małych wysepek nadziei. Zamieszczone tu historie ku pokrzepieniu pozwalają zobaczyć siebie i świat na nowe sposoby.

Mieszanka filozofii, osobistych zapisków i autorefleksji Matta Haiga czerpie z wiedzy filozofów i postaci z różnych epok, od Marka Aureliusza po Nellie Bly, Emily Dickinson i Jamesa Baldwina. Warto sięgnąć po tę książkę, gdy potrzebujemy przyjaciela, troskliwego uścisku czy przypomnienia, że nadzieję można znaleźć w nieoczekiwanych miejscach.

Nie oczekujmy tu uporządkowanej struktury, bo poszukując wsparcia, nie zawsze wiemy, co w danym momencie nam je zapewni. Może to właśnie to zupełnie nieoczekiwane słowo? Tu, jak w życiu – wszystko połączone jest ze sobą – nadzieja z rozpaczą, ból z radością… Haig przypomina nam też wielokrotnie, że zwyczajny fakt naszego istnienia jest powodem do nadziei i radości, że nie musimy starać się być kimś innym niż jesteśmy lub spełniać czyjeś oczekiwania.
Wystarczy po prostu być!

Co stanowi o wyjątkowości tej książki?

Między innymi buduje poczucie sprawczości. Możemy uwierzyć w to, że potrafimy stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie życie.

Po wykonaniu polecenia <<Usuń z poniższych zdań „nie”>>

  • Jestem niewystarczająco dobry.
  • Jestem niewystarczająco silna.
  • Jestem niewystarczająco wart miłości.
  • Jestem niewystarczająco atrakcyjny.
  • Jestem niewystarczająco błyskotliwa.
  • Jestem niewystarczająco zabawny.
  • Jestem niewystarczająco wykształcona.
  • Jestem niewystarczająco bogata.
  • Jestem niewystarczająco młoda. (to tylko część zdań), czujemy się silniejsi.

 

Mamy wszystko, czego potrzebujemy. I tej pewności czasem nam bardzo w życiu potrzeba.

 


Rekomendacje:
Na wiele elokwentnych, rozsądnych i pozytywnych sposobów przypomina, że życie jest piękne […] Niezwykle pokrzepiająca i cenna dla wielu […] naprawdę podnosi na duchu. [ … ] Haig to wrażliwy, introspektywny i wnikliwy przewodnik po dylematach, które wszyscy mamy
- „Independent”

Sięgnij po tę książkę, ilekroć potrzebujesz zastrzyku pozytywności i pocieszenia.
- „ELLE”

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022