08 kwietnia 2024

"Mesjasz" Adama Ubertowskiego - znakomita, pełnokrwista powieść w Wydawnictwie Warstwy

- Wiesz – powiedziała mi rano matka – Przyszedł Mesjasz. Jest już w naszym mieście.

Zerwałem się z łóżka i omal nie połamałem nóg, potykając się o kapcie, dywan i drewniany próg.
- Jak? Jak wygląda? Czy jest podobny do siebie? Z moich wyobrażeń o nim? – pytałem podobno w kółko, bo czekałem od lat na ten dzień.
Czy ma dwa metry wzrostu i włosy długie do ramion, gęste jak okrętowa lina?
Czy ma głos tak silny i doniosły, że uginają się od niego kolana?
Czy ma to przeszywające spojrzenie, od którego pochylają się nawet najmniej pokorne karki?
Czy ma dwa miecze zawieszone na plecach, jak półbóg Thorgal?
Nie wiem, nikt go jeszcze nie widział, matka podśmiewała się z moich pytań i rysującego się z jego wyobrażenia. Z ciebie jeszcze taki dzieciuch, brała się pod boki, jak tancerka z ludowego zespołu, naoglądałeś się tandetnych rysunków i obrazków, które ksiądz roznosi po kolędzie i teraz tylko taki obraz masz w oczach. A co, jeśli się okaże, że jest mały, łysy i gruby. Co wtedy?

Fragment

 

Adam Ubertowski w Mesjaszu realizuje skryte marzenie wielu czytelników o pełnokrwistej epickiej polskiej powieści. Na blisko sześciuset stronach śledzimy losy intrygującego bohatera, jesteśmy najbliżej jak się da: towarzyszymy mu podczas narodzin, słyszymy jego pierwsze myśli i doświadczamy tych samych zaskoczeń. Mesjasz to opowieść o rodzinie, tajemniczym dziadku, relacjach i obowiązkach. W duchologicznej atmosferze zasiadamy w szkolnej ławce, poznajemy skomplikowany, słodko-gorzki smak pierwszej miłości i przyjaźni. Mesjasz to również podróż przez świat wewnętrzny głównego bohatera i wszystko, co dla niego najważniejsze. A także (pozornie) mniej ważne. Tęsknota, ambicje, marzenia czy utrata opisywane są tu z wyjątkową czułością, czujnością i zrozumieniem.

 

Powieść Ubertowskiego jest sugestywnym portretem losu człowieka. Autor zadaje pytania o pamięć. Czy nasza wizja przeszłości ma znaczenie dla kogoś innego? Czy jesteśmy w stanie zabrać ze sobą jakąś wiedzę, o tym, co nas spotkało? A może nie mamy żadnej wiedzy? Cały krajobraz powieści podszyty jest historią, i to ona momentami, nawet długimi, wydobywa się na plan pierwszy, staje się głównym bohaterem. Bo Kim jest tytułowy Mesjasz? I co ma wspólnego z pewną znaną stocznią, Rolling Stonesami i bohaterami Wielkiej Historii…

 

Adam Ubertowski – rocznik 1967, urodził się i mieszka w Trójmieście, ale wiele lat spędził na studiach w Krakowie oraz we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracował jako kucharz. Studiował nauki społeczne na sześciu uczelniach, doktoryzował się z ekonomii, ale od lat pracuje jako psycholog biznesu. Jest autorem kilku książek z tego zakresu, w tym podręcznika studiów MBA. Pisze, od kiedy pamięta. Pierwsza jego powieść – „Szkice do obrazu batalistycznego” – została wydana w Zielonej Serii „Twórczości”, następnie związany ze środowiskiem „Fa-artu”, w którego bibliotece ukazały się książki „Rezydenci” oraz „Trans-Syberia”. Tworzył utwory postmodernistyczne („Szczególny przypadek pani Pullmannowej”), powieści detektywistyczne (dylogia o metateoretyku doktorze Figlonie) oraz książki eskapistyczne (trylogia o Syndykacie). Fanatyczny wyznawca kalokagatii.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022