- Wiesz – powiedziała mi rano matka – Przyszedł Mesjasz. Jest już w naszym mieście.
Fragment
Adam Ubertowski w Mesjaszu realizuje skryte marzenie wielu czytelników o pełnokrwistej epickiej polskiej powieści. Na blisko sześciuset stronach śledzimy losy intrygującego bohatera, jesteśmy najbliżej jak się da: towarzyszymy mu podczas narodzin, słyszymy jego pierwsze myśli i doświadczamy tych samych zaskoczeń. Mesjasz to opowieść o rodzinie, tajemniczym dziadku, relacjach i obowiązkach. W duchologicznej atmosferze zasiadamy w szkolnej ławce, poznajemy skomplikowany, słodko-gorzki smak pierwszej miłości i przyjaźni. Mesjasz to również podróż przez świat wewnętrzny głównego bohatera i wszystko, co dla niego najważniejsze. A także (pozornie) mniej ważne. Tęsknota, ambicje, marzenia czy utrata opisywane są tu z wyjątkową czułością, czujnością i zrozumieniem.
Powieść Ubertowskiego jest sugestywnym portretem losu człowieka. Autor zadaje pytania o pamięć. Czy nasza wizja przeszłości ma znaczenie dla kogoś innego? Czy jesteśmy w stanie zabrać ze sobą jakąś wiedzę, o tym, co nas spotkało? A może nie mamy żadnej wiedzy? Cały krajobraz powieści podszyty jest historią, i to ona momentami, nawet długimi, wydobywa się na plan pierwszy, staje się głównym bohaterem. Bo Kim jest tytułowy Mesjasz? I co ma wspólnego z pewną znaną stocznią, Rolling Stonesami i bohaterami Wielkiej Historii…
Adam Ubertowski – rocznik 1967, urodził się i mieszka w Trójmieście, ale wiele lat spędził na studiach w Krakowie oraz we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracował jako kucharz. Studiował nauki społeczne na sześciu uczelniach, doktoryzował się z ekonomii, ale od lat pracuje jako psycholog biznesu. Jest autorem kilku książek z tego zakresu, w tym podręcznika studiów MBA. Pisze, od kiedy pamięta. Pierwsza jego powieść – „Szkice do obrazu batalistycznego” – została wydana w Zielonej Serii „Twórczości”, następnie związany ze środowiskiem „Fa-artu”, w którego bibliotece ukazały się książki „Rezydenci” oraz „Trans-Syberia”. Tworzył utwory postmodernistyczne („Szczególny przypadek pani Pullmannowej”), powieści detektywistyczne (dylogia o metateoretyku doktorze Figlonie) oraz książki eskapistyczne (trylogia o Syndykacie). Fanatyczny wyznawca kalokagatii.
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022