Wwojna, kryzys klimatyczny, głód, susza – wiele czynników zmusza ludzi do opuszczenia własnych domów w poszukiwaniu innego, bezpiecznego miejsca na świecie. „Intruzi” Susanny Isern to metaforyczna i pełna czułości baśń o otwartości i tolerancji. Bohaterami książki są zwierzęta, które przypływają na łodzi z różnych zakątków świata. Ich przybycie wywołuje na wyspie poruszenie. Mieszkańcy czują złość, czują się nieswojo, „intruzi” naruszają ich prywatność. 

„Intruzi” to opowieść na nasze czasy, w których Ukrainki i Ukraińcy muszą migrować w nieznane, aby uciec przed wojną. Migrują także ludzie z różnych kontynentów w wyniku suszy, pożarów, złych warunków społeczno-politycznych. Ta książka pomoże oswoić dzieci z tematem uchodźctwa, rozbudzi w nich zrozumienie i empatię. Bo przecież każdy z nas ruszając w nieznane chciałby spotkać ciepło i serdeczność.

Książka posiada dwa zakończenia całej historii – to od nas, czytelników, zależy, które wybierzemy. 

 

Susanna Isern to uznana i wielokrotnie nagradzana (Moonbeam Children's Book Awards) autorka literatury dziecięcej. Zawodowo wykłada psychologię na Universidad Europea del Atlántico w Santander, co doskonale widać w jej książkach dla dzieci, które opowiadają o najróżniejszych meandrach uczuć i emocji. Dobitnie ukazała to w książce Uczuciometr inspektora Krokodyla. Teraz robi to ponownie. Przetłumaczeni przez Joannę Ostrowską Intruzi, to chwytająca za serce opowieść o migracji między kontynentami. Dwa zakończenia zapraszają dzieci i dorosłych do refleksji nad tym, jak to jest być obcym.

 

Metaforyczna opowieść o migracji

18 sierpnia 2022

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022