09 maja 2025

Miłość, choroba i codzienna walka – dwie książki, które poruszają do głębi

Niektóre książki trafiają głębiej niż inne – nie tylko poruszają, ale pozwalają lepiej zrozumieć to, co trudne do nazwania. Opieka nad bliskim w chorobie, własna diagnoza, zmagania z bezsilnością, lękiem i samotnością… To historie, które nie zawsze mają miejsce w głośnych debatach, ale rozgrywają się każdego dnia – w ciszy domów, szpitalnych korytarzach i między niedopowiedzianymi zdaniami. 

W maju premierę mają dwie wyjątkowe publikacje, które – choć odmienne w tonie i perspektywie – łączy wspólny mianownik: choroba i relacje, które rodzą się i wystawiane są na próbę w jej cieniu. To opowieści, które mogą stać się wsparciem dla tych, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji – ale też punktem wyjścia do ważnej rozmowy społecznej o bliskości, empatii i codziennym bohaterstwie.

 

Obraz zawierający tekst, plakat, obraz, ssak

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.Tytuł: „Niewidzialna”

Autor: Sabina Obwiosło-Budzyń

Rodzaj literatury: Wspomnienia

Data premiery: 15.05.2025

Kto cię dostrzeże, kiedy zaczniesz… znikać?

Choroby najbliższych są niełatwym doświadczeniem. Lekarze, szpitale, farmakoterapia – w XXI wieku gama środków mających pomóc w walce z cierpieniem jest szeroka i powszechnie dostępna. A jednak… nie wszystko da się wyleczyć.


„Niewidzialna” to przejmująca opowieść o miłości, poświęceniu oraz trudnych wyborach, przed którymi staje córka mierząca się z nieuchronnym postępem choroby Alzheimera u swojej matki. Historia rozciąga się od bolesnej diagnozy aż po decyzję o umieszczeniu rodzica w domu opieki. Autorka, czerpiąc z osobistych doświadczeń, odkrywa przed czytelnikami intymne oraz poruszające momenty związane z zajmowaniem się bliską osobą i zabiera ich w trudną podróż w poszukiwaniu zrozumienia, wsparcia oraz akceptacji.

Jak zbudować więź z kimś, kto znika? I co musi się stać, by można było wybaczyć innym błędy przeszłości? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce.

 


 

 

Obraz zawierający tekst, Ludzka twarz, ubrania, osoba

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.Tytuł: „Rak? Nie, dziękuję”

Autor: Krzysztof Koch

Rodzaj literatury: Wspomnienia
Data premiery: 21.05.2025

Trzeba żyć każdego dnia, bo jutro może nas już nie być

„Rak? Nie, dziękuję!” to szczera i przenikliwa opowieść o życiu, które w jednej chwili zostaje wywrócone do góry nogami. Autor z rozbrajającym poczuciem humoru odkrywa przed czytelnikiem kulisy swojej walki – z chorobą nowotworową, lękiem i własnymi słabościami.

Ta książka to nie tylko ważny głos w dyskusji o polskiej służbie zdrowia, ale także historia o ludzkiej sile, determinacji oraz przewrotności losu. Błyskotliwe refleksje i ironia, zabarwiona czułością, sprawiają, że relacja autora bawi, wzrusza i uczy, jak doceniać każdą chwilę życia.


Dla wszystkich, którzy zetknęli lub zetkną się z rakiem – osobiście lub za sprawą bliskich – ta książka może stać się wsparciem, pocieszeniem oraz przypomnieniem, że nadzieja jest silniejsza niż strach.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022