09 lutego 2022

Mrówki nie mają skrzydeł - Silva Gentilini

„Mrówki nie mają skrzydeł” – najnowsza premiera wydawnictwa Fame Art wkrótce w sprzedaży!

Proza Silvy Gentilini to wyjątkowe laboratorium traum. Głównymi bohaterkami powieści są Margharita i Emma. Ich historie, osadzone na różnych planach czasowych, łączy wspólne doświadczenie cierpienia. Autorka w sposób niezwykle sugestywny, ale pozbawiony znamion sensacyjności, opisuje okrucieństwo i ból, podkreślając ich wielowymiarowość i niejednoznaczność. Misternie skomponowana i dokładnie przemyślana narracja książki odkrywa przed nami coraz to nowe tajemnice, rozwiązuje supły dziedziczonej i niewypowiedzianejtraumy, z którą każda z bohaterek radzi sobie na swój własny sposób.

Pisarstwo Gentilini to również przestrzeń katartycznej terapii.


»Chciałam powiedzieć ludziom, którzy padli ofiarą przemocy, że nigdy nie jest za późno, aby się "odrodzić”, odbudować siebie« – tak o swojej książce mówi sama jej autorka.


Historia opowiedziana w książce Mrówki nie mają skrzydeł to powieść autobiograficzna łącząca w sobie wątki zaczerpnięte z własnych doświadczeń pisarki, będącej ofiarą przemocy seksualnej ze strony ojca oraz przeżyć jej babci, która poszukując bezpiecznej przestrzeni, trafia do Stanów Zjednoczonych, by tam budować swoje życie na nowo.

Gentilini bada rodzinną kronikę w poszukiwaniu wspólnoty oraz odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest przerwanie zaklętego kręgu dziedziczonej przemocy. Jak podsumowuje Aleksandra Zbroja, autorka książki Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu: „Silva Gentilini znajduje słowa na coś, co przez lata wymykało się językowi.

Precyzyjnie rekonstruuje mechanizm przemocy domowej. Każda kolejna strona trafia w punkt, podchodzi do gardła, otwiera oczy”. To historia przemocy wobec kobiet, ale również o mocy kobiet – ich wytrzymałości, niezwykłej sile w radzeniu sobie z nawet najtrudniejszymi przeżyciami, emocjami i wydarzeniami. „Mrówki nie mają skrzydeł” to zaproszenie do wnikliwej obserwacji siebie i najbliższego otoczenia oraz reagowania w sytuacjach najtrudniejszych. Jakmówi sama autorka: „Kobiety muszą zrozumieć, że są uparte, twarde i zdolne do tego, by wydobyć z siebie siłę i odwagę, które drzemią w każdej z nas”.

Silva Gentilini urodziła się w 1961 roku w toskańskim Orbetello. Pracowała jako konsultantka działu beletrystyki dla Endemol i Mediaset. Jest autorką scenariuszy filmowych i serialowych, publikowała w „Cosmopolitan” i „Modzie”, wydała tomiki poezji i opowiadania. Mrówki nie mają skrzydeł to jej powieściowy debiut, za który otrzymała wiele wyróżnień i nagród (m.in. Premio Spoleto Art Festival, Premio Internazionale Capalbio Piazza Magenta, Premio Letterario Nazionale Argentario).

Fame Art to niezależne lubelskie wydawnictwo powstałe z fascynacji kulturą i sztuką. Zespół działającego od 2015 roku Fame Art tworzą głównie kobiety, koncentrując się na projektach literackich, ale także muzycznych. Wśród wydanych tytułów znajdują się: Moimi słowami Ruth Bader Ginsburg, Niedostatek Lynn Steger Strong, Ostatni Czarny Jednorożec Tiffany Haddish, Na obcej ziemi Izraela Joszuy Singera, Rodowód, Taniec Demonów, Brylanty Ester SingerKreitman, Singerowie: Kolejne wygnanie Maurice’a Carra.

Silva Gentelini, Mrówki nie mają skrzydełPremiera: 23.03.2022Przedsprzedaż: 09.02.2021

– Mrówki nie mają skrzydeł to opowieść o biegu historii, który zastawia na kobiety sidła. O mężczyznach objaśniających świat pięścią oraz kopniakami aż do wybitych zębów. O domowym końcu świata. O wielkiej bezradności i jeszcze większej sile, by wywinąć się z jej sideł. O poniżeniu. O rodzinie. Silva Gentlini znajduje słowa na coś, co przez lata wymykało się językowi. Precyzyjnie rekonstruuje mechanizm przemocy domowej. Każda kolejna strona trafia w punkt, podchodzi do gardła, otwiera oczy – Aleksandra Zbroja, autorka książki Mireczek.

Patoopowieść o moim ojcu. – Czytałam tę książkę z zapartym tchem, choć dominującym uczuciem była złość. Chciałam móc, niczym heroska, wkroczyć do świata głównych bohaterek i uratować je przed nikczemnością otoczenia. Jednocześnie podziwiałam ich siłę i determinację do walki o życie. Świetna, choć pełna grozy fabuła. Żałowałam końca tej historii, będzie mi jejbrakowało – Natalia Tur, socjolożka; znana w sieci jako Nishka.

– Wstrząsająca, uniwersalna opowieść o kobiecym losie. Bardzo boli czytanie o życiu, wktórym zawsze jest jakiś On: ojciec, mąż czy lekarz, który katuje, gwałci, wykorzystuje albooszukuje. Boli też uświadomienie sobie, że nam, kobietom, zbyt często brakuje siły, bybronić się nawzajem przed przemocą. Że odwracamy wzrok, wolimy udawać, że nic sięnie dzieje – Renata Kim, dziennikarka.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022