03 lutego 2022

Muzeum pisarzy w Edynburgu

The Writers’ Museum (Muzeum Pisarzy), mieszczące się w Lady Stair's House w Edynburgu, przedstawia życie trzech czołowych szkockich pisarzy: Roberta Burnsa, Waltera Scotta i Roberta Louisa Stevensona.

Kolekcja prowadzona przez Radę Miasta Edynburga obejmuje portrety, prace i przedmioty osobiste.

Obok muzeum znajduje się Makars' Court, wschodzący narodowy zabytek literacki w kraju.

 

Lady Stair's House
Obecny budynek to nawiązująca do średniowiecznego stylu kamienica autorstwa Stewarta Henbesta Cappera. Została zbudowana w 1892 roku, a następnie podarowana miastu przez hrabiego Roseberry (który był prawdopodobnie zleceniodawcą tego budynku) na cele muzealne. Dopiero wtedy zyskał nazwę "The Lady Stair's House".

Zawiera repliki różnych kamiennych ornamentów, które prawdopodobnie pochodziły z wcześniejszej budowli. 

Lady Stair's House znajduje się w Lady Stair's Close, tuż przy Lawnmarket. Pierwszym budynkiem w tym miejscu był dom wzniesiony w 1622 roku dla Sir Williama Graya z Pitendrum. Nadproże nad wejściem jest datowane na 1622 r. i nosi inicjały WG i GS, oznaczające Williama Graya i Geidę (lub Egidię) Smith, jego żonę (siostrę proboszcza Johna Smitha z Grothill) oraz napis „BÓJ SIĘ PANA I ODEJDŹ OD ZŁA ".  Ich synem był szkocki pisarz - Worthy Andrew Grey, którego twórczość, pomimo przedwczesnej śmierci, zdobyła szerokie uznanie. Budynek był początkowo znany jako Lady Gray's House.

W latach 90. XIX wieku pierwotny budynek odziedziczył Archibald Primrose V, hrabia Rosebery. Przebudowa z 1892 roku nie obejmuje nic z oryginalnego budynku poza niewidocznymi obszarami piwnic.

W 1907 roku hrabia przekazał dom królewskiemu grodowi Edynburga z przeznaczeniem na muzeum miejskie.

Lady Stair's House jest wpisany na listę zabytków kategorii A przez Historic Environment Scotland.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022