04 lipca 2024

Nadchodzące premiery Wydawnictwa Szara Godzina

Wiele z was wie, że już 12 lipca ma premierę "Wybór Renaty" Marzeny Orczyk-Wiczkowskiej.
To książka, która szczególnie ujmie za serce kobiety, bo opowiada o kobiecie, która po latach budzi się z letargu  i szuka swojej drogi. Mierzy się  z upływem czasu, który zmienia nasze dusze i ciał. Wreszcie otwiera się mężczyznę.

A 25 lipca zupełnie zaskakująca książka. Pierwszy tom trzytomowego cyklu "Jak ograłem PRL". Czy można było ograć Polskę Ludową na rowerze? Bohaterem jest Franek z małego miasteczka na Ziemiach Odzyskanych, któremu nie podoba się socjalistyczne życie i postanawia zostać pozytywnym obibokiem. Poza tym chce wygrać Wyścig Pokoju i prysnąć na Zachód. Zabawna, ale trochę smutna. Autorem jest Witek Łukaszewski, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów.

Książkę polecają Olgierd Łukaszewicz i Andrzej Seweryn.
Książkę Witka czyta się jednym tchem i z uśmiechem na twarzy, aczkolwiek też ze łzami w oczach. W tej książce jest moja młodość. Teraz wydaje się to „śmieszno“, ale było „straszno“.  Polecam ją szczególnie ludziom młodym, aby zrozumieli, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Lektura przednia. Witek pisze, tak, jak gra: ze swadą i polotem.
Olgierd Łukaszewicz


Nowa książka Witka, to  dobry materiał na scenariusz serialu o “czasach słusznie minionych“.  Humor wyziera z przeczytanych stron, podobnie jaki kiedyś z kadrów filmów „o komunie“ Stanisława Barei.  Kiedyś śmialiśmy się przez łzy, a dziś w wolnej Polsce wspominamy tamten koszmarny czas, delektując się  świetną lekturą nowej książki Witka Łukaszewskiego. Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy.
Katarzyna Seweryn (producentka filmowa) i Andrzej Seweryn (aktor)


Sierpień przyniesie nam "Patrycję. Dziewczynę znikąd" Anny Stryjewskiej. Autorki nie trzeba przedstawiać. To stanie się 12 sierpnia.

26 sierpnia wielka gratka. Kolejna dylogia "Córki Botanika" Urszuli Gajdowskiej. Tym razem będzie o siostrach zielarkach.
Fantastyczna zabawa w XIX-wiecznej scenerii.

I wreszcie wrzesień.

11 września ukaże się "Gniazdo sierot" Eweliny Miśkiewicz. Poruszając, wstrząsająca książka, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Łamie serce.

17 września "Po tamtej stronie rzeki" Ewy Szymańskiej. Piękna, poruszająca, płynąca jak tytułowy Bug powieść o rodzinie Borkowskich podczas okupacji radzieckiej, niemieckiej i w pierwszych lata w komunistycznej Polsce.

25 września przyjdzie czas na "Obcą kobietę" Kasi Kieleckiej. Cóż powiedzieć - nie można się oderwać.

Wrzesień zakończy drugi tom "Jak ograłem PRL. Na gitarze". Tym razem autor przeniesie nas  w lata 70.


CÓRKI BOTANIKA

22 sierpnia nakładem wydawnictwa Szara Godzina ukaże się dwutomowa powieść romantyczno-przygodowa Urszuli Gajdowskiej, rozgrywająca się na początku XIX wieku nad Narwią i w krajach Orientu. Jej bohaterkami są Jaśmina i Rozalia, którym ojciec, baron Wigura, przekazał zamiłowanie do botanicznych eksperymentów, ludowej wiedzy i niezgłębionych tajemnic świata. W powieści występują postacie znane z cyklu „W dolinie Narwi” oraz „Córki botanika. Bliźniaczki” Urszuli Gajdowskiej.

JAŚMINA
Jaśmina Wigura jest panną o nieposzlakowanej reputacji i dobrych manierach, choć za słodką buzią i nieśmiałym zachowaniem skrywa żelazną wolę i błyskotliwą inteligencję, a nad towarzyskie flirty przedkłada pasję do ziołolecznictwa i leczenia zwierząt. W Noc Kupały jej serce skrada Dalegor Kossakowski, dziedzic arystokratycznego rodu i hodowca ogierów czystej krwi arabskiej. To staje się początkiem komedii pomyłek, romantycznych uniesień, rodzinnych tajemnic i międzynarodowych spisków.

By ratować rodzinny majątek przed ruiną, Jaśmina decyduje się podjąć działania, w wyniku których sama wpada w kłopoty. Co z tym będą mieli wspólnego sułtan i jego harem oraz handlarze niewolników?


ROZALIA
Rozalia Wigura słynie z wytwarzania ziołowych nalewek, maści i mikstur, które leczą ciała i dusze panien z towarzystwa. Choć świetnie radzi sobie z ujeżdżaniem koni, zarządzaniem majątkiem i wierzy w niezależność kobiet, marzy o spokojnym życiu u boku ukochanego mężczyzny. Niestety, Julian Zaręba, który smalił do niej cholewki przez lata, budząc nadzieję na małżeńskie szczęście, dał nogę... Nieoczekiwane spotkanie wciąga Rozalię w niebezpieczne śledztwo dotyczące pochodzenia ukochanego.

Kto jest kim w grze, w której stawką jest życie? Czy prawda o wydarzeniach sprzed lat ujrzy światło dzienne?

Urszula Gajdowska i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania książki „Córki Botanika. Zielarki”. Powieść będzie miała premierę w księgarniach stacjonarnych i internetowych 22 sierpnia 2024 r.


PATRYCJA. DZIEWCZYNA ZNIKĄD

12 sierpnia ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina druga edycja powieści „Patrycja. Dziewczyna znikąd” pióra Anny Stryjewskiej, autorki książek: „Lucyna. Zerwana nić”, „Albański motyl”, „Zośka. Dopóki biło serce" i "Zośka. Przepustka do szczęścia” czy „Skradziona kołysanka”.

Szczęśliwe dzieciństwo Patrycji kończy się wraz ze śmiercią matki. Ojciec, zaabsorbowany nowym małżeństwem, zawozi córkę na wieś – na kilka tygodni, które zamieniają się w lata. Kiedy umierając wyjawia jej rodzinną tajemnicę, dziewczyna już wie, że może liczyć tylko na siebie. Zostawia za sobą ciężką pracę na gospodarstwie, nieprzyjaznych ludzi, nieszczęśliwą miłość i wyrusza w podróż, by zrealizować swoje marzenia. Przypadkowe spotkanie z zupełnie obcą kobietą otwiera nowy rozdział w jej życiu.

Czy wystarczy Patrycji determinacji, aby przezwyciężyć brzemię przeszłości? Czy osiągnie sukces jako projektantka mody?

Anna Stryjewska opowiada o dzieciństwie naznaczonym samotnością i odrzuceniem. Dowodzi jednocześnie, że w największym mroku tli się nadzieja na  szczęśliwe życie.

O autorce
Anna Stryjewska ma w portfolio kilkanaście powieści obyczajowych, a wśród nich: „Lucyna. Dziewczyna znikąd”, ,,Albański motyl”, „Skradziona kołysanka”, Pocałunek morza", "Mistrzowie życia", „Chłopiec z ulicy Wschodniej", „Zośka. Dopóki biło serce" i "Zośka. Przepustka do szczęścia".


WYBÓR RENATY

12 lipca nakładem wydawnictwa Szara Godzina ukaże się nowa powieść pióra Marzeny Orczyk-Wiczkowskiej – „Wybór Renaty”. To portret osoby, która próbuje uwolnić się z rodzinnych przekonań i żyć swoim życiem. To historia o zrozumieniu, wybaczaniu i dawaniu sobie prawa do szczęścia.

W pewien majowy poranek Renata uświadamia sobie, że nie jest już młoda. Zajęta pracą na uczelni i uwikłana w toksyczną relację z matką, wpadła w sidła samotności i monotonnego życia. Ma żal do siebie za niespełnione marzenia i stracone lata młodości.

Z odrętwienia wyrywa ją nieoczekiwane uczucie do znacznie młodszego mężczyzny. Renata oddaje się namiętności, a jednocześnie walczy z wewnętrznym chaosem, próbując odkryć, kim jest i czego tak naprawdę pragnie. Pewnego dnia wszystko się komplikuje jeszcze bardziej...

Co jest miłością, a co antidotum na zranione przed laty serce? Czy dla kobiety mężczyzna jest warunkiem szczęścia i poczucia wartości?

Edycja książki z dużym, wygodnym drukiem do czytania.

Marzena Orczyk-Wiczkowska
Autorka czterech tomów poezji, zbioru opowiadań „Klatka", książki „Ostatni cud” oraz kryminału retro „Basiula”. Regularnie publikuje w prasie literackiej. Laureatka wielu konkursów literackich i poetyckich. Nagrodzona „Przepustką Literacką” przez miesięcznik „Zwierciadło” oraz Nagrodą Prezydenta Dąbrowy Górniczej za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Współzałożycielka Dąbrowskiej Brygady Poetyckiej, pomysłodawczyni oraz współorganizatorka imprez kulturalnych: „Poligon Poetów” i „Manewry Poetyckie”, odbywających się w latach: 2012-2015 na terenie Zagłębia. Jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Na co dzień pracuje jako psycholog. Mieszka w Dąbrowie Górniczej.


PO TAMTEJ STRONIE RZEKI

17 września tego roku ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina powieść pióra Ewy SzymańskieJ - „Po tamtej stronie rzeki”. To dramatyczna opowieść o woli przetrwania, która każe na gruzach budować nowy dom, i miłości, która wszystko wybacza. W tle opowieści o rodzinie Borkowskich autorka ukazuje losy mieszkańców Podlasia od wybuchu wojny, przez radziecką i niemiecką okupację, aż po pierwsze powojenne lata w komunistycznej Polsce.

Rok 1939. Szymon Borkowski pracuje w majątku ziemskim hrabiego Przyłuskiego, jest bardzo dobrym zarządcą, szczęśliwym ojcem i mężem. Rodzinną sielankę przerywa wojna. Gdy na Borycin spadają bomby, jego żona Bogumiła właśnie rodzi piąte dziecko.

Borkowscy próbują przetrwać w okrutnej rzeczywistości. Jedni mieszkańcy wioski znikają bez wieści wywożeni w głąb Syberii, inni padają ofiarą niemieckich represji. Pogodzenie troski o rodzinę z własnymi wartościami i honorem nie jest łatwe. Kiedy Szymon angażuje się w działalność polskiego podziemia, Bogusia każdego dnia drży o bezpieczeństwo najbliższych. Pomiędzy małżonkami narasta konflikt i coraz bardziej się od siebie oddalają. Życie jednak lubi zaskakiwać...

„Ewa Szymańska urodziła się i wychowała na Podlasiu. Jest nauczycielem. Pasjonuje się historią, zwłaszcza tą ,,małą”, lokalną, i jej wpływem na losy zwyczajnych ludzi. Dotychczas ukazały się, nakładem Wydawnictwa Szara Godzina, jej powieści w cyklu „Bo trzeba żyć! – „Apolonia”, „Gabrynia” oraz „Rodzina”, a także „W ślepym zaułku” i „Niedokończony list”.

Ewa Szymańska i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania książki „Po tamtej stronie rzeki”. Powieść będzie miała premierę w księgarniach  stacjonarnych i internetowych w całej Polsce.


GNIAZDO SIEROT

11 września, nakładem Wydawnictwa Szara Godzina, ukaże się powieść Eweliny Miśkiewicz „Gniazdo sierot”. Czy o wojennej traumie można zapomnieć? Czy można czuć się sierotą, dziedzicząc traumę po przodkach?

Czasy obecne, Hrubieszów. Uciekając przed małżeńskim kryzysem, Małgorzata przyjeżdża do domu rodzinnego w celu opieki nad sędziwą babcią. Powrót do krainy dzieciństwa budzi w niej dawne demony lęku i opuszczenia. Pewnego dnia staruszka przywołuje wojenne wspomnienia i otwiera przed wnuczką najgłębsze sekrety rodowe...

Czy poznanie historii rodziny pomoże Małgosi zrozumieć siebie?

Kwiecień 1943, Wołyń. Jaś, jedenastoletni chłopiec z polsko-ukraińskiej rodziny, ucieka nocą z ogarniętej pożogą wioski. Jego celem jest Gniazdo Sierot w Turkowicach.

Gniazdo Sierot istniało naprawdę. To tutaj w najbardziej nieludzkim czasie wojny siostry służebniczki prowadziły sierociniec, opiekując się polskimi, ukraińskimi
i żydowskimi dziećmi. Ewelina Miśkiewicz sięgnęła po tę historię, by odnaleźć w mrokach nienawiści i śmierci nadzieję, że istnieją miłość, dobroć i przebaczenie.

Ewelina Miśkiewicz
Absolwentka filologii polskiej ze specjalizacją krytyczno-literacką. Debiutowała książką „Nagła zmiana planów”. Pisze o kobietach, nie unikając ważnych i  trudnych tematów. Jest wegetarianką, kocha zwierzęta i długie spacery nad morzem lub jeziorem. W 2023 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina książka „Sen przychodzi nad ranem”.

Wydawnictwo Szara Godzina i autorka powieści Ewelina Miśkiewicz zapraszają do czytania. Książka jest dostępna w internetowych i stacjonarnych księgarniach w całej Polsce.


OBCA KOBIETA

„Obca kobieta” Katarzyny Kieleckiej ukaże się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina 25 września. Autorka pokazuje ulotność szczęścia oraz siłę miłości i podkreśla, że nie warto bez końca żyć przeszłością. Lepiej przyjąć to, co daje los, bo przecież uporamy się z najtrudniejszymi doświadczeniami, jeśli spotkamy na swojej drodze życzliwych, mądrych ludzi. Kobieca perspektywa dodaje opowiadanej historii blasku.

To jest paskudny dzień dla Marty. Ojciec woli towarzystwo nowej narzeczonej, matka okazuje się kłamczuchą, a kolega ze studiów Barnaba nie chce jej pomóc!
Rozżalona, pakuje plecak i ucieka z domu. W pociągu do Gdańska spotyka swoją dawną nauczycielkę Jagodę. To przypadek czy przeznaczenie?

Dwie kobiety wyruszają w pełną wzruszeń nadbałtycką wędrówkę. Jagoda każdego dnia mierzy się ze wspomnieniami trudnej młodości. Marta, wsłuchując się w jej opowieść o wielkiej miłości i zawiedzionych nadziejach, próbuje uporać się z emocjami. Czy wspólny czas nad morzem pozwoli jej rozwiązać zagadkę własnej
rodziny?

Katarzyna Kielecka z wykształcenia jest pedagogiem specjalnym. Pracuje w banku. Debiutowała powieścią „Sedno życia” (2019), którego kontynuacja – „Piętno
dzieciństwa” ukazała się w 2020 r. Rok później premierę miały „Pod tym samym niebem” oraz książka dla dzieci „Gieśki. Księga przygód”. W 2020 r. ukazały się kolejne książki jej autorstwa: „Cytrusowy gaj” i ,,Na tej samej ziemi”, w 2021 r. dwutomowa powieść „Ślady” i „Zapach cytrusów”, w 2022 r. „Gra w zielone” i  "Znajda”, w 2023 r. – „Trzykrotki” i dwutomowa powieść „Księżyc nad Vajont”, a w tym roku „W drogę, Trzykrotki”.

Katarzyna Kielecka i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania książki „Obca kobieta”. Powieść będzie miała premierę w księgarniach stacjonarnych i internetowych w całej Polsce.

 


Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee

 

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022