Czy o historii sztuki można opowiadać tak, że standardowe 15 minut wieczornego czytania niepostrzeżenie (dla dzieci i dla nas) staje się wciągającą przygodą, którą z żalem przerywamy najwcześniej po godzinie? Zdecydowanie tak! 

To wszystko dzięki autorce, która jak nikt potrafi opowiadać i przyciągać do siebie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Łucja Malec-Kornajew prowadzi bowiem Dziecięce Biuro Detektywistyczne, które co miesiąc wyrusza w miasto śladem zagadkowych tajemnic. To nie jest zwykłe oprowadzanie! Fishka ma w sobie spontaniczność, pasję, ogromną wiedzę oraz młodzieńczy duch przygody, które od razu porywają słuchaczy i słuchaczki! 

ŚLEDZTWA DETEKTYW FISHKI – PIERWSZY TOM SERII

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce to pierwszy tom serii dla dzieci „Śledztwa detektywki Fishki”. Czego dowiecie się z pierwszej części? Poznacie między innymi kulisy kradzieży ołtarza mariackiego z czasów II wojny światowej oraz jego odnalezienia pod Norymbergą. Dowiecie się, jakie tropy doprowadziły naukowców do odkrycia na dnie Wisły szczątków zatopionego wieki temu pałacu króla Polski. Jakie wydarzenia doprowadziły do tego, że niemiecki gubernator Hans Frank zawiesił warty fortunę obraz Dama z gronostajem w swoim pokoju tuż nad kaloryferem? Co się stało z wypełnionym złotem pociągiem, który wjechał do tunelu i zniknął bez śladu? Skąd w Środzie Śląskiej tyle skarbów, że ludzie, kopiąc w ziemi, co rusz odkrywają garnki ze złotem?

„Nie zdarzyło mi się jeszcze w mojej karierze przewodnickiej, żeby dzieci nie słuchały” – powiedziała w podkaście Literacka Kavka autorka Złotego Pociągu. 

 

Co więcej, Łucja zawsze podkreśla, że dzieci mają w sobie tyle empatii, radości i autentycznej ciekawości, że tylko z nimi można „ładować swoje bateryjki ”. 

Wywiad możesz odsłuchać TUTAJ

 

Łucja Malec-Kornajew jest historyczką sztuki i przewodnikiem. Mieszka w Krakowie. Pracowała w Małopolskim Instytucie Kultury. Brała udział w organizowaniu największego festiwalu teatralnego w Krakowie - KRT Festival. Prowadziła program na TVP Kraków pt. „ Książki pod specjalnym nadzorem”. Założyła jako pierwsza Dziecięce Biuro Detektywistyczne. Jest laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Łucja Malec-Kornajew – autorka książki

Łucja Malec-Kornajew wydała w 2020 roku książkę pt. „ Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce”. Publikacja skierowana jest do dzieci oraz młodzieży. W książce pisarka opisuje przygody Fishki -najsłynniejszej detektyw tajemnic sztuki w Polsce. Pisarka zaprasza dzieci do świata ciekawych odkryć.

Łucja Malec-Kornajew - przewodniczka po Krakowie

Łucja Malec-Kornajew zaczynała swoją pracę jako przewodnik po Krakowie. Z czasem otworzyła Biuro Detektywistyczne dla Dzieci, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zostało nagrodzone główną nagrodą w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Kolejnym pomysłem było stworzenie z Pauliną Jurkowską - Pudełko „Smoczych Przewodników dla Dzieci”. Projekt jest w chwili obecnej tylko pomysłem, ale ruszyła już akcja zbierania środków finansowych na jego realizację.

 

Największe zagadki historii sztuki w Polsce! Premiera książki Łucji Malec-Kornajew

26 lipca 2022

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022