Pełna rozmachu i gorzkiego humoru powieść Izraela Joszuy Singera to kolejna w dorobku wydawnictwa Fame Art książka autorstwa jednego z najpopularniejszych pisarzy języka jidysz. Towarzysz Nachman to opowieść o wstydzie, rewolucji i rozczarowaniu obietnicami o nowym, wspaniałym świecie, w którym wszyscy ludzie są sobie równi.

Towarzysz Nachman to nakreślony z rozmachem portret tradycyjnej żydowskiej rodziny, w którym autor pieczołowicie śledzi i opisuje mechanizmy gwałtownych zmian w przededniu I wojny światowej oraz zaraz po niej. Razem z głównym bohaterem, Nachmanem Riterem, wyruszamy w podróż, która prowadzi od najbiedniejszych zaułków sztetla, aż do pierwszych zmechanizowanych fabryk Związku Radzieckiego.

W swojej recenzji dla tygodnika Polityka, Justyna Sobolewska celnie zauważa: „Proza Izraela Joszuy Singera nie ma w sobie nic z nostalgii”. Autor w niezwykle realistyczny sposób portretuje wykluczone społeczności: religijnych Żydów, biedotę czy w końcu kobiety, na których barkach spoczywa podtrzymywanie ostatnich resztek tradycji, która pod ciężarem Wielkiej Historii załamuje się i rozpada – podobnie jak bohaterzy opisywani przez Singera.

„Towarzysz Nachman” to również proza rozliczeniowa, w której Izrael Singer wypowiada swoje rozczarowanie ideami komunistycznymi. Jako naoczny świadek tworzenia się nowego porządku, który zapanował w Rosji po roku 1917, z niemal detektywistycznym zacięciem odkrywa przed czytelnikiem absurdy i hipokryzję systemu politycznego, który wypisując na sztandarach hasła o wolności, konstruował nowy model niewoli.

Równie istotną bohaterką „Towarzysza Nachmana” jest sama Historia. Jak zauważa Piotr Paziński w magazynie Książki, Singer postrzega ją jako „niepojętą konieczność procesu dziejowego, który kształtuje, a zarazem unicestwia jednostkę – zdaje mu się pasmem katastrof, zmarnowanych szans i niepotrzebnej śmierci”.

Historia opowiedziana przez Izraela Joszuę Singera to opowieść o tworzeniu nowego, sowieckiego człowieka, który zaślepiony przez idee, traci umiejętność racjonalnej oceny rzeczywistości. Paziński swój tekst poświęcony „Towarzyszowi Nachmanowi” podsumowuje krótko: to „lektura na dzisiaj”. Książka dostępna jest w sprzedaży w najlepszych księgarniach w całej Polsce oraz w sklepie internetowym wydawnictwa.


Fame Art to o niezależne lubelskie wydawnictwo powstałe z fascynacji kulturą i sztuką. Zespół działającego od 2015 roku Fame Art tworzą głównie kobiety, koncentrując się na projektach literackich, ale także muzycznych. Jedną z misji wydawnictwa jest przywracanie nieznanych do tej pory polskiemu czytelnikowi utworów pisarek i pisarzy jidysz. Do tej pory w wydawnictwie ukazały się takie tytuły jak: Na obcej ziemi i Perły Izraela Joszuy Singera, Rodowód, Taniec Demonów, Brylanty Ester Singer Kreitman oraz Singerowie: Kolejne wygnanie Maurice’a Carra.

Obserwuj Wydawnictwo Fame Art
Informacja prasowa

Nic z nostalgii – „Towarzysz Nachman” Izraela Joszuy Singera już w sprzedaży!

30 kwietnia 2022

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022