Już 13 marca nakładem naszego wydawnictwa ukaże się „Dzień wyzwolenia” George’a Saundersa – wyczekiwana książka jednego z najoryginalniejszych amerykańskich pisarzy, laureata Nagrody Bookera, autora Lincolna w Bardo i 10 grudnia.
Autorem przekładu jest Michał Kłobukowski, który przetłumaczył również poprzednie wydane w Polsce książki Saundersa, a okładkę zaprojektowała Antonina Chmielewska-Merynda.
Wywrotowe, głębokie, zabawne – opowieści zawarte w Dniu wyzwolenia to zdumiewające połączenie niepod - rabialnego poczucia humoru, głębokiej empatii i pisarskiej bezkompromisowości. Bohaterowie Saundersa – testowani na wszelkie sposoby przez absurdalną i nierzadko okrutną rzeczywistość – stają się dla czytelnika zaskakująco swojscy i niepokojąco bliscy. Dziadek i wnuczek, znajomi z pracy, dwie kobiety zakochane w tym samym mężczyźnie… Wszyscy oni ze swoimi marzeniami, lękami i traumami są wyrazem naszych tęsknot, obaw i nadziei. Saunders bada granice wytrzymałości gatunku (i czytelnika), stawiając wnikliwą diagnozę współczesności. Osiąga to, co świadczy o rzadkim mistrzostwie – głęboko porusza, jednocześnie zachwycając literackim kunsztem.
O autorze:
fot. David Crosby
George Saunders – jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Laureat wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Bookera. Zanim (jako 40-latek) został pisarzem, zdążył być geofizykiem, szukać ropy naftowej w Indonezji, uczył kreatywnego pisania i trzy razy przeszedł konwersję religijną.
Podobał Ci się materiał? Możesz wesprzeć go na Patronite lub BuyCoffee
Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!
Artur Kawa 2011-2022