15 marca 2022

Nowa powieść Sofi Oksanen o matkach surogatkach z Ukrainy

23 marca nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukaże się znakomita i długo oczekiwana, najnowsza powieść Sofi Oksanen pt. Psi park. 

 

To poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o ukraińskich kobietach z Donbasu i ich najtrudniejszych wyborach.

 

- Było dla mnie frustrujące, że fińscy wydawcy nie poświęcali dużo uwagi Ukrainie. Nawet po 2014 r. gdy spodziewałam się, że w księgarniach pojawi się dużo książek ukraińskich autorów. Tak się nie stało. Pomyślałam, że skoro tak to może sama napiszę o Ukrainie - mówi Sofi Oksanen w rozmowie z Patrycją Bukalską dla "Tygodnika Powszechnego".

 

Jej najnowsza powieść to przejmująca lektura, zwłaszcza w czasie tragicznych wydarzeń, których jesteśmy świadkami. W Psim parku pisarka opowiada o kontraście wyniszczonego Wschodu i dostatniego Zachodu Europy i o tym, jak bogaci od lat eksploatują biednych. To wstrząsająca opowieść o świecie, w którym ciało kobiety jest tylko towarem. 

 

Historia o pragnieniu ucieczki do lepszego świata staje się jeszcze bardziej aktualna, kiedy wiemy, że sytuacja matek surogatek i ich dzieci w Ukrainie jest obecnie dramatyczna.

 

Nagradzana na całym świecie fińska autorka, laureatka Prix Femina, bezlitośnie i mistrzowsko zarysowuje sieć kłamstw i nadużyć, których ofiarami padają te, które nie mają siły się bronić. 

 

Powieść w tłumaczeniu Katarzyny Aniszewskiej ukazuje się w serii Kairos. Seria Kairos to książki, które mówią nam coś ważnego o czasach, w których żyjemy. Niektóre są ostrzeżeniem, inne pokazują, jacy jesteśmy i dokąd zmierzamy. Powieści z różnych stron świata, pisane w różnych językach, oddające polifoniczność rzeczywistości.

Kairos to chwila, w której kształtuje się nasz świat. To moment, którego nie możemy przeoczyć.

 

O książce:

Helsinki, 2016 rok. Olenka ukradkiem obserwuje w parku rodzinę bawiącą się z psem. Nagle przysiada się do niej młoda kobieta. Olenka od razu ją rozpoznaje. Trudno zapomnieć twarz kogoś, komu zniszczyło się życie. Teraz to ona może zniszczyć Olenkę. Ale na razie obie tylko patrzą na swoje dzieci, wychowywane przez inne kobiety.

Psi park to wstrząsająca opowieść o nierównościach we współczesnym świecie, w którym dla bogatych nie ma zbyt wysokiej ceny za szczęście, a pozostali nie mogą być nawet pewni jutra. Gdzie tak blisko leżą: Finlandia – najszczęśliwszy kraj na ziemi, w którym nawet psy mają własne parki – i Ukraina, w której by przetrwać, ludzie pracują w nielegalnych kopalniach i wystawiają na sprzedaż własne życie.

 

Opinie recenzentów:

Sofi Oksanen mistrzowsko splata wątki. W tle mamy nielegalne operacje, handel komórkami jajowymi, walkę o władzę, przemoc oraz nadużycia. I ogromny ładunek emocji, którego nie da się rozbroić głębokim oddechem.

Sylwia Chutnik

Przejmująca powieść o dziewczynie z Ukrainy, która na Zachodzie szuka ucieczki przed dawnym życiem – ale i tam dosięga ją przeszłość.

„Le Figaro”

Oksanen przeprowadza wiwisekcję najnowszej historii, wydobywając na światło dzienne najbardziej palące kwestie społeczne.

„The Wall Street Journal”

W tej misternej, wysmakowanej opowieści z suspensem Oksanen odmalowuje wstrząsający obraz postsowieckiej Ukrainy.

„The Guardian”Literacka uczta dla wielbicieli powieści, w których atmosfera gęstnieje z każdą kolejną stroną.„Publishers Weekly”

 

 

Sofi Oksanen - pisarka o fińsko-estońskich korzeniach, jedna z najczęściej nagradzanych nordyckich autorek. Po bestsellerowej powieści Oczyszczenie  okrzyknięto ją  literackim fenomenem pokolenia. Jej książki przetłumaczono na 46 języków. W 2021 roku została „literacką matką chrzestną” trzech fińskich polityczek, m.in. Sanny Marin, najmłodszej premierki na świecie. Laureatka niemal 30 prestiżowych nagród literackich. Prawa do wydania jej najnowszej powieści Psi park zostały sprzedane do 23 krajów.

Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy

Grupę tworzyło kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do telewizora. Ich współpraca przy kampanii od samego początku przebiegała bardzo źle z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.

​Oczywiście GTQX w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

Social Media

Nagrody i wyróżnienia

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!

Artur Kawa 2011-2022